Պատմության մութ պահերը մոռանալ, նշանակում է՝ թույլ տալ, որ կրկնվեն. իտալացի սենատորների և պատգամավորների հայտարարությունը Ցեղասպանության տարելիցին
Պատմության մութ պահերը մոռանալ, նշանակում է՝ թույլ տալ, որ կրկնվեն. իտալացի
սենատորների և պատգամավորների հայտարարությունը Ցեղասպանության տարելիցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ապրիլի 24-ին Իտալիայի Միջխորհրդարանական միության Իտալիա-Հայաստան բարեկամության խումբը Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածել է հայտարարություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Արդեն 107 տարի է անցել հայ ժողովրդի ցեղասպանությունից, ողբերգություն, որը մենք չենք կարող և չպետք է բացարձակապես մոռանանք: Պատմության մութ պահերը մոռանալ, նշանակում է՝ թույլ տալ, որ դրանք կրկնվեն։ Հիշողությունն է մարդկության դեմ բարբարոսության և վայրագության հակաթույնը, ուստի և՝ հիշելը պարտականություն է: Ըստ այդմ՝ որպես Իտալիայի Հանրապետության խորհրդարանականներ, ուրախ ենք, որ Պատգամավորների պալատը 2019թ. միաձայն ընդունել է բանաձև, որը ճանաչում է հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը. այսօր մենք կանգնած ենք բոլոր հայերի, մասնավորապես, Իտալիայի հայկական ընկերությունների ու համայնքի կողքին՝ ի հիշատակ Մեծ Եղեռնի»:
Հայտարարության տակ ստորագրել են սենատորներ Պաոլա Բինետտին, Ստեֆանո Բորգեզին, Ռոբերտո Կալդերոլին, Իզաբելլա Ռաուտին, Պատգամավորներ՝ Ումբերտո Բուռատտին, Լաուրա Կավանդոլին, Յարի Կոլլան, Ուգո Կապելլաչչին, Ջուլիո Չենտեմերոն, Վիտո Կոմենչինին, Ռոբերտո Ֆեռռարին, Պաոլո Ֆորմենտինին, Եվա Լորենցոնին, Ալվիզե Մանիերոն, Ելենա Մուրելլին, Տուլլիո Պատասսինին, Կատիա Պոլիդորին, Ալբերտո Ռիբոլլան:

Forgetting dark moments of history means to allow them to be repeated - Italian senators and deputies on Genocide
Forgetting dark moments of history means to allow them to be repeated - Italian senators and
deputies on Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. On April 24, the Italy-Armenia Friendship Group of the Italian Inter-Parliamentary Union issued a statement on the occasion of the 107th anniversary of the Armenian Genocide, ARMENPRESS reports the statement reads:
“"It has been 107 years since the genocide of the Armenian people, a tragedy that we cannot, we must not forget at all. To forget the dark moments of history means to allow them to be repeated. Memory is the antidote to barbarism and atrocities against humanity, hence, remembering is a duty. Accordingly, as parliamentarians of the Italian Republic, we are glad that the Chamber of Deputies in 2019 unanimously adopted a resolution recognizing the genocide of the Armenian people. Today we stand by all Armenians, particularly Armenian associations in Italy and the Italian community, in memory of the Armenian Genocide."