Առողջապահության նախարարը կարևորեց ապահովագրության համակարգի ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ թեև վերջին տարիներին առողջապահական ոլորտի բյուջեն շեշտակի աճել է, սակայն բյուջեի աստիճանական ավելացումը լուծում չէ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այս մասին ասաց ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկմանը՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Գևորգ Պապոյանի հարցին:
«Մենք տեսնում ենք մի քանի տարում առողջապահության բյուջեի շեշտակի աճ, ինչն անկյունաքարային է եղել, որ այս ճգնաժամային տարիների ընթացքում մենք չենք ունեցել մեր ծառայությունների ետընթաց, և, ընդհակառակը, մեր քաղաքացիների մոտ ավելի ու ավելի ամրապնդվել է պետական պատվերների շրջանակում ստացված ծառայությունների նկատմամբ վստահությունը, ինչը նաև ցույց է տալիս դիմելիության աճը»,- ասաց Ավանեսյանը:
Սակայն, ըստ Ավանեսյանի, առողջապահական համակարգը պետք է անցում կատարի կանխավճարային առողջապահական բյուջեի, այն է՝ առողջության ապահովագրության համակարգ ներդրվի:
«Ինչպես գիտեք, մեր ծրագրում ներառել ենք ապահովագրական համակարգի կոնցեպտի մշակումը, դրա անցկացումը և աստիճանական ներդրումը Հայաստանում: Սա շատ կարևոր է, և տարիներ ի վեր այս կարևորագույն բարեփոխման վրա աշխատել ենք, բայց, ցավոք, դեռ այն չի ներառվել»,- ընդգծեց Ավանեսյանը:

Министр здравоохранения подчеркнула важность внедрения системы страхования
Министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что хотя в последние годы бюджет сферы здравоохранения резко вырос, постепенное увеличение бюджета не является решением.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС при обсуждении годового отчета об исполнении государственного бюджета заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
«Мы видим резкий рост бюджета здравоохранения, произошедший за несколько лет, что стало краеугольным камнем того, что в эти кризисные годы мы не отказались от наших услуг, и, наоборот, у наших граждан укрепилось доверие к услугам, получаемым в рамках государственных заказов, выросла обращаемость», - сказала Аванесян.
Однако, по ее словам, система здравоохранения должна перейти на предоплату бюджета здравоохранения, а именно внедрить систему медицинского страхования.
«Это очень важно, на протяжении многих лет мы работали над этой важнейшей реформой, но, к сожалению, она еще не внедрена», - подчеркнула Анаит Аванесян.