Այս պահին որևէ արտախորհրդարանական ուժ ներգրավված չէ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին. Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտախորհրդարանական ուժերի մասնակցությունը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին կարող է միայն իրավական որոշման արդյունքում լինել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Այս պահին որևէ արտախորհրդարանական ուժ ներգրավված չէ հանձնաժողովի աշխատանքներին: Իհարկե, ցանկություններ ունեն, որովհետև կա այդպիսի հարթակ` արտախորհրդարանական ուժերի, որոնք տարբեր պարբերականությամբ ունենում են հանդիպումներ, քննարկում են մեր երկրին վերաբերվող խնդիրները, նաև 44-օրյա պատերազմին վերաբերվող հարցեր: Եվ այդ ուժերի մեջ, բնականաբար, ցանկությունները կան, բայց այդ ցանկությունները ինչ իրավական ձևաչափով կարող են լինել իրագործելի, դա կորոշի արդեն պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովը, որն այս պահից նաև քննիչ հանձնաժողովն է: Այսինքն` միայն իրավական որոշման արդյունքում կարող են լինել»,- ասաց Քոչարյանը:

No extra-parliamentary force involved in activities of 2020 war commission at the moment – senior lawmaker
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. The participation of extra-parliamentary forces in the works of the commission aimed at investigating the circumstances of the 2020 Artsakh War can only happen as a result of a legal decision, Chairman of the parliamentary standing committee on defense and security affairs Andranik Kocharyan said at a press conference.
“At this moment no extra-parliamentary force is involved in the activities of the commission. Of course, they have such a wish, because there is such a platform of extra-parliamentary forces which meet regularly and discuss issues relating to our country and also the 44-day war. And of course, these forces have such a wish, but in what legal format these desires can be implemented, it will be decided by the defense and security committee which now is also the investigative commission. In other words, it can happen only as a result of a legal decision”, Kocharyan said.