Մեր մտքերն ու սրտերը հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր եղբայրների ու քույրերի հետ են. ՀՀ վարչապետի ուղերձը
Մեր մտքերն ու սրտերը հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր եղբայրների ու
քույրերի հետ են. ՀՀ վարչապետի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ուղերձն ամբողջությամբ.
սիրելի հայրենակիցներ,
Տարեմուտի այս րոպեներին մեր մտքերն ու սրտերն առաջին հերթին հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր եղբայրների ու քույրերի, նրանց ընտանիքների հետ են:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ողբերգությունից հետո որդեկորույս բազմաթիվ ընտանիքներում զավակներ են ծնվել. վերածնվում են մարտի դաշտում ընկած մեր նահատակները:
Բառիս բուն իմաստով վերածնվում են, որովհետեւ 2021 թվականի շատ նորածիններ կրում են նահատակ եղբոր անունը, ազգանունը եւ հայրանունը: Միեւնույն անունը, ազգանունը, հայրանունը:
Խորախորհուրդ մի հայտնություն է սա, կյանքի հաղթանակ, առասպելաբանության մարմնավորում. ծնվել է 2001 թվականին, զոհվել է 2020 թվականին, վերածնվել է 2021 թվականին:
Ես ուզում եմ նախ գլուխ խոնարհել այն հայրերի ու մայրերի առաջ, ովքեր կայացրել են այսպիսի որոշում, որովհետեւ նրանք ոչ միայն իրենց ընտանիքին, այլեւ մեր հայրենիքին ապրելու, հուսահատությունը հաղթահարելու, ապագային հավատալու եւ հանուն ապագայի ապրելու նոր լիցք են տալիս:
Հենց այս ընթացքով քաջալերված եւ բազմաթիվ ընտանիքների ցանկությունը հաշվի առնելով կառավարությունը 2022 թվականի հունվարից զոհվածների ընտանիքներում վերարտադրողական առողջության վերականգնման պետական ծրագիր է սկսում: Իսկ բոլոր այն դեպքերում, երբ վերարտադրողական առողջությունը հնարավոր չի լինի լիարժեք վերականգնել, մեր նահատակ զավակների ընտանիքները պետական ֆինանսավորմամբ փոխնակ մայրերի դիմելու հնարավորություն կունենան:
2022 թվականի հունվարի 1-ից մեկնարկում է 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ նոր ծնվող երեխային պետական աջակցության ծրագիրը, երբ յուրաքանչյուր ընտանիքում, անկախ նրա սոցիալական վիճակից, նոր ծնվող 3-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխա մինչեւ վեց տարեկանը կստանա ամսական 50 հազար դրամ պետական աջակցություն:
Այս ամենն ասում եմ՝ ի ցույց դնելու, որ Վերածնունդը պետական քաղաքականություն է, եւ 2022-ի նշանաբանը հենց Վերածնունդը պիտի լինի: Հույս ունեմ, որ մեր բազմաթիվ ընտանիքներում հարազատ, ընկեր, բարեկամ, նույնիսկ ծանոթ ու անծանոթ նահատակների անունները կրող զավակներ կծնվեն 2022-ին:
Նման որոշումներն, իհարկե, կապվում են ոչ միայն ֆինանսական, որքան ավելի շատ սոցիալ-հոգեբանական գործոնների հետ: Նման որոշումները կայացվում են առաջին հերթին ապագային հավատալով եւ ապագայի նկատմամբ հավատի վերականգնումը, ամրապնդումն ու զարգացումը մեր մեծագույն առաքելությունն է:
Մեր հայրենիքի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու քաղաքականության հաջողությունն է ապագայի նկատմամբ հավատն ամրապնդելու միջոցը ու որքան էլ գիտակցում ենք, որ դա միայն մեզնից չէ կախված, հետեւողականորեն գնալու ենք այդ ճանապարհով՝ փոխելու համար իրադրությունը եւ մթնոլորտը Հայաստանի Հանրապետության շուրջ եւ մեր ողջ տարածաշրջանում: Անվտանգության ապահովումը մեր այսօրվա մեծագույն մարտահրավերն է եւ փորձը ցույց է տալիս, որ անվտանգության ապահովման ամենահուսալի միջոցը խաղաղությունն է:
Սրան զուգահեռ առանցքային խնդիր է մեր Զինված ուժերի՝ բանակի բարեփոխումը: Հայաստանը պիտի ունենա պրոֆեսիոնալ բանակ, ընդ որում, նաեւ կանանց ավելի ու ավելի շատ ներգրավմամբ: Ռազմավարական հեռանկարում ժամկետային զինծառայությունն էականորեն պիտի փոխվի, վերակերպվելով մարտական պատրաստականության պարտադիր հավաք-վարժանքների, որոնք կյանքի ընթացքում պիտի տեղի ունենան մի քանի անգամ, որոշակի պարբերականությամբ:
