Պետք է Մաքսային ծառայության վերափոխման ռազմավարական նոր էջ բացենք. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գյումրիում մասնակցել է  Հայաստանի մաքսային ծառայության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի պարոն Բադասյան, կառավարության հարգելի անդամներ, հարգելի տիկին մարզպետ, Մաքսային ծառայության հարգելի աշխատողներ,
շնորհավորում եմ ձեզ և բոլորիս Մաքսային ծառայության 30-ամյակի կապակցությամբ: Սա շատ լավ առիթ է, որպեսզի ամփոփենք 30-ամյա գործունեությունը և Մաքսային ծառայության վերափոխման ռազմավարական նոր էջ բացենք: Իհարկե, մեր պետության կայացման ճանապարհին պետական ինստիտուտները, նաև հարկային ֆիսկալ մարմինների  դերը շատ էական է, որովհետև Մաքսային ծառայությունը պետության կարևորագույն ատրիբուտներից մեկն է: Եվ այս ընթացքում, իհարկե, զարգացման բավականին երկար և բարդ ճանապարհ է անցել:
Ես, սակայն, կուզեի, որ շարունակենք վերջին տարիներին սկսած՝ պետական ծառայողի՝ ընդհանրապես, և մասնավորապես՝ մաքսային ծառայողի, հարկային ծառայողի և մարմինների կերպարի փոփոխության գործընթացը: Եվ հանրային առումով էլ այս կոմունիկացիան պետք է ճիշտ մատուցվի, որովհետև մաքսային ծառայողն այն մարդը չէ, ով, ենթադրենք, մի քանի տոպրակ ապրանք բերող խեղճ քաղաքացուց փորձում է դրամ վերցնել, այլ մաքսային ծառայողն այն մարդն է, ով պետական գործառույթ է իրականացնում: Մաքսային ծառայության իմիջի փոփոխության և ընդհանրապես, ընկալման փոփոխության մասին խոսելիս՝ մենք պետք է խոսենք նաև քաղաքացիների ընկալման փոփոխության մասին, որովհետև շատ դեպքերում այդ ընկալումը չկա, որ այն ամենն, ինչ մեզ շրջապատում է և այն իրականությունը, որ մենք այսօր ունենք, ի վերջո սկսվում է քաղաքացու՝ պետության  նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների կատարումից: Այսինքն, ինչո՞ւ են քաղաքացիները հարկեր, մաքսավճարներ, տուրքեր վճարում, որովհետև մենք բոլորս պայմանավորվել ենք, որ պետք է ունենանք պետություն, այդ պետությունը պետք է գործի հետևյալ կանոններով և այդ կանոնների շրջանակներում մենք պետք է կատարենք վճարումներ, որով պետք է լուծենք և բավարարենք այն կարիքները, որ ունենք:
Ընդհանուր առմամբ, հույս ունեմ, որ նաև տարածաշրջանային փոփոխությունների և զարգացումների բերումով Հայաստանի Հանրապետությունը տարանցիկ շատ ավելի մեծ նոր պոտենցիալ ձեռք կբերի, և այս առումով էլ Մաքսային ծառայության ընթացակարգերի գործառույթների բարելավումը շատ էական է, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը տարանցիկ գրավիչ երկիր լինի: Եվ սրա համար ոչ միայն ճանապարհները, կոմունիկացիաներն են կարևոր, այլև այն ծառայությունները, որ մատուցվում են, մասնավորապես՝ Մաքսային ծառայության կողմից:
Հարգելի ներկաներ, կրկին անգամ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս Մաքսային ծառայության այս նշանակալի հոբելյանի առիթով: Ցանկանում եմ բոլոր ծառայողներին շնորհակալություն հայտնել Մաքսային ծառայության կայացման գործում ներդրման համար և հաջողություններ մաղթել բոլորիս՝ պետական ինստիտուտների հետագա կայացման գործում հաջողակ լինելու իմաստով, այդ թվում՝ Մաքսային ծառայության վերափոխման  իմաստով, որ Մաքսային ծառայության իմիջը գնալով ավելի ու ավելի լավը դառնա: Ի վերջո, թեկուզ և չհասնենք, այնուամենայնիվ, մենք պետք է ձգտենք կատարելության»:
Այնուհետև տեղի է ունեցել Մաքսային ծառայության աշխատակիցների պարգևատրման արարողությունը: ՀՀ մաքսային համակարգի ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ մաքսային համակարգի զարգացման գործում ներդրված ավանդի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել ՊԵԿ մաքսային հսկողության վարչության, մաքսային վարչարարության և մաքսային գործի զարգացման բաժնի պետ Լիլիթ Ավետիսյանը, ՊԵԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետի տեղակալ Ռաֆայել Գրիգորյանը, «Մասշտաբ» ՍՊԸ-ի գլխավոր փորձագետ Միքայել Փաշայանը:
ՀՀ մաքսային համակարգի ստեղծման 30-ամյակի կապակցությամբ, երկարամյա բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով են խրախուսվել ՊԵԿ հետբացթողումային հսկողության վարչության պետ Գոհար Սահակյանը, ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության պետի տեղակալ Գուրգեն Դավթյանը, ՊԵԿ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության տեղեկատվության փոխանակման և կառավարման բաժնի պետ Արսեն Ղարիբյանը:
Միջոցառման ընթացքում վարչապետին ներկայացվել է Հայաստանի մաքսային համակարգի ստեղծման, կայացման և զարգացման գործընթացը: Նշվել է, որ արդիականացվել են Բագրատաշեն, Գոգավան և Բավրա անցման կետերը: Գյումրի քաղաքում կառուցվել է Հյուսիսային արտաքին տնտեսական գործունեության սպասարկման կենտրոն: Կենտրոնում իրականացվում է մարդատար ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումների գործընթացը՝ ամբողջովին արդիականացված հնարավորություններով ու նոր աշխատաոճով: Գործընթացն իրականացվել է ՀՀ վարչապետի՝ ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպման գործառույթը Գյումրի տեղափոխելու վերաբերյալ հանձնարարության հիման վրա։ Արդիականացման իր հերթին է սպասում նաև երկրի հարավային սահմանը՝ Մեղրիի սահմանային անցակետը։
