ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայում հայ համայնքի նախաձեռնությամբ ընթացիկ տարվա աշնանը կանցկացվի համաժողով, որ կհամախմբի հայ ու սերբ գործիչներին տարբեր ոլորտներից՝ սպորտ, մշակույթ, գիտություն, զբոսաշրջություն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Սերբիայի հայ ազգային համայնքի նախագահ Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանը, ով իր սերբ գործընկերների հետ Հայաստանում էր, նշեց, որ հայ համայնքը ձգտում է ակտիվ միջոցառումներ անցկացնել՝ միավորելով Հայաստանի ու Սերբիայի գործիչներին, մասնագետներին:
«Երկար տարիներ հասարակական մակարդակով Հայաստան-Սերբիա հարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ աշխատանք չի տարվել: Ավելին՝ համայնք որպես այդպիսին ձևավորված չի եղել: Հիմա իմ և իմ ընկերների, ջանքերով աշխատանքներ են տարվել համայնքի ձևավորման, միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ: Այդ համաժողովը համայնքի ծրագրերից մեկն է, որով փորձ է արվում համագործակցության հարթակ ստեղծել»,-ասաց Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանը:
Նրա խոսքով՝ համաժողովի գաղափարն ու նախագիծը քննարկվել է Սերբիայի համապատասխան գերատեսչություններում և հավանության արժանացել: Սերբ գործընկերների հետ Հայաստան այցի նպատակներից մեկն էլ հենց այն էր, որ տեղի գերատեսչություններին ու պաշտոնյաներին ներկայացվի նախագիծը: Այն կրկին հավանության է արժանացել ինչպես Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակում, այնպես էլ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ համաժողովին մասնակցեն ոչ միայն մշակույթի, գիտության, սպորտի ոլորտի մասնագետները, այլև երկու երկրների պաշտոնյաները: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ համաժողովի բացումն արվի Հայաստանից: Երբ Հայաստանից պաշտոնական մարդիկ են գալիս, դա նաև ամրացնում է մեր հայ համայնքի դիրքերը: Նման այցերն այլ շեշտադրում են հաղորդում միջոցառումներին ու նոր հնարավորություններ բացում»,-ասաց Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանը: Նա վստահություն հայտնեց, որ տարբեր ոլորտներից Սերբիայի, Հայաստանի գործիչները շատ բան ունեն համատեղ անելու, նրանք կարող են համագործակցել, փորձի փոխանակում իրականացնել, միասին ծրագրեր իրականացնել, տարբեր հարցերում փոխլրացնել միմյանց:
Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանը հավատացած է, որ Հայաստանի ու Սերբիայի միջև համագործակցության ձևավորման, սերտացման, ամրապնդման գործում մեծ դեր կարող է ունենալ հայ համայնքը:
«Քսան տարի հայ համայնք, որպես այդպիսին, չի գործել: 2019 թվականին որոշեցի համակարգված աշխատանք իրականացնել, տեղեկություն հավաքել, շփման, համատեղ աշխատանքի հարթակ ստեղծել, միմյանց ճանաչելու հնարավորություն տալ: Ես 10 տարուց ավելի զբաղվել եմ Սերբիայում հայերի մասին տեղեկություններ հավաքելով: Այն շատ բարդ գործընթաց է ու ամենօրյա աշխատանք պահանջող, սակայն ես երբեք չեմ հանձնվել և շարունակել եմ սկսածս գործը: Իմ ունեցած վերջին տվյալներով Սերբիայում շուրջ 5 հազար հայ է ապրում: Նրանք և՛ ցեղասպանությունից փրկվածների սերունդներ են, և՛ վերջին տարիներին Հայաստանից եկածներ: Կարող եմ ասել, որ հայերը ներկայացված են գրեթե բոլոր ոլորտներում՝ կրթություն, գիտություն, քաղաքականություն, մշակույթ, գործարար համայնք»,- ասաց Բիլիանա Օբրադովիչ-Շախրիմանյանն՝ ավելացնելով, որ ամեն ինչ անում է, որ Սերբիայում Հայաստանի մասին ավելի շատ խոսվի, ճանաչելիությունը մեծանա:
Այդ գործում իր ներդրումը կունենա «Borba» մշակութային ամսագիրը, որի գլխավոր խմբագիր Էլենա Ստոյանովիչը ևս այս օրերին Հայաստանում էր: Նա իր տպավորությունները, հավաքագրած տեղեկությունները, Հայաստանի մասին պատմող նյութերը պատրաստվում է ներկայացնել ամսագրում:
«Երբ գալիս էի Հայաստան, չէի ուզում շատ ինֆորմացիա կարդալ ինտերնետում, ուզում էի տեղում ծանոթանալ: Տպավորված եմ Հայաստանով, եկեղեցիների ճարտարապետությամբ, մշակույթով: Առանձնահատուկ ուզում եմ նշել տեղի բնակիչների ջերմությունը: Շատ մեծ սրտով մեզ ընդունեցին: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այստեղ մեզ զգում ենք ինչպես մեր տանը: Չենք զգում, որ օտար երկրում ենք: Մեծ սիրով մեր ամսագրի հաջորդ համարի 4-6 էջը նվիրելու ենք Հայաստանին»,-ասաց Էլենա Ստոյանովիչը:
Հայաստանով տպավորված է նաև Սերբիայի Ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչը: Նրա խոսքով՝ հետաքրքրված են գիտության ոլորտում հայ մասնագետների հետ համագործակցության հարցում:
«Մենք ունենք միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության մեծ փորձ: Հայաստան այցելության նպատակն է գտնել գործընկերներ, որոնք հետաքրքրված կլինեն գիտության ոլորտում համագործակցության հարցում: Համատեղ աշխատանքով կարող ենք արձագանքել ժամանակակից մարտահրավերներին: Գործընկերներ գտնելու հարցում շատ կարևոր նախաձեռնություն է աշնանը սպասվող համաժողովը, որը համախմբելու է տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին: Երբ գիտնականները, մշակույթի գործիչները, տարբեր ոլորտների մասնագետները սկսեն խոսել, վստահ եմ, որ պաշտոնյաները ևս կհետևեն նրանց»,-ասաց Դարկո Օբրադովիչը:
Նա համոզված է, որ երկու երկրների ժողովուրդները շատ ընդհանրություններ ու հարուստ փորձ ունեն և համատեղ աշխատանքի մեծ հնարավորություններ կան:

Мост сотрудничества: в Сербии пройдет конференция армянских и сербских деятелей разных сфер
Осенью этого года по инициативе армянской общины в Сербии состоится конференция, которая объединит армянских и сербских деятелей из разных сфер: спорта, культуры, науки, туризма. В беседе с «Арменпресс» председатель Армянской национальной общины Сербии Билиана Обрадович-Шахриманян, приехавшая в Армению со своими сербскими коллегами, отметила, что армянская община стремится проводить активные мероприятия, объединяя армянских и сербских деятелей и специалистов.
