Ամերիկայի հայկական համագումարը վերահաստատել է վճռական աջակցությունը ՀՀ-ին և Արցախին օժանդակելու ԱՄՆ պատրաստակամությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների, արտաքին գործերի և հարակից ծրագրերի հանձնաժողով ապրիլի 22-ին ներկայացրած նամակում Ամերիկայի հայկական համագումարը վերահաստատել է իր վճռական աջակցությունն այն փաթեթին, որով առաջարկվում է 50 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն տրամադրել Արցախին, 100 միլիոն դոլար՝ Հայաստանին, և դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը։
Ըստ աղբյուրի՝ Համագումարը հստակ հասկացրել է, որ «խորապես անհանգստացած է հերթական ցեղասպանության սպառնալիքով, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով առաջացած շարունակվող հումանիտար ճգնաժամով»՝ հայտարարելով, որ «ԱՄՆ-ն կարող է և պետք է ավելին անի Արցախի ժողովրդին պաշտպանելու համար»:
Համագումարի՝ Կոնգրեսի հետ կապերի տնօրեն Մարիամ Խալոյանը կարևորել է «Արցախի հայությանը վերացնելու համառ օրինակն ու փորձը» և հիշեցրել, որ «անցյալ ամսվա սկզբին դաժան ձմռան կեսին Ադրբեջանը միտումնավոր դադարեցրել է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի գազամատակարարումը` մարդկանց թողնելով առանց ջերմության աղբյուրի»։
Համագումարը նամակով նաև կոչ է արել Կոնգրեսին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահին՝ «պահպանելու ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքները, ինքնորոշման իրավունքը և Արցախի ժողովրդի համընդհանուր մարդու իրավունքները»՝ նշելով, որ «Միացյալ Նահանգները չի կարող հակասական հայտարարություններ անել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների վերաբերյալ՝ Իլհամ Ալիև և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան դիկտատորներին աջակից երևալով»:
Համագումարը նաև հորդորել է կասեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։
1972 թվականին հիմնադրված Ամերիկայի հայկական համագումարը Վաշինգտոնում գործող ամենամեծ համազգային կազմակերպությունն է, որը նպաստում է հայկական հարցերի հանրային ըմբռնմանը և իրազեկմանը: Համագումարը անկուսակցական, հարկերից ազատված կազմակերպություն է:

Армянская Ассамблея Америки подтверждает твердую поддержку Армении и готовность США помочь Арцаху
В письме в Комитет по ассигнованиям и иностранным делам Палаты представителей США от 22 апреля Армянская Ассамблея Америки (Armenian Assembly of America)вновь заявила о своей твердой поддержке пакета гуманитарной помощи, которым предлагается выделить  Арцаху 50 миллионов долларов, Армении - 100 миллионов долларов,а также прекращениевоенной помощи Азербайджану.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Армянская Ассамблея Америки (Armenian Assembly of America).
Согласно источнику, Ассамблея ясно дала понять, что «глубоко обеспокоена угрозой нового геноцида, а также продолжающимся гуманитарным кризисом, вызванным войной», заявив при этом, что «Соединенные Штаты могут и должны сделать больше для защиты населения Арцах».
Директор по связям с Конгрессом Мариам Халоян отметила важность "упорного желания и опыта ликвидации армян Арцаха" и напомнила, что "в начале прошлого месяца в середине суровой зимы Азербайджан намеренно прекратил газоснабжение столицы Арцаха Степанакерта, оставив людей без источника тепла».
В письме Армянская Ассамблея Америки призвала Конгресс и американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ «поддерживать основополагающие принципы демократии, право на самоопределение и универсальные права человека народа Арцаха», отметив, что «Соединенные Штаты не могут делать противоречивые заявления о демократии и поддерживать диктаторов Реджепа Тайипа Эрдогана и Алиева в вопросе  прав человека».
Ассамблея также призвала США прекратить военную помощь Азербайджану.
Армянская ассамблея Америки, основанная в 1972 году, является крупнейшей общенациональной организацией в Вашингтоне, которая способствует пониманию и осведомленности общественности об армянских проблемах. Конгресс является беспартийной, освобожденной от налогов организацией.