Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել «Freedom House»-ի՝ ժողովրդավարության մակարդակը գնահատող նոր զեկույցում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Freedom House»-ը հրապարակել է իր «Nations in Transit 2022» տարեկան զեկույցը, որում անդրադարձ կա նաև Հայաստանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում նշվում է, որ 2004 թվականից սկսած նախկինում ավտորիտար երեք երկրներ՝ Մոլդովան, Կոսովոն և Հայաստանը, քայլեր են ձեռնարկել ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, որի արդյունքում դարձել են հիբրիդային ռեժիմներ:
Հայաստանն, ըստ Freedom House-ի զեկույցի, ընդհանուր ցուցանիշով առաջընթաց է գրանցել՝ հնարավոր առավելագույն 7 միավորից, որն առավել ժողովրդավար երկրի ցուցանիշն է, ստանալով 3.04 միավոր նախորդ տարվա 2.96 միավորի փոխարեն: Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել զեկույցի կողմից հետազոտվող մի քանի ոլորտներում, ներառյալ ժողովրդավարական կառավարումը, ընտրական գործընթացը և դատաիրավական համակարգի զարգացումն ու անկախությունը՝ միևնույն ժամանակ նահանջելով անկախ մամուլի ցուցանիշում:
Տոկոսային ցուցանիշով երկրի ժողովրդավարության զարգացման մակարդակը կազմում է 34%: Ըստ «Freedom House»-ի՝ այն երկրները, որոնք անցում են կատարել ավտորիտար կառավարման ձևից հիբրիդայինի ավելի խոստումնալից են, թեև ամբողջապես «դեռևս չեն համապատասխանում ժողովրդավարական չափանիշներին»:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նկատում է, որ, օրինակ, Հայաստանում «2018 թվականին քաղաքացիներն օգտագործեցին բողոքի շարժումը և մրցակցային ընտրությունների շարքը, որոնցից վերջինը կայացավ 2021 թ-ին՝ վճռականորեն վերջ դնելով «Հանրապետական» կուսակցության բազմամյա կառավարմանը։ Այդ ժամանակվա առաջնորդները փոխարինվեցին քաղաքական գործիչների նոր սերնդով, որոնք, չնայած նկատելի թերությունների, հիմնականում հանձնառություն ունեն դեպի ժողովրդավարություն և հանրային շահ»: Բացի այդ՝ նշվել է, որ ՀՀ-ն և Մոլդովան այն երկրների թվին են պատկանում, որտեղ խորհրդարանում միայն մեկ կուսակցություն է գերակշռող։
Շեշտվել է, որ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության խմբերը կարողացել են կանխել իշխող կուսակցության կողմից առաջ քաշված մի օրինագիծ, որի արդյունքում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը կհայտնվեր կառավարական վերահսկողության ներքո։
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմին՝ նշելով, որ ԼՂ-ում Ալիևի սկսած զինված հարձակման հետևանքով հազարավոր մարդիկ սպանվել և տեղահանվել են։
Հայաստանն, ըստ զեկույցի, հետխորհրդային երկրներից զիջում է միայն Ուկրաինային, Վրաստանին ու Մոլդովային՝ իր հետևում թողնելով Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունները, Բելառուսը, Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը:

Armenia improves its democracy score in Freedom House’s Nations in Transit 2022 report
The report says that since 2004 “three authoritarian regimes made democratic strides and joined the ranks of hybrid regimes: Moldova, Kosovo, and now Armenia”.
According to the Freedom House report, Armenia made an improvement in its democracy score, from 2.96 to 3.04, on a scale of 1 to 7, with 1 representing the lowest and 7 the highest level of democratic progress. Armenia registered progress in areas such as national democratic governance, electoral process, judicial framework and independence.
The country’s democracy percentage is 34%. According to the Freedom House, “the countries that have moved from authoritarian to hybrid forms of governance present a somewhat more promising picture, though they still fall short of democratic standards”.
“In Armenia, for example, citizens used a protest movement in 2018 and a series of competitive elections, most recently in 2021, to decisively end the Republican Party’s multidecade reign. The incumbents were replaced with a new generation of politicians who, despite notable flaws, possess a basic commitment to democracy and the public interest”, the report says.
The report also said that one-party dominance is typified by so-called “legislative turbo mode”. “This behavior is also on display in Armenia and Moldova, both of which feature postauthoritarian single party-dominated parliaments”, it added.
The report also noted that in Armenia, “local civil society groups were able to prevent the ruling party from pushing through a bill that would have placed its Human Rights Defender’s Office under greater government control”.
The report also touched upon the 2020 war in Nagorno Karabakh unleashed by Azerbaijan. It says that the 2020 military offensive launched by Azerbaijani President Ilham Aliyev in Nagorno Karabakh killed thousands of people and displaced many more.