Ուզում եմ ընդգծել, որ քաղաքական առումով մեր բանակը տարածքներ նվաճելու խնդիր չի դնելու իր առաջ, նրա խնդիրը մեր երկրի անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է:
Հենց վերածննդին եւ խաղաղ ապագային են միտված կառավարության բոլոր քայլերը: Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, սահմանների դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի գործընթացները, այո բազմաթիվ ռիսկեր են պարունակում, բայց եւ նաև բազմաթիվ հնարավորություններ, եւ մեր քաղաքականությունը միտված է ռիսկերը կառավարելուն ու չեզոքացնելուն, իսկ առկա հնարավորությունները՝ օգտագործելուն:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորումն Արցախի հայության իրավունքների լիարժեք պաշտպանությամբ՝ մեր ռազմավարական նպատակն է:
Մեր կառավարությունը թե պատերազմից առաջ եւ թե դրանից հետո մշտապես եղել է Արցախի կողքին: Միայն 2021 թվականին կառավարությունն ավելի քան 128 միլիարդ դրամի՝ 267 միլիոն դոլարի աջակցություն է ցուցաբերել Արցախին: 2022 թվականի բյուջեով արդեն Արցախին նախատեսում ենք հատկացնել ավելի քան 144 միլիարդ դրամ՝ 300 միլիոն դոլար եւ նաեւ պիտի մտածենք մեխանիզմների մասին, որ այս հատկացումներն ու նրանց օգտագործումը լինի առավել արդյունավետ:
2021 թվականը դժվար տարի էր, որը սկսվեց պատերազմի արհավիրքների արդյունքում առաջացած սոցիալ-հոգեբանական, քաղաքական ճգնաժամով: Երբեմն թվում էր, թե ետպատերազմական հուզումները կդառնան անկառավարելի, կվերածվեն քաոսի եւ քաղաքացիական բախումների: Բայց ուզում եմ նկատել, որ 2021 թվականը նաեւ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի կենսունակության ապացույց դարձավ, որովհետեւ ի զարմանս շատերի, մենք կարողացանք պրոցեսները վերադարձնել լիարժեք քաղաքական հուն, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին արտահայտվելու, ազատ կամարտահայտմամբ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ընձեռելով:
2021 թվականին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները միջազգային մեծ ուշադրության արժանացան, որովհետեւ մինչեւ օրս էլ միջազգային հանրությունն ապշեցուցիչ է համարում, որ նման պայմաններում Հայաստանը կարողացավ ազատ, արդար, ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնել:
Այսօր այո, միջազգային հանրությունը Հայաստանն ընկալում է որպես ժողովրդավարության առաջատար ուժ եւ սա մի ձեռքբերում է, որը մենք չպետք է կորցնենք: Մեր խնդիրն է՝ ժողովրդավարությունը, ժողովրդավարական համարումը դարձնել իրական գործոն մեր երկրի անվտանգության, բարեկեցության, զարգացման համար: Ժողովրդավարությունը պիտի դառնա վերածննդի ու ապագայի շարժիչ ուժը: Ժողովրդավարությանն ու ժողովրդավարական արժեքներին Հայաստանն իր նվիրվածությունը եւս մեկ անգամ ի ցույց դրեց 2021 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
Եվ այո, ժողովրդավարությունը, իրավունքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է անձեռնմխելի լինեն մեր երկրում, մարդու ազատ ապրելու, ստեղծագործելու, աշխատելու եւ արդյունք ստեղծելու հնարավորոթյունները պետք է աջակցություն ունենան եւ խթանվեն:
Այս առումով, մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունեն այն բարեփոխումները, որ  իրականացնում ենք կրթության եւ գիտության ոլորտում, որովհետեւ հնարավորությունն այդպես էլ կմնա հնարավորություն, եթե մենք մեր քաղաքացուն դրանից օգտվելու հմտություն չհաղորդենք: Իսկ սա հնարավոր է անել միայն կրթության, գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմամբ: 2021 թվականին հաջողությամբ մեկնարկել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման ծրագիրը, որի արդյունքներով բազմաթիվ ուսուցիչների աշխատավարձեր արդեն իսկ բարձրացել են 30-ից 50 տոկոսով: Կամավոր ատեստավորման գործընթացը շարունակվելու է 2022 թվականին եւ այդպիսով ոչ միայն ուսուցչի աշխատանքի գրավչությունն ենք բարձրացնում, այլեւ երաշխիքներ ենք ստեղծում, որ դասասենյակ մտնեն միայն պատշաճ որակավորում ունեցող ուսուցիչներ, որոնց գործունեության արդյունքում մեր երեխաներն ու սերունդները կլինեն առավել մրցունակ:
