Սաուդյան Արաբիան թույլատրել է հաջ իրականացնել տարեկան 1 մլն ուխտավորների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիան ավելացրել է մուսուլմանական սրբավայրեր հաջ իրականացնելու համար թույլատրելի ուխտավորների քանակը՝ հասցնելով այն տարեկան մինչև 1 միլիոնի: Այս թվի մեջ ներառված են ինչպես թագավորության բնակիչները, այնպես էլ օտարերկրացիները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Saudi Press Agency-ն՝ հղում անելով հաջի և ումրայի հարցերով նախարարությանը:
Այս տարի դեպի Մեքքա ամենամյա ուխտագնացություն կարող են իրականացնել մինչև 65 տարեկան լիարժեք պատվաստված անձինք, ովքեր երկիր մուտք գործելիս պետք է ներկայացնեն ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխանը:

Saudi Arabia to allow 1 mln Haj pilgrims this year
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Saudi Arabia will let up to 1 million people join the Haj pilgrimage this year, greatly expanding the key event to participants from outside the kingdom after two years of tight COVID restrictions, Reuters reports citing the state media.
Pilgrims to Mecca this year must be under age 65 and fully vaccinated against the coronavirus, the ministry of Hajj and Umrah said in a statement carried by the SPA news agency.
Participants from abroad will be allowed this year but must present a recent negative COVID PCR test, and health precautions will be observed, it said.