ՀՀ և Սիրիայի ԱԳ նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Սիրիայի արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադը մարտի 6-ին ուղերձներ են փոխանակել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30- ամյակի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես նշել է, որ հայ-սիրիական հարաբերությունները խարսխված են միմյանց նկատմամբ հարգանքի ու վստահության ամուր հիմքերի վրա, ինչը բազմիցս արտահայտվել է դժվարին իրավիճակներում երկու ժողովուրդների և պետությունների՝ միմյանց նկատմամբ ցուցաբերած մարդասիրական և բարոյական աջակցությամբ։ Նախարարը նաև ընդգծել է սիրիահայ համայնքի առանձնահատուկ դերակատարումը՝ որպես բարեկամության աներեր կամուրջ երկու երկրների և ժողովուրդների միջև։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել առ այն, որ հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունները հետագա տարիներին առավել կընդլայնվեն և կամրապնդվեն։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Սիրիայի ԱԳ նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադը, հղելով իր ջերմագին շնորհավորանքները ՀՀ ԱԳ նախարարին, նշել է, որ մեր երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում ունեցել են շարունակական զարգացում։ Սիրիական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել առավել խորացնել հայ-սիրիական հարաբերությունները և ամրապնդել պատմական կապերն՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների և երկրների։

Главы МИД РА и Сирии обменялись посланиями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян и его сирийский коллега - министр иностранных дел Сирии Фейсал Аль-Микдад 6 марта обменялись посланиями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Сирийской Арабской Республикой
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, в своем послании министр Арарат Мирзоян, в частности, отметил, что армяно-сирийские отношения зиждутся на основе взаимного уважения и доверия, что неоднократно проявлялось в трудных ситуациях гуманитарной и моральной поддержкой между двумя народами и государствами. Министр также подчеркнул особую роль армянской общины Сирии - как моста дружбы между двумя народами и странами.
Согласно источнику, министр иностранных дел РА выразил уверенность, что в ближайшие годы армяно-сирийские дружественные отношения будут еще больше расширяться и укрепляться.
По сообщению МИД РА, министр иностранных дел Сирии Фейсал Аль-Микдад, направив министру иностранных дел РА самые теплые поздравления, отметил, что дружественные отношения между нашими странами в различных сферах неуклонно развивались.Сирийская сторона выразила готовность еще больше углублять армяно-сирийские отношения, укреплять исторические связи — на благо двух дружественных народов и стран.