Արդեն իսկ մեկնարկել է 300 դպրոց եւ 500 մանկապարտեզ կառուցելու, վերակառուցելու կամ  հիմնանորոգելու մեր ծրագիրը: 2022 թվականին գործընթացի մեջ գտնվող ավելի քան 100 դպրոց կունենանք, առնվազն 100 մանկապարտեզ: Որոշակի վերափոխումների ենք ենթարկում համայնքներին տրվող սուբվենցիոն ծրագրերի բանաձեւերը՝ համայնքների համար մանկապարտեզներ կառուցելու հնարավորությունն ավելի ընդլայնելու համար:
2022 թվականի պետական բյուջեով ավելի քան 80 տոկոսով ավելացրել ենք գիտության ֆինանսավորումը: Արդեն հունվարի 1-ից գիտության ոլորտի աշխատողների աշխատավարձերը կավելանան, ուշադրություն դարձրեք, 40-ից 165 տոկոսով՝ բայց սա ամենը չէ, եւ գործընթացը շարունակվելու է մինչեւ 2026 թվականը: Սրանով մենք գիտնականի աշխատանքը գրավիչ ենք դարձնում երիտասարդների համար, բայց նաեւ քաջալերում ենք գիտական հանրությանն ավելի ակտիվ ու մեծ ներդրում ունենալ մեր երկրի զարգացման գործում:
սիրելի հայրենակիցներ.
Ամանորի այս ուղերձը չեմ ուզում ծանրաբեռնել լրացուցիչ տվյալներով, ոչ էլ քավ լիցի, վարդագույն պատկեր եմ ուզում ստեղծել: Պարզ է, որ պատերազմի ցնցումը չենք հաղթահարել, ու տեւական ժամանակ չենք հաղթահարի: Այս իրավիճակն ահագնանում է COVID-19-ի շարունակվող համավարակով, որի բերած տնտեսական հետեւանքները հիմա արդեն յուրաքանչյուր ոք ավելի է զգում, քան 2020 թվականին: Աննախադեպ գլոբալ գնաճը, որը 2020-21 թվականներին COVID-ի պատճառով ի հայտ եկած սահմանափակումների հետեւանք է, յուրաքանչյուրի տուն է մտել եւ քաղաքացիների մեծամասնությունն այսօր ավելի վատ է ապրում, քան 2020 թվականի մեկնարկին:
Բայց պատերազմի ու COVID-ի հետեւանքներին մեր արձագանքը պիտի լինի մտածումը, աշխատանքը, ջանքը: Մտածումը, աշխատանքը, ջանքը: Հենց այսպիսին պիտի դարձնենք 2022 թվականը, Հայաստանի իրական եւ ռազմավարական վերելքի տարի: Պատերազմի հետեւանքով հայտնվել ենք զրոյական կետում եւ թերեւս ժամանակն է, որ ժամանակն աշխատի մեր օգտին: Ազատ, խաղաղ, վերածնվող եւ վերակառուցվող Հայաստանի ու Արցախի կենացը բարձրացրեք:

PM Pashinyan issues congratulatory message on New Year and Christmas
YEREVAN, JANUARY 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan issued a congratulatory message on New Year and Christmas. ARMENPRESS reports the statement runs as follows,
‘’Dear people,
Dear compatriots.
In these moments of the start of the New Year, our thoughts and hearts are first of all with our brothers and sisters and their families who sacrificed their lives for the homeland.
After the tragedy of the 44-day war of 2020, in many families that had lost their sons, babies were born: our martyrs fallen on the battlefield are being reborn.
They are reborn in the literal sense, because many newborns in 2021 bear the name, surname and patronymic of their martyred brother. Same name, surname, patronymic.
This is a profound revelation, the victory of life, the embodiment of mythology. born in 2001, dead in 2020, reborn in 2021.
I want to bow first to the fathers and mothers who have made such a decision, because they give a new impetus not only to their families, but also to our homeland, to live, to overcome despair, to believe in the future and to live for the future.
