Տեղի ունեցած փոփոխությունները խթան կհանդիսանան զբոսաշրջության զարգացման համար. Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Դալիա Աբդել Ֆաթթահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը փետրվարի 8-ին հանդիպել է Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարության արտաքին հարաբերությունների վարչության պետ, դեսպան Դալիա Աբդել Ֆաթթահի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում դեսպան Փոլադյանը ներկայացրել է ԵԱՀ քաղաքացիների համար ընդունված խմբային վիզային ռեժիմի պարզեցված համակարգը, որն արդեն իսկ մտել է ուժի մեջ։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած փոփոխությունները խթան կհանդիսանան զբոսաշրջության զարգացման համար։
Այս համատեքստում, հաշվի առնելով 2021թ. նոյեմբերի 28-ին ՀՀ դեսպանի և ԵԱՀ զբոսաշրջության և հնությունների նախարար Խալիդ էլ-Էնանիի հետ հանդիպման ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, զրուցակիցները քննարկել են հայկական և եգիպտական տուր-օպերատորների միջև առաջին բիզնես-ֆորումի կազմակերպման հարցը։
Զբոսաշրջության բնագավառում հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից զրուցակիցները կարևորել են Շարմ էլ Շեյխ – Երևան և Հուրգադա – Երևան կանոնավոր չվերթների առկայությունը, որոնց ներուժը դեռ ամբողջությամբ չի օգտագործվում։
Զրույցի ավարտին եգիպտացի պաշտոնյան անդրադարձել է Եգիպտոսի հայ համայնքի դրական դերակատարությանը և կարևորությանը Եգիպտոսի, ինչպես նաև՝ հայ-եգիպտական հարաբերությունների համար։

Изменения станут стимулом развития туризма: посол Армении в Египте встретился с Далией Абдель Фаттах
Посол Армении в Египте Грачья Поладян 8 февраля встретился с начальником Управления внешних отношений Министерства туризма и древностей Египта Далией Абдель Фаттах.
Как передает «Арменпресс», в посольстве Армении в Египте сообщили, что Грачья Поладян представил упрощенную систему группового визового режима, принятую для граждан ЕЭС, которая, уже вступила в силу. Обе стороны подчеркнули, что эти изменения станут стимулом для развития туризма.
На встрече был обсужден вопрос организации первого бизнес форума армянских и египетских туроператоров, с учетом договоренностей, достигнутых в ходе встречи посла РА с министром туризма и древностей Египта Халидом аль-Энани, состоявшейся 28 ноября 2021 года.
С точки зрения развития армяно-египетского сотрудничества в сфере туризма собеседники отметили необходимость регулярных рейсов Шарм-эль-Шейх-Ереван и Хургада-Ереван, потенциал которых пока полностью не используется.
На встрече были отмечены положительная роль и значение армянской общины Египта в жизни этой страны, а также в армяно-египетских отношениях.