ՀՀ-ի և Ադրբեջանի առաջարկած փաթեթները պետք է միացնել, դրա արդյունքում սկսել բանակցություններ. ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ երկու կողմի ներկայացրած առաջարկների փաթեթը պետք է միացնել և դրա արդյունքում սկսել բանակցություններ՝ խաղաղության օրակարգի շուրջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարության նիստի հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Խաղաղության օրակարգի հետ կապված, բնականաբար, մեր մոտեցումն այն է եղել, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից առաջարկված փաթեթները պետք է միացնել և դրա արդյունքում սկսել բանակցություններ՝ խաղաղության օրակարգի շուրջ: Մենք այս հարցը, բնականաբար, Բրյուսելում բարձրացրել էինք: Մեր տեսածն այն է եղել, որ Ադրբեջանի կողմից կա ընկալում, որ մենք պետք է առաջ շարժվենք: Բայց վերջին շրջանում նաև կան հրապարակային հայտարարություններ այս մասով»,- ասաց Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը նշեց՝ հայկական կողմը խաղաղության օրակարգի շուրջ ինչ-որ պահի ընդհանուր հայտարարի գալու հույս ունի: «Քանի որ խաղաղության օրակարգը չի կարող միակողմանի լինել, խաղաղության օրակարգը պետք է երկկողմ լինի: Եվ այդ երկկողմ տրամաբանության մեջ պետք է ներառի այդ երկու առաջարկների փաթեթը, որը պետք է միացնել և այդ օրակարգով առաջ շարժվել»,-նշեց նա:
Գրիգորյանը հավելեց, որ կշարունակեն աշխատանքը:
«Մենք հենց սկզբից էլ հասկացել ենք, որ խաղաղության գործընթացը դժվար գործընթաց է, և շարունակելու ենք աշխատել այս ուղղությամբ: Մեր օրակարգը շարունակում է նույնը մնալ, և փորձելու ենք առաջ շարժվել»,- եզրափակեց նա:

Предложенные Арменией и Азербайджаном пакеты необходимо объединить, после чего начать переговоры: секретарь СБ
Предложенные Арменией и Азербайджаном пакеты необходимо объединить, после чего
начать переговоры: секретарь СБ
Позиция армянской стороны по-прежнему заключается в том, что предложенные обеими сторонами пакеты по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном следует объединить, после чего начать переговоры по мирной повестке дня.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Очевидно, что наш подход к мирной повестке заключался в том, что пакеты, предложенные Азербайджаном и Арменией, должны быть объединены, и в результате должны начаться переговоры по мирной повестке. Естественно, мы подняли этот вопрос в Брюсселе. И увидели, что Азербайджан также считает, что нам нужно двигаться вперед. Но в последнее время были публичные заявления по этому поводу», - сказал Григорян.
Секретарь Совбеза отметил, что армянская сторона надеется когда-нибудь прийти к общему мнению по мирной повестке дня. «Мирная повестка дня не может быть односторонней, она должна быть двусторонней. И эта двусторонняя логика должна включать в себя эти два пакета предложений, которые следует объединить для продвижения вперед по этой повестке дня», - сказал он. Григорян добавил, что они продолжат работу.
«Мы с самого начала понимали, что мирный процесс - это сложный процесс, но мы будем продолжать работать в этом направлении. Наша повестка дня остается прежней, мы постараемся двигаться вперед», - заключил он.