Ադրբեջանը տպավորություն է ստեղծում, թե սեղանին լինելու են միայն իր առաջարկները, դա չի համապատասխանում Բրյուսելի պայմանավորվածություններին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հարաբերութունների նիդերլանդական ինստիտուտում «Հայաստանը և Նիդերլանդները. դարավոր բարեկամություն- 30-ամյա գործընկերություն» թեմայով դասախոսության ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Մասնավորապես, նա մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ՝ ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքներն ու վերջին շրջանում ունեցած դժվարությունները:
«Պետք է հաջողությամբ իրականացնել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, որպեսզի Ադրբեջանի հետ մեր երկաթուղիները, ճանապարհները աշխատեն: Մենք խոսակցություն ենք սկսել Թուրքիայի հետ, համաձայնել ենք առանց նախապայմանների սկսել հարաբերությունների կարգավորման փորձ: Առանց միջազգային հանրության ակտիվ ու անկեղծ աջակցության մենք հաջողության հասնելու ավելի քիչ հնարավորություններ կունենանք: Մենք ուզում ենք, որ միջազգային հանրությունը լսի մեր ձայնը, միջազգային հանրությունը տեսնի մարդկանց, որոնք այսօր ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում, որոնք ամեն օր՝ ի հեճուկս բազմաթիվ գործոնների, պայքարում են իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար: Մյուս կողմից ունենք տարօրինակ մի փաստ, որ այդ մարդիկ կտրված են միջազգային հանրության հետ հաղորդակցություն իրականացնելու հնարավորությունից: Այսօր բազմաթիվ միջազգային կառույցներ, գործակալություններ՝ ՄԱԿ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ԵԱՀԿ, զրկված են Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի հնարավորությունից, որովհետև Ադրբեջանը արգելափակում է: Եթե չկա իրականությունն այլակերպելու ցանկություն և կանխավարկած, ապա այդ քաղաքականությունն այնքան էլ հասկանալի չէ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգը, գնում է Ադրբեջանի հետ սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ճանապարհով: Նա պարզաբանում ներկայացրեց, պայմանականորեն ասած, խաղաղության բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ:
«Ադրբեջանը ներկայացրեց իր պատկերացումները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մասին, որտեղ հինգ հիմնական կետ կա: Խոսքը վերաբերում է միմյանց տարածքային ամբողջականությունը փոխադարձաբար ճանաչելուն, սահմանների դեմարկացիային, դելիմիտացիային, միմյանցից տարածքային պահանջների բացակայությանը: Մենք, դիտարկելով այդ առաջարկները, տեսանք, որ մեզ համար, ըստ էության, դրանցում անընդունելի ոչինչ չկա, սակայն արձանագրեցինք, որ այդ կետերը չեն հասցեագրում հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը: Լրացրեցինք այդ օրակարգը, որտեղ ներառվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության, իրավունքների և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի խնդիրը: Ապրիլի 6-ին ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, երբ հանդիպում տեղի ունեցավ, մենք քննարկեցինք այդ հարցը Ադրբեջանի նախագահի հետ: Ասացի, որ մեզ համար իրենց առաջարկած կետերի մեջ ոչինչ անընդունելի չկա: Եթե ադրբեջանական կողմը համաձայն է երկու պատկերացումները միացնել իրար ու այդ հենքի վրա սկսել բանակցություններ, ապա մենք պատրաստ ենք դրան: Թեպետ, պետք է նշեմ, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչում են հայտարարություններ, որով փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե սեղանին լինելու են միայն Ադրբեջանի առաջարկները: Դա առնվազն չի համապատասխանում այն պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք ենք բերել Բրյուսելում: Այսօր պիտի վերահաստատեմ իմ այն դիրքորոշումը, որ նշված սկզբունքների հիման վրա պատրաստ ենք բանակցությունների, չնայած, այն պրոցեսում, որը պլանավորվել է, որևէ բան չի փոխվել: Առաջիկայում նախատեսվում է մեր ներկայացուցիչների հանդիպումը սահմանազատման, սահմանագծման հարցում, տեղի կունենա արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Մենք շատ դաժան փորձությունների միջով ենք անցել, բայց այսօր կարող եմ ասել, որ ունեմ խորը համոզմունք, որ մենք ճիշտ ճանապարհով ենք ընթանում»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Азербайджан хочет создать впечатление, что на столе только его предложения: Пашинян
В ходе лекции на тему “Армения и Нидерланды: многовековая дружба — 30-летнее партнерство” в Нидерландском институте международных отношений (Клингендаль) премьер-министр Никол Пашинян представил шаги по обеспечению региональной безопасности. Как сообщает Арменпресс, Пашинян, в частности, подробно рассказал о процессе нормализации отношений с Азербайджаном, подчеркнув права Нагорного Карабаха и возникшие в этом контексте трудности.
«Необходимо успешно осуществить открытие региональных коммуникаций, чтобы наши железные и автомобильные дороги с Азербайджаном начали действовать. Мы начали диалог с Турцией, договорились начать попытку нормализации отношений без предварительных условий. Без активной и искренней поддержки международного сообщества у нас будет меньше возможностей добиться успеха.
Мы хотим, чтобы международное сообщество услышало наш голос, международное сообщество увидело людей, живущих сегодня в Нагорном Карабахе, которые каждый день, несмотря на многие факторы, борются за право жить на своей Родине.
С другой стороны, у нас есть странный факт: эти люди отрезаны от возможности общаться с международным сообществом. Сегодня многие международные организации, агентства - ООН, ЮНЕСКО, ОБСЕ - лишены доступа в Нагорный Карабах из-за блокировки Азербайджана. Если нет желания исказить действительность, то эта политика не очень понятна», - как сообщает Арменпресс, сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что Армения приняла мирную повестку и идет по пути демаркации и делимитации границ с Азербайджаном. Он дал разъяснении об, условно говоря, начале мирных переговоров.
«Азербайджан представил свои идеи по нормализации армяно-азербайджанских отношений, где есть пять основных пунктов. Речь идет о взаимном признании территориальной целостности друг друга, демаркации и делимитации границ, отсутствии территориальных претензий друг к другу.
Рассмотрев эти предложения, мы увидели, что, по сути, в них ничего неприемлемого для нас, но мы констатировали, что эти пункты не затрагивают всей повестки отношений. Мы дополнили эту повестку, включив в нее вопросы безопасности, прав армян Нагорного Карабаха и окончательного статуса Нагорного Карабаха.
6 апреля, когда состоялась встреча при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля, мы обсудили этот вопрос с президентом Азербайджана. Я сказал, что ничего неприемлемого в предложенных нам пунктах нет. Если азербайджанская сторона согласится объединить две идеи и начать переговоры на этой основе, то мы к этому готовы.
В то же время должен отметить, что в последнее время со стороны Азербайджана прозвучали заявления, которыми делается попытка создать впечатление, что на столе будут только предложения Азербайджана. Это, как минимум, не соответствует договоренностям, достигнутым в Брюсселе. Сегодня я должен подтвердить свою позицию, что мы готовы вести переговоры на основе этих принципов, хотя в запланированном процессе ничего не изменилось.
В ближайшее время планируется встреча наших представителей по демаркации, состоится встреча министров иностранных дел. Мы прошли через очень тяжелые испытания, но сегодня я могу сказать, что у меня есть глубокое убеждение, что мы на правильном пути», - добавил Никол Пашинян.