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել նաև Մաքսային ծառայության տեսլականին, որի հիմքում տնտեսվարողներին նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր որակի ծառայությունների մատուցումն է:

Мы должны открыть новую стратегическую страницу трансформации таможенной службы: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в Гюмри присутствовал на мероприятии, посвященном 30-летию Таможенной службы Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате премьер-министра, Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
«Уважаемый господин Бадасян!
Уважаемые члены правительства, уважаемая госпожа губернатор, уважаемые сотрудники Таможенной службы!
Поздравляю всех Вас с 30-летием Таможенной службы. Это очень хорошая возможность подвести итоги нашей 30-летней деятельности, чтобы открыть новую стратегическую страницу трансформации таможенной службы. Конечно, государственные институты и роль налоговых и фискальных органов очень важны в становлении нашего государства, потому что Таможенная служба является одним из важнейших атрибутов государства. И за это время, она конечно, прошла долгий и трудный путь развития.
Однако я хотел бы продолжить процесс изменения имиджа государственного служащего в целом, в частности таможенника, налогового инспектора, начатый в последние годы. И  это сообщение должно быть правильно воспринято, потому что таможенник - это не тот человек, который, скажем так, пытается забрать деньги у бедного гражданина, который привозит несколько мешков с товарами. Таможенник - человек, который выполняет государственную функцию. Когда мы говорим об изменении имиджа таможенной службы, мы должны  говорить и об изменении восприятия граждан, потому что во многих случаях отсутствует восприятие того, что все вокруг нас,  сегодня наконец начинается с выполнения гражданином обязательств перед государством. То есть, почему граждане платят налоги, таможенные пошлины? Потому что мы все договорились, что у нас должно быть государство, и это государство должно действовать по следующим правилам, и в рамках этих правил мы должны осуществлять выплаты, которыми должны решать и удовлетворять наши нужды.
В целом, я надеюсь, что благодаря региональным изменениям и развитиям Республика Армения получит гораздо больший транзитный потенциал, и в этом отношении улучшение процедур таможенной службы очень важно для Республики Армения, чтобы быть привлекательной транзитной страной. И для этого нужны не только дороги и коммуникации, но и услуги, которые предоставляет Таможенная служба.
Уважаемые дамы и господа! Еще раз поздравляю всех нас со знаменательной годовщиной Таможенной службы. Хочу поблагодарить всех сотрудников за их вклад в создание Таможенной службы, пожелать всем нам удачи в дальнейшем создании государственных институтов, включая преобразование Таможенной службы, чтобы имидж Таможенной службы становился все лучше и лучше. В конце концов, даже если мы этого не добьемся, мы должны стремиться к совершенству».
Затем состоялась церемония награждения сотрудников Таможенной службы. По случаю 30-летия Таможенной системы РА за вклад в развитие таможенной службы памятной медалью премьер-министра РА были награждены начальник отдела Управления таможенного контроля, таможенного администрирования и развития таможенного дела КГД Лилит Аветисян, заместитель начальника Управления информационных технологий КГД Рафаел Григорян, главный эксперт ООО «Масштаб» Микаел Пашаян и др.
В ходе мероприятия премьер-министру была представлена история создания, становления и развития таможенной системы Армении. Было отмечено, что пункты пропуска Баграташен, Гогаван-Бавра уже модернизированы. В Гюмри построен Сервисный центр северной внешнеэкономической деятельности. Центр осуществляет процесс растаможивания автомобилей с полностью модернизированными возможностями и новым стилем работы.
Было обсуждено видение Таможенной службы, которое основано на предоставлении бизнесу новых качественных услуг с использованием инновационных технологий.