ՌԴ-ն հավաստիացրել է, որ ԱԺ պատգամավորների մուտքն Արցախ չի թույլատրվել սադրանքներից զերծ պահելու համար․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելելու դեպքից անմիջապես հետո ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կապի մեջ է եղել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունների հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի հարցին, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել հետագայում Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելելու դեպքերից խուսափելու համար։
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի դարձավ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ, մենք ձեռնարկել ենք, բնականաբար, գործողություններ։ Կապի մեջ ենք եղել և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, և Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունների հետ բարձր մակարդակով։ Մեզ հավաստիացրել են, որ Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքը Արցախ չի թույլատրվում սադրանքներից զերծ պահելու համար։ Ինչ վերաբերում է մեր դիրքորոշմանը, ապա այն հստակորեն արտացոլված է Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, այն է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքով շարժի որևէ սահմանափակում նախատեսված չէ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, այդ թվում (կամ եթե կուզեք՝ առավել ևս) Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի պատգամավորները պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել էր, որ ՀՀ խորհրդարանի ընդդիմադիր պատգամավորներին թույլ չեն տվել մուտք գործել Արցախ։
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ մտահոգված է այն փաստով, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ծառայողները չեն թույլատրել ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:
«Նշված գործողությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որով նախատեսվում է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ: Հայտարարության բոլոր կողմերը պետք է խստորեն հետևեն դրա տառին և ոգուն, ինչպես նաև իրականացնեն ստանձնած պարտավորությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Russia assured entry of Armenian MPs to Artsakh was not allowed for avoidingprovocations – FM Mirzoyan
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. After the incident when a group of members of the Armenian Parliament were not allowed to enter Artsakh, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia contacted the authorities of Artsakh and the Russian Federation, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during the Q&A session in the Parliament, asked what measures have been taken to avoid such incidents in the future.
“Since it became known that the members of the National Assembly were unable to enter Nagorno Karabakh through the Lachin corridor, of course, we have taken actions. We have been in contact with both the authorities of Nagorno Karabakh and the Russian Federation at a high level. We were assured that the entry of the MPs to Artsakh was not allowed toavoid provocations. As for our position, it is clearly reflected in the statement of the Foreign Ministry, that is that the 2020 November 9 trilateral statement doesn’t envisage any restriction in the movement through the Lachin corridor, and the citizens of Armenia, including (or moreover, if you want) the members of the National Assembly must have an unimpeded access to Nagorno Karabakh”, the FM said.
Vice Speaker of Parliament Ishkhan Saghatelyan announced that the opposition lawmakers of the Armenian parliament were not allowed to enter Artsakh.
The Armenian Foreign Ministry issued a statement over the incident, expressing its concern. “This action contradicts the Trilateral Statement of November 9, which envisages the unimpeded connection of Nagorno-Karabakh with Armenia through the Lachin corridor. All parties to the Statement must strictly adhere to the latter’s letter and spirit, as well as fulfill its obligations”, the ministry said in a statement.