Պետդեպարտամենտը չի կատարել Ադրբեջանին աջակցության վերանայման համար հաշվետվողականության պահանջները. սենատոր Մենենդեզ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեզը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) մարտի 2-ին հրապարակել է Կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի (GAO) զեկույցը, որով պարզվել է, որ, ըստ Մենենդեզի՝ «Պետդեպարտամենտը ձախողել է Ադրբեջանի կառավարությանը ԱՄՆ-ի աջակցության վերանայման համար հաշվետվողականության պահանջների կատարումը»։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
«Ավելին, ըստ նախագահ Մենենդեզի, GAO-ի զեկույցը «բացահայտեց, որ մի քանի տարիների ընթացքում Պետքարտուղարությունը և Պաշտպանության նախարարությունը չբավարարեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռության վրա ԱՄՆ-ի աջակցության ազդեցության մասին Կոնգրեսին ներկայացվող հաշվետվության օրենքով սահմանված պահանջներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Մենք ողջունում ենք հանձնաժողովի նախագահ Մենենդեզին իր առաջնորդության համար: Հաշվի առնելով 2020թ.-ի աշնանը Ադրբեջանի կողմից առանց դրդապատճառ սանձազերծած պատերազմը և Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հրադադարի շարունակական խախտումները, ինչպես նաև Պետդեպարտամենտի կողմից Ազատության աջակցության ակտի 907 Բանաձևի հաշվետվողականության պահանջների չկատարելը՝ մենք կոչ ենք անում Կոնգրեսին ամբողջությամբ կիրառել 907 բանաձևը»,- հայտարարել է Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը:
«Համաձայն սենատոր Մենենդեզի մամուլի հաղորդագրության, GAO-ի զեկույցի հիմնական բացահայտումները հետևյալն են.
• Պետդեպարտամենտի՝ 2014-2021թթ.-ի ֆինանսական տարիների Կոնգրեսին ներկայացված հաշվետվությունը չի անդրադարձել պահանջվող տարրերին, այդ թվում՝ առաջարկվող օգնության ազդեցությանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռության վրա:
• Պետդեպարտամենտի հիմնավորման հուշագրերը պարունակում էին սահմանափակ կամ ընդհանրապես չէին պարունակում մանրամասներ՝ կապված օգնության չափի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռության կարգավիճակի, ռազմական հավասարակշռության վրա ԱՄՆ աջակցության ազդեցության կամ խաղաղության բանակցությունների վրա աջակցության ազդեցության հետ:
• Պետդեպարտամենտի 2021թ.-ի ուղեցույցում չէին տրամադրվել մանրամասն հրահանգներ գործակալություններին՝ Կոնգրեսին հաշվետվություն ներկայացնելու պահանջների վերաբերյալ:
• Պետդեպարտամենտը և Պաշտպանության նախարարությունը չեն փաստագրել 2014-2020թթ.-ի ֆինանսական տարիների կասեցման պահանջների իրենց դիտարկումը, ներառյալ այն, թե ինչպես են նրանք որոշել, որ օգնությունը չէր օգտագործվելու Հայաստանի դեմ հարձակվողական նպատակներով:
«Համագումարն ակնկալում է աշխատել նախագահ Մենենդեզի հետ՝ օրենքի այս սկզբունքային դրույթն առավել ամրապնդելու համար»,– հավելել է Խալոյանը:

State Department failed to comply with reporting requirements for reviewing U.S. assistance to Azerbaijan - Senator
YEREVAN, 3 MARCH, ARMENPESS. Today, Senator Robert Menendez (D-NJ), Chairman of the Senate Foreign Relations Committee, released a report by the Government Accounting Office (GAO) which found that, according to Chairman Menendez, “the State Department failed to comply with reporting requirements for reviewing U.S. assistance to the Government of Azerbaijan”, ARMENPRESS reports, the Armenian Assembly of America (Assembly) informed.
Further, according to Chairman Menendez, the GAO report “found that over several years, the Department of State and Department of Defense failed to meet statutory reporting requirements to Congress on the impact of U.S. assistance on the military balance between Armenia and Azerbaijan.”
“We commend Chairman Menendez for his leadership. Given Azerbaijan’s unprovoked war in the Fall of 2020 and the ongoing ceasefire violations committed by Azerbaijan, along with the failure of the State Department to comply with the reporting requirements of Section 907 of the Freedom Support Act, we urge Congress to fully enforce Section 907,” stated Assembly Congressional Relations Director Mariam Khaloyan.
Per Senator Menendez's press release, the following are key findings from the GAO report:
- State’s reporting to Congress from FY2014-FY2021 did not address required elements, including the impact on proposed assistance on the military balance between Armenia and Azerbaijan.
- State’s Memorandums of Justification contained limited or no details regarding quantity of assistance, status of the military balance between Armenia and Azerbaijan, the impact of U.S. assistance on the military balance, or the impact of the assistance on peace negotiations.
- State’s 2021 guidance did not provide detailed instructions to agencies about reporting requirements to Congress.
- State and DoD did not document their consideration of waiver requirements from FY2014-FY2020, including how they determined assistance would not be used for offensive purposes against Armenia.
“The Assembly looks forward to working with Chairman Menendez to further strengthen this principled provision of law,” added Khaloyan.