Տեղի ունեցած փոփոխությունները խթան կհանդիսանան զբոսաշրջության զարգացման համար. Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Դալիա Աբդել Ֆաթթահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը փետրվարի 8-ին հանդիպել է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարության արտաքին հարաբերությունների վարչության պետ, դեսպան Դալիա Աբդել Ֆաթթահի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում դեսպան Փոլադյանը ներկայացրել է ԵԱՀ քաղաքացիների համար ընդունված խմբային վիզային ռեժիմի պարզեցված համակարգը, որն արդեն իսկ մտել է ուժի մեջ։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած փոփոխությունները խթան կհանդիսանան զբոսաշրջության զարգացման համար։
Այս համատեքստում, հաշվի առնելով 2021թ. նոյեմբերի 28-ին ՀՀ դեսպանի և ԵԱՀ զբոսաշրջության և հնությունների նախարար Խալիդ էլ-Էնանիի հետ հանդիպման ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, զրուցակիցները քննարկել են հայկական և եգիպտական տուր-օպերատորների միջև առաջին բիզնես-ֆորումի կազմակերպման հարցը։
Զբոսաշրջության բնագավառում հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից զրուցակիցները կարևորել են Շարմ էլ Շեյխ – Երևան և Հուրգադա – Երևան կանոնավոր չվերթների առկայությունը, որոնց ներուժը դեռ ամբողջությամբ չի օգտագործվում։
Զրույցի ավարտին եգիպտացի պաշտոնյան անդրադարձել է Եգիպտոսի հայ համայնքի դրական դերակատարությանը և կարևորությանը Եգիպտոսի, ինչպես նաև՝ հայ-եգիպտական հարաբերությունների համար։

Armenia, Egypt discuss development of tourism
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. The Armenian Ambassador to Egypt Hrachya Poladyan had a meeting with Ambassador Dahlia Abdel-Fattah, the Director of the Department of Foreign Relations at the Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt, the Armenian Embassy said in a press release.
The Armenian Ambassador presented the simplified system of group visa regime for Egyptian citizens, which is already in force. Both sides underscored that the changes will encourage the development of tourism.
In this context, taking into consideration the agreements reached during the November 28, 2021 meeting between Ambassador Poladyan and Minister of Tourism and Antiquities Khaled El Anany, the sides discussed the issue of organizing the first ever business-forum between Armenian and Egyptian tour-operators.
In terms of developing cooperation in tourism, the Ambassador and the Egyptian official highlighted the presence of regular flights from Sharm-el-Sheikh and Hurgada to Yerevan, noting that their potential isn’t fully utilized yet.
At the end of the meeting, Dahlia Abdel-Fattah spoke about the positive role and importance of the Armenian community for Egypt, as well as for the Armenian-Egyptian relations.