Կարեն Անդրեասյանը հայտնեց, թե կառավարման որ մոդելի կողմնակիցն է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը հայտարարեց, որ ինքը կառավարման խորհրդարանական մոդելի կողմնակից է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի համատեղ առաջին նիստի ժամանակ Կարեն Անդրեասյանը հայտարարեց, որ ինչքան էլ տարբեր կառավարման ձևերը պայմանական լինեն, սակայն ինչ-որ պահի պետք է կատարել ընտրություն, թե որ կառավարման ձևի կողմնակից է խորհրդի այս կամ այն անդամը:
«Պարզ է, որ մենք բոլորս որպես մասնագետներ հասկանում ենք, որ կարող է լինել խորհրդարանական մոդել որոշակի տարաբնույթ ձևերով, բայց միևնույնն է՝ ինչ-որ պահի պետք է ընտրություն կատարել և սյունը դնել ու ընտրել, թե որն է հիմքը, որից հետո գնալ այդ խառը ժամանակակից մոդելներին և լուծումներին: Այդ կապակցությամբ ես պաշտոնապես իմ անունից և նախարարության անունից ասում եմ, որ կողմ եմ խորհրդարանական մոդելի պահպանմանը և այդ մոդելի շտկումների և բարեփոխումների իրականացմանը»,- ասաց Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ այս դիրքորոշումը դեռևս կառավարության անունից չէ:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարը նշեց, որ նախնական արդյունքներով Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի 4 անդամ որոշակի մասնագիտական վերապահումներով կողմ է արտահայտվել կառավարման խորհրդարանական ձևին, խորհրդի 1 անդամ նախագահական մոդելի կողմնակից է, անդամներից 3-ը բացակա են, 3-ը հրաժարվել են այս պահին դիրքորոշում արտահայտել:
«Այս ամփոփումը ոչինչ չի կանխորոշում: Ես ուղղակի ուզում եմ պարբերաբար մեզ համար ինչ-որ ամփոփումներ անենք, որ մեր հանրությունը տեսնի՝ ինչպես են փոխվում մեր մոտեցումները մասնագիտական քննարկումներից հետո»,- ասաց Անդրեասյանը:

YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. Minister of Justice Karen Andreasyan says he favors the parliamentary system of government.
Speaking at the first joint session of the Constitutional Reforms Council and Commission, Andreasyan said at some point the members of the council should make a choice on which system of government they favor.
“It is clear that we as experts understand that there could be various types of parliamentary systems, but at some point a choice must be made and we must choose what the basis should be, and then go for the mixed modern models and solutions. On this occasion I am officially announcing on behalf of myself and the ministry that I am in favor of maintaining the parliamentary model and making corrections and reforms to this model,” Andreasyan said, emphasizing that this position is not the official government position yet.
He added that preliminarily, 4 members of the council are in favor with some reservations for the parliamentary system, 1 member favors the presidential system, while 3 others are absent from the discussion and another 3 refused to express an opinion at this moment.
“This summary doesn’t predetermine anything. I simply want us to periodically make some summaries for ourselves so that the public sees how our approaches change after specialized discussions,” Andreasyan said.