ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆլայ Արնա հայկական ազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և Էյր Արաբիա ընկերությունների խմբի համատեղ ձեռնարկությունը տեղեկացնում է, որ ընկերությունը ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական (AOC) և Կանոնավոր առեւտրային օդային փոխադրումների իրականացման հավաստագիր (AOL), ինչը Ֆլայ Արնա ավիաընկերությանը թույլ է տալիս սկսել գործունեությունը Երևանի Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ավիաընկերությունից, վկայականի և հավաստագրի ստացումը նշանակում է, որ ավիաընկերությունը համապատասխանում է բոլոր մասնագիտական չափանիշներին, հետևել է օդանավերի շահագործման համար անհրաժեշտ անվտանգության բոլոր կանոններին և պատրաստ է թռիչքներ իրականացնել՝ անցնելով ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից համապարփակ ստուգումները:
Ֆլայ Արնան աշխատում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հետ՝ թռիչքների մեկնարկի վերջնական ժամկետի ճշգրտման ուղղությամբ։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի թիմի հետ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ վկայականը ստացվել է ժամանակին բոլոր չափանիշներին համապատասխանելու եւ բոլոր ստուգումներն անցնելու արդյունքում։ Այս կարևոր իրադարձությունը հնարավորություն է տալիս ընկերությանը սկսելու չվերթները, փաստելով Հայաստանի ավիացիոն ոլորտի վստահության, դրա ներուժի և Ֆլայ Արնայի դերի մասին` ոլորտի երկարաժամկետ նպատակների իրագործման հարցում:
Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) կողմից Ֆլայ Արնային հատկացվել է G6 երկնիշ կոդը: Թռիչքները կմեկնարկեն երկու Airbus A320 ինքնաթիռներով։ Ընկերությունը գործելու է Էյր Արաբիա ընկերության բյուջետային հաջողված բիզնես մոդելով։

«Флай Арна» получила сертификат на авиаперевозки
«Флай Арна. Национальные авиалинии Армении» - совместное предприятие Фонда государственных интересов Армении (ANIF) и Air Arabia Group сообщает, что компания получила сертификат эксплуатации воздушного транспорта (AOL), что позволяет авиакомпании начать свою деятельность в Ереванском международном аэропорту «Звартноц».
Как сообщили «Арменпресс» в авиакомпании, получение сертификата означает, что авиакомпания соответствует всем профессиональным стандартам, соблюдает все правила безопасности, необходимые для эксплуатации воздушного транспорта, готова выполнять полеты, пройдя всесторонние проверки со стороны Комитета гражданской авиации РА.
«Флай Арна» работает с Комитетом гражданской авиации, чтобы определить окончательную дату начала полетов.
Благодаря эффективной работе с командой Комитета гражданской авиации, сертификат получен в результате своевременного выполнения всех критериев и прохождения всех проверок. Это важное событие дает компании возможность начать полеты, демонстрируя уверенность армянской авиационной отрасли и ее потенциал, а также роль «Флай Арна» в достижении долгосрочных целей отрасли.
Международная ассоциация воздушного транспорта (IATA) присвоила «Флай Арна» двузначный код G6. Полеты начнутся на двух самолетах Airbus A320. Компания будет работать с успешной бюджетной бизнес-моделью Air Arabia.