Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների օրինագիծը երկրորդ քվեարկությունն է անցել ԱՄՆ Սենատում
Ռուսաստանի և Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցների խստացման օրինագիծը հուլիսի 29-ին անցել է երկրորդ ընթացակարգային քվեարկությունն ԱՄՆ Սենատում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նիստը հեռարձակվել է C-SPAN հեռուստաալիքով։
Այդ փաստաթղթի շուրջ քննարկումներ սկսելու օգտին հանդես է եկել 84 սենատոր, դեմ՝ 12-ը։ Այդ արդյունքները նշանակում են, որ օրինագծի վրա աշխատանքը կարող է շարունակվել, իսկ ավելի ուշ կարող է տեղի ունենալ վերջնական քվեարկությունը։
Օրինագծի վերաբերյալ առաջին ընթացակարգային քվեարկությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 28-ին։ Այդ ժամանակ դրա օգտին հանդես է եկել 86 սենատոր, դեմ՝ 12-ը։
Օրինագծի նոր տարբերակով առաջարկվում է խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի բարձրագույն քաղաքական և ռազմական ղեկավարության, պետական ընկերությունների, ինչպես նաև այն օտարերկրյա կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք, ըստ ամերիկյան կողմի, աջակցում են Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրին։ Այն նաև նախատեսում է սահմանափակումներ կիրառել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի, «Սբերբանկ»-ի, «Գազպրոմբանկ»-ի և ռուսական խոշոր էներգետիկ նախագծերի, այդ թվում՝ «Յամալ СПГ»-ի, «Արկտիկ СПГ»-ի նախագծերի նկատմամբ։
Նախկինում առաջարկվող՝ Ռուսաստանից էներգակիրներ գնող բոլոր երկրների նկատմամբ 500 տոկոսի մաքսատուրք սահմանելու նախաձեռնության փոխարեն օրինագծի նոր տարբերակով առաջարկվում է 100-տոկոսանոց մաքսատուրքեր սահմանել ռուսական նավթի և բնական գազի հինգ խոշորագույն գնորդների, ինչպես նաև այն հինգ երկրների նկատմամբ, որոնք, ըստ ամերիկյան կողմի, օգնում են Ռուսաստանին շրջանցել էներգետիկ ոլորտի արևմտյան պատժամիջոցները։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Punchbowl News հարթակը, որը մասնագիտացած է Կոնգրեսի գործունեության լուսաբանման հարցերով, Սենատում մեծամասնություն կազմող հանրապետականները մտադիր են օրինագծի վերաբերյալ վերջնական քվեարկությանն անցնել մինչև շաբաթվա վերջ։ Փաստաթղթի հիմնական հեղինակը եղել է սենատոր Լինդսի Գրեմը, որը մահացել է հուլիսի 11-ին:
Հուլիսի 29-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ աջակցում է Սենատում մշակված վերոհիշյալ փաստաթղթին: Դրա հետ մեկտեղ, Միացյալ Նահանգների ղեկավարի կարծիքով, անհրաժեշտություն չկա, որ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն օգոստոսին ընդհատի իր խորհրդարանական արձակուրդը ՝ պատժամիջոցների օրինագծի օպերատիվ քննարկման համար:

Законопроект о новых санкциях против России прошел второе голосование в Сенате США
29 июля в Сенате США состоялось второе процедурное голосование по законопроекту об ужесточении санкций США в отношении России и Ирана. Как сообщает “Арменпресс”, заседание транслировалось по каналу C-SPAN.
За продвижение закона проголосовали 84 сенатора, против — 12. Что означает, что работа над законопроектом может продолжиться, а окончательное голосование может быть позже.
Первое процедурное голосование по законопроекту состоялось 28 июля. Тогда за него проголосовали 86 сенаторов, против — 12.
Новая версия законопроекта предлагает ужесточить санкции против высшего политического и военного руководства России, государственных компаний, а также иностранных организаций, которые, по мнению американской стороны, поддерживают российский военно-промышленный комплекс. Также планируется ввести ограничения в отношении Центрального банка России, Сбербанка, Газпромбанка и крупных российских энергетических проектов, включая проекты “Ямал СПГ” и “Арктик СПГ”.
Вместо ранее предложенной инициативы о введении 500-процентной пошлины на все страны, закупающие энергоносители у России, новая версия законопроекта предлагает ввести 100-процентные пошлины на пять крупнейших покупателей российской нефти и природного газа, а также на пять стран, которые, по мнению американской стороны, помогают России обходить западные санкции в энергетическом секторе.
Как ранее сообщала платформа Punchbowl News, специализирующаяся на освещении деятельности Конгресса, республиканцы, составляющие большинство в Сенате, намерены провести окончательное голосование по законопроекту до конца недели. Главным автором документа был сенатор Линдси Грэм, скончавшийся 11 июля.
29 июля президент США Дональд Трамп объявил о своей поддержке вышеупомянутого документа, разработанного в Сенате. При этом, по словам американского лидера, Палате представителей нет необходимости прерывать свой парламентский отпуск в августе для срочного обсуждения законопроекта о санкциях.