«В течение многих лет не проводилось никакой работы по укреплению армяно-сербских отношений на общественном уровне. Более того, община как таковая не была сформирована. Сейчас с помощью моих друзей проделана большая работа по формированию общины и реализации мероприятий. Эта конференция - одна из общественных программ, которая является попыткой создать платформу для сотрудничества», - сказала Билиана Обрадович-Шахриманян.
По ее словам, идея и проект конференции были обсуждены в соответствующих ведомствах Сербии и были одобрены. Одной из целей визита в Армению с сербскими коллегами было представление проекта и здешним органам власти и чиновникам. Он и здесь был одобрен Офисом уполномоченного по делам диаспоры и Министерством образования, науки, культуры и спорта РА.
«Мы хотим, чтобы в конференции приняли участие не только специалисты из области культуры, науки и спорта, но и официальные лица обеих стран. Для нас очень важно, чтобы открытие конференции состоялось бы из Армении. Когда из Армении приезжают официальные лица, это укрепляет позиции нашей армянской общины. Подобные визиты придают иной акцент мероприятиям и открывают новые возможности», - сказала Билиана Обрадович-Шахриманян. Она выразила уверенность, что деятелям Сербии и Армении из разных сфер предстоит еще многое сделать. Они могут сотрудничать, обмениваться опытом, совместно реализовывать программы, дополнять друг друга по разным вопросам.
Билиана Обрадович-Шахриманян считает, что армянская община может сыграть большую роль в создании и укреплении сотрудничества между Арменией и Сербией.
«Армянская община не функционировала как таковая уже двадцать лет. В 2019 году я решила начать системную работу, собирать информацию, создать площадку для общения, для совместной работы, для знакомства. Я собираю информацию об армянах в Сербии уже более 10 лет. Это очень сложный процесс, требующий ежедневной работы, но я никогда не сдавалась, я продолжала начатое дело. По моим последним данным, в Сербии проживает около 5 000 армян. Это поколения людей, переживших геноцид и приехавшие из Армении в последние годы. Могу сказать, что армяне представлены практически во всех сферах - в образовании, науке, политике, культуре, в бизнес сообществе», - сказала Билиана Обрадович-Шахриманян, добавив, что она делает все возможное, чтобы больше говорить об Армении в Сербии и повышать ее узнаваемость.
Свой вклад в эту работу будет вносить и журнал «Борба», главный редактор которого Елена Стоянович также в эти дни находилась в Армении. В журнале она собирается представить свои впечатления, собранную информацию и материалы об Армении.
«До того, как приехать в Армению, я не хотела знакомиться с информацией о ней в Интернете, я хотела узнать о ней на месте. Я впечатлена Арменией, архитектурой ее церквей, ее культурой. Особенно хочется отметить теплоту местных жителей. Нас приняли с открытым сердцем. Могу с уверенностью сказать, что здесь мы чувствуем себя как дома. Мы не чувствуем, что находимся в чужой стране. От 4 до 6 страниц следующего номера нашего журнала мы с удовольствием посвятим Армении», - сказала Елена Стоянович.
Дарко Обрадович, руководитель программ Сербского центра стратегического анализа, также впечатлен Арменией. По его словам, они заинтересованы в сотрудничестве с армянскими специалистами области науки.
«У нас большой опыт сотрудничества с международными партнерами. Цель визита в Армению - найти партнеров, которые будут заинтересованы в сотрудничестве в области науки. Работая вместе, мы сможем отвечать на современные вызовы. Очень важной инициативой в поиске партнеров станет предстоящая осенью конференция, которая объединит представителей разных сфер. Когда заговорят ученые, деятели культуры и специалисты в разных областях, я уверен, что за ними последуют и чиновники», - сказал Дарко Обрадович.
Он уверен, что народы обеих стран имеют много общего, богатый опыт и есть большие возможности для совместной работы.