Ադրբեջանական դպրոցների համար նախատեսված դասագրքերում ատելություն և թշնամանք է քարոզվում հայերի նկատմամբ․ Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ապացույցների վրա հիմնված արտահերթ նոր զեկույց հետպատերազմական շրջանում հայատյացության ադրբեջանական քաղաքականության նոր զարգացումների, վտանգների վերաբերյալ։
«Ադրբեջանական իշխանությունները ատելություն են քարոզում Հայաստանի և հայերի հանդեպ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասուլիսի ընթացքում նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Վերջինս վստահեցրեց, որ պետական հովանավորությամբ կատարվող ադրբեջանական ատելության քարոզչության քաղաքականությունը հիմնված է երկու հիմնարար հենասյուների վրա։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ էթնիկ հիմքով ատելությանն ավելացել է նաև կրոնականը։
«Ադրբեջանական դպրոցների համար նախատեսված դասագրքերում ատելություն և թշնամանք է քարոզվում հայերի նկատմամբ։ Ադրբեջանում ցույց է տրվում իրենց գերակայությունը հայ ժողովրդի հանդեպ: Նրանց իշխանությունները փոխում են նաև եկեղեցիների պատկանելությունը՝ ասելով, որ դրանք ալբանական են»,- նշեց Թաթոյանը:
Նա ներկայացրեց նաև ադրբեջանական այդ քաղաքականության վտանգները այլ երկրների, ինչպես նաև 2 ժողովուրդների միջև աշխարհի տարբեր երկրներում: Թաթոյանը վստահեցրեց, որ Ադրբեջանական այս ռազմավարությունը վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար։
«Պատերազմի ժամանակ Միացյալ Նահանգներում, Ֆրանսիայում և մի շարք երկրներում ադրբեջանական և թուրքական խմբերը հարձակվում էին հայերի վրա, նույնիսկ վանդալիզմի էին ենթարկում մի շարք շինություններ, որոնց ապացույցներն անհերքելի են»,- ընդգծեց նա:
Թաթոյանը օրինակներով առանձնացրեց Ադրբեջանի իշխանությունների, այդ թվում՝ բարձրագույն մարմինների ատելություն տարածող պահվածքը, որոնք գրեթե նույն ձևակերպումներով լայնորեն դրսևորվում են մշակութային, սպորտային ու հանրային այլ գործիչների կողմից ու արժանանում հանրային գովասանքի:
«44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի ժողովրդական բանաստեղծ Ֆահիդ Ազիզը ասում է, որ հայերը բացի քաոսից այլ բան չեն կարող ստեղծել, անբարոյական ազգ են։ Սա կոնկրետ ապացույց է, որ Ադրբեջանը նման հայտարարությունները ողջունելի է համարում»,- նշեց նա:
Թաթոյանը անդրադարձ կատարեց նաև ադրբեջանական կողմի խաղաղասիրական հայտարարություններին՝ վստահեցնելով, որ դրանք շղարշ են արտաքին աշխարհի համար։

YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan presented an evidence-based emergency report on the new developments and dangers of the Azerbaijani state-sanctioned Armenophobic policy in the post-war period.
“The Azerbaijani authorities are advocating hate towards Armenia and Armenians,” warned Tatoyan.
He said that this Azerbaijani state-sanctioned policy of hate is based on two fundamental pillars: studies show that religious-fuelled hate is now added to the ethic-based hatred.
“Azerbaijani schoolbooks advocate hate and animosity against Armenians. They display their superiority against Armenian people. Their authorities even change the affiliation of churches, falsely claiming that they are Albanian,” Tatoyan said.
The Ombudsman also presented the dangers of this policy in other countries, and between the two peoples in other countries around the world. He warned that this Azeri strategy is dangerous for other countries as well.
“During the war, Azerbaijani and Turkish groups were attacking Armenians in the United States, in France and elsewhere around the world, several buildings were vandalized and there is undeniable evidence proving this,” he said.
“After the 44-day war the poet Vahid Aziz, who holds the title of People’s Poet of Azerbaijan, said that ‘Armenians can’t create anything other than chaos, they are immoral nation’. This is concrete evidence that Azerbaijan finds these kinds of statements commendable,” Tatoyan said, presenting the Azerbaijani authorities’ conduct promoting hate, which are virtually identically being displayed by cultural, sports and other public figures in the society.
Speaking on the peace-loving statements from the Azeri side, Tatoyan warned that these statements are just a cover for the outside world.