Ղազախստանի նախագահը հայտնել է զինված խմբավորումների գլխավոր նպատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանը լայնածավալ ճգնաժամ է ապրել հունվարի սկզբին, այն ամենածանրն է դարձել երկրի անկախության ողջ պատմության ընթացքում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ժամանակ այս մասին ասաց Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը:
Նա նշեց, որ Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունները վաղուց են նախապատրաստվել:
«Տեղի են ունեցել հանրահավաքներ, որոնց մասնակիցները սոցիալ-տնտեսական եւ հասարակական-քաղաքական պահանջներ են առաջադրել, դրանք բոլորը լսվել եւ կատարվել են պետության կողմից», - հայտարարել է Տոկաեւը:
Սակայն, ըստ երկրի ղեկավարի, Ղազախստանում ահաբեկիչները ձգտում էին իշխանությունը զավթել:
«Թեժ փուլ է սկսվել, եւ գործողության մեջ են մտել զինված գրոհայինների խմբեր, որոնք սպասում էին իրենց ժամին։ Ակնհայտ դարձավ գլխավոր նպատակը ՝ սահմանադրական կարգի տապալումը, կառավարման ինստիտուտների փլուզումը, իշխանության զավթումը։ Խոսքը պետական հեղաշրջման փորձի մասին է», - նշեց նա:
Տոկաևը հայտարարեց, որ ահաբեկիչների հիմնական հարվածն ուղղված էր Ալմաթիի դեմ, քաղաքի անկումը ճանապարհ կբացեր դեպի հարավ, իսկ հետո կհանգեցներ ամբողջ Ղազախստանի գրավմանը:

Terrorists are trying to seize power, warns Kazakh president
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev said that terror groups took advantage of the protests in his country and are trying to seize power.
Speaking at the CSTO summit on January 10, the Kazakh president said that his country went through a difficult large-scale crisis in the beginning of January, which became the most difficult one in the history of Kazakhstan.
He said that those behind the deadly events prepared to strike for a long time.
“Demonstrations took place, whose participants brought forward social-economic and public-political demands, and all of these demands were heard out and implemented by the government,” Tokayev said. However, terrorists sought to seize power, he said.
“The situation escalated and armed militants who were waiting for the right moment to strike began to act. Their main goal became obvious – the overthrow of constitutional order, collapse of government institutions and seizure of power. This is an attempted coup d’état,” Tokayev warned.
President Tokayev said that the terror groups’ main attack was directed at Almaty, and if the city were to fall it would’ve led to the capture of the entire country.