Ադրբեջանական դպրոցների համար նախատեսված դասագրքերում ատելություն և թշնամանք է քարոզվում հայերի նկատմամբ․ Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ապացույցների վրա հիմնված արտահերթ նոր զեկույց հետպատերազմական շրջանում հայատյացության ադրբեջանական քաղաքականության նոր զարգացումների, վտանգների վերաբերյալ։
«Ադրբեջանական իշխանությունները ատելություն են քարոզում Հայաստանի և հայերի հանդեպ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասուլիսի ընթացքում նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Վերջինս վստահեցրեց, որ պետական հովանավորությամբ կատարվող ադրբեջանական ատելության քարոզչության քաղաքականությունը հիմնված է երկու հիմնարար հենասյուների վրա։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ էթնիկ հիմքով ատելությանն ավելացել է նաև կրոնականը։
«Ադրբեջանական դպրոցների համար նախատեսված դասագրքերում ատելություն և թշնամանք է քարոզվում հայերի նկատմամբ։ Ադրբեջանում ցույց է տրվում իրենց գերակայությունը հայ ժողովրդի հանդեպ: Նրանց իշխանությունները փոխում են նաև եկեղեցիների պատկանելությունը՝ ասելով, որ դրանք ալբանական են»,- նշեց Թաթոյանը:
Նա ներկայացրեց նաև ադրբեջանական այդ քաղաքականության վտանգները այլ երկրների, ինչպես նաև 2 ժողովուրդների միջև աշխարհի տարբեր երկրներում: Թաթոյանը վստահեցրեց, որ Ադրբեջանական այս ռազմավարությունը վտանգավոր է նաև այլ երկրների համար։
«Պատերազմի ժամանակ Միացյալ Նահանգներում, Ֆրանսիայում և մի շարք երկրներում ադրբեջանական և թուրքական խմբերը հարձակվում էին հայերի վրա, նույնիսկ վանդալիզմի էին ենթարկում մի շարք շինություններ, որոնց ապացույցներն անհերքելի են»,- ընդգծեց նա:
Թաթոյանը օրինակներով առանձնացրեց Ադրբեջանի իշխանությունների, այդ թվում՝ բարձրագույն մարմինների ատելություն տարածող պահվածքը, որոնք գրեթե նույն ձևակերպումներով լայնորեն դրսևորվում են մշակութային, սպորտային ու հանրային այլ գործիչների կողմից ու արժանանում հանրային գովասանքի:
«44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի ժողովրդական բանաստեղծ Ֆահիդ Ազիզը ասում է, որ հայերը բացի քաոսից այլ բան չեն կարող ստեղծել, անբարոյական ազգ են։ Սա կոնկրետ ապացույց է, որ Ադրբեջանը նման հայտարարությունները ողջունելի է համարում»,- նշեց նա:
Թաթոյանը անդրադարձ կատարեց նաև ադրբեջանական կողմի խաղաղասիրական հայտարարություններին՝ վստահեցնելով, որ դրանք շղարշ են արտաքին աշխարհի համար։

В учебниках азербайджанских школ пропагандируются ненависть и враждебность по отношению к армянам: Арман Татоян
В учебниках азербайджанских школ пропагандируются ненависть и враждебность по
отношению к армянам: Арман Татоян
Омбудсмен Армении Арман Татоян представил внеочередной доклад о новых развитиях и угрозах азербайджанской политики армянофобии в послевоенный период.
«Азербайджанские власти пропагандируют ненависть к Армении и к армянам», - как передает «Арменпресс», к этому на пресс-конференции обратился Омбудсмен Армении Арман Татоян.
Он заверил, что проводимая под государственным патронатом политика пропаганды ненависти основана на двух основных столпах. Исследования показывают, что к ненависти на этнической основе прибавилась и составляющая вероисповедания.
«В учебниках для азербайджанских школ пропагандируются ненависть и враждебность по отношению к армянам. В Азербайджане демонстрируется превосходство над армянским народом. Там даже меняю принадлежность церквей армянской религии, говоря, что они албанские» - отметил Арман Татоян.
Он представил опасность такой политики и в других странах мира.
«Во время войны в США, Франции и в ряде других стран азербайджанские и турецкие группировки нападали на армян, подвергали вандализму армянские строения, есть неопровержимые доказательства всего этого», - подчеркнул он.
Арман Татоян на примерах представил поведение властей Азербайджана, насаждающее ненависть к армянам. Она проявляется и в формулировках общественных деятелей и деятелей области культуры, спорта и других, и удостаиваются общественной похвалы.
«После 44-дневной войны народный поэт Азербайджана Фахид Азиз заявил, что армяне ничего, кроме хаоса, не могут создавать. Это аморальный народ. Это конкретное доказательство того, что Азербайджан приветствует подобные заявления», - отметил Арман Татоян.
Он коснулся и миролюбивых заявлений азербайджанской стороны, заверив, что они лишь ширма для внешнего мира.