Անպատժելիությունն ու անհանդուրժողականությունն ադրբեջանական իշխանություններին մղեցին նոր ցեղասպան գործողությունների. Արցախի ԱԺ նախագահ
Անպատժելիությունն ու անհանդուրժողականությունն  ադրբեջանական
իշխանություններին մղեցին նոր ցեղասպան գործողությունների. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը Սումգայիթյան ցեղասպանության 34-րդ տարելիցի առթիվ ուղերձով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ նախագահի ուղերձի մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Սիրելի' հայրենակիցներ, Սումգայիթյան ոճրագործությունից անցել է 34 տարի։
Ցեղասպանությունից տառապել և տառապում են աշխարհի շատ ժողովուրդներ, ազգեր ու ազգություններ, իսկ հայ ժողովրդի համար այն անցյալն է ու ներկան, բայց ոչ՝ երբեք ապագան։
20-րդ դարասկզբին ծնունդ առած արհեստածին պետություն Ադրբեջանն իր կազմավորման ժամանակներից ի վեր ստանձնել է հայատյաց  առաքելություն։ Ապացույցը՝ 1988թ․-ին կազմակերպած սումգայիթյան ջարդերն  ու պարբերաբար շարունակվող պատերազմներն են։
Ադրբեջանի միակ նպատակն ու հոգեգար ցանկությունն  Արցախի վերջնական բռնազավթումն  ու բնիկ ժողովրդի վերացումն է։
Անպատժելիությունն ու անհանդուրժողականությունն  ադրբեջանական իշխանություններին մղեցին նոր ցեղասպան գործողությունների։
Հայատյացության դրսևորումն  իր գագաթնակետին հասավ 2020թվականի  սեպտեմբերին՝ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով, մասնավորապես՝ Արցախի բնակչության, հայ գերիների հանդեպ ցուցաբերած անմարդկային վերաբերմունքի, սպանությունների, խոշտանգումների, մշակութային ցեղասպանության ձևով։
Խստորեն դատապարտելով Սումգայիթյան  ոճրագործությունը և արցախահայության հանդեպ իրականացվող շարունակական  քաղաքականությունը՝ կոչ ենք անում քաղաքակիրթ աշխարհին գործուն  քայլեր ձեռնարկել հայերի հանդեպ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ։
Մենք պետք է  դուրս գանք այս ծանր իրավիճակից և, մեր պապենական հողում ապրելով, պահանջատեր լինենք մեր իրավունքներին։
Խոնարհումս  ադրբեջանական բռնություններին զոհ դարձած մեր հայրենակիցների  և արցախյան  բոլոր պատերազմներում նահատակված քաջորդիների հիշատակին։

Impunity and intolerance led Azerbaijani authorities to new genocidal acts – Artsakh Speaker of Parliament
Impunity and intolerance led Azerbaijani authorities to new genocidal acts – Artsakh Speaker of
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Artsakh Artur Tovmasyan issued a statement on the 34th anniversary of the Sumgait genocide, the Parliament of Artsakh said.
“Dear compatriots.
34 years have passed since the Sumgait crime.
Many people, nations around the world have suffered and continue suffering from genocide, but for the Armenian people it is the past and the present, but never the future.
Azerbaijan, an artificial state born in the beginning of the 20th century, has assumed an anti-Armenian mission since its formation. The proof is the Sumgait massacres organized in 1988 and the regularly continuous wars.
The only goal and desire of Azerbaijan is the final occupation of Artsakh and the elimination of its ethnic people.
Impunity and intolerance led the Azerbaijani authorities to new genocidal acts.
The manifestation of Armenophobia reached its peak in September 2020 by the war unleashed by Azerbaijan, particularly in the form of inhuman treatment against the population of Artsakh, the Armenian captives, murders, torture and cultural genocide.
By strongly condemning the Sumgait crime and the continuous policy against the Artsakh-Armenians, we call on the civilized world to take practical steps to prevent the Azerbaijani genocidal policy against Armenians.
We must get out of this heavy situation, and demand our rights in our ancestral land.
My homage to the memory of all our compatriots who fell victim to the Azerbaijani violence and all those heroes fallen at all Artsakh wars”.