Encouraged by this process and taking into account the wishes of many families, the Government will launch a state program to restore reproductive health in the families of the victims starting from January 2022. And in all cases where it is not possible to fully restore reproductive health, the families of our martyred children will have the opportunity to apply to state-funded surrogate mothers.
From January 1, 2022, the program of state support for the third and each subsequent newborn starts, according to which each family, regardless of their social status, will receive 50 thousand AMD monthly state assistance for the third and each subsequent newborn until the age of six.
I am saying all this to show that the Revival is a state policy, and Revival should be the motto of 2022. I hope that in many of our families, babies named after martyrs that are relatives, friends, or even strangers will be born in 2022.
Such decisions, of course, are connected not only with financial, but also with more socio-psychological factors. Such decisions are made primarily by believing in the future, and restoring, strengthening and developing faith in the future is our greatest mission.
The success of the policy of opening an era of peaceful development for our homeland and the region is a way to strengthen faith in the future, and though we realize that it is not up to us alone, we will consistently pursue that path to change the situation and atmosphere around the Republic of Armenia and our region. Ensuring security is our biggest challenge today, and experience shows that peace is the most reliable way to ensure security.
Parallel to this, the key issue is the reform of our Armed Forces, the army. Armenia must have a professional army, moreover, with more and more involvement of women. In the strategic perspective, conscription should be significantly changed, transforming into mandatory combat training exercises, which should take place several times in a lifetime, with a certain frequency.
I want to emphasize that politically our army will not set a task of conquering territories, its task is to protect the security and territorial integrity of our country.
All the steps of the Government are aimed at revival and a peaceful future. The opening of regional communications, the delimitation and demarcation processes of the borders, yes, contain many risks, but also many opportunities, and our policy is aimed at managing and neutralizing the risks, and using the existing opportunities.
The settlement of the Nagorno-Karabakh conflict with the full protection of the rights of the Armenians of Artsakh is our strategic goal.
Our Government has always stood with Artsakh before and after the war. In 2021 alone, the Government provided more than 128 billion AMD ($ 267 million) in assistance to Artsakh. According to the 2022 budget, we plan to allocate more than 144 billion AMD ($ 300 million) to Artsakh, and we must also think about mechanisms to make these allocations and their use more effective.
2021 was a difficult year, which began with the socio-psychological and political crisis caused by the horrors of war. At times, it seemed that post-war unrest would escalate into chaos and civil clashes. But I want to note also that 2021 became a proof of the viability of Armenia and the Armenian people, because to the surprise of many, we were able to return the process to a full political course, giving the citizens of the Republic of Armenia the opportunity to express themselves and make decisions of their own free will.
The early parliamentary elections in 2021 received great international attention because the international community still finds it astonishing that Armenia was able to hold free, fair, and democratic elections in such conditions.
Today, yes, the international community sees Armenia as a leading force for democracy, and this is an achievement that we must not lose. Our task is to make democracy, the assessment of being democratic, a real factor for the security, prosperity and development of our country. Democracy should become the driving force of revival and the future. Armenia once again demonstrated its commitment to democracy and democratic values in the local elections in the period of October-December 2021.
And yes, democracy, the rule of law, the protection of human rights must be inviolable in our country, the opportunities for individuals to live freely, to create, to work and achieve results should be supported and promoted.
In this regard, the reforms we are implementing in the field of education and science are of fundamental importance to us, because the opportunity will remain just an opportunity if we do not give our citizens the ability to use it. And this can be done only through the development of education, science and technology. In 2021, the voluntary teacher certification program was successfully launched, as a result of which the salaries of many teachers have already increased by 30 to 50 percent. The process of voluntary certefication will continue in 2022, thus not only increasing the attractiveness of the teacher's work, but also creating guarantees that only properly qualified teachers will enter the classroom, whose work will make our children and generations more competitive.
Our program of building, reconstructing or renovating 300 schools and 500 kindergartens has already started. In 2022, we will have more than 100 schools and at least 100 kindergartens that will be in this process. We are making some changes to the formulas of the subsidy programs to be implemented in the communities in order to further expand the opportunities of building kindergartens for the communities.
With the 2022 state budget, we have increased science funding by more than 80 percent. From January 1, the salaries of science workers will increase, please focus on this, by 40 to 165 percent, but that is not all, and the process will continue until 2026. With this we make the scientific work attractive for young people, but we also encourage the scientific community to make a more active and greater contribution to the development of our country.
I do not want to overfill this New Year message with additional data, nor do I want to create an impression that everything is great. It is clear that we have not overcome the shock of war and will not overcome it for a long time. This situation is exacerbated by the ongoing epidemic of COVID-19, the economic consequences of which are now being felt by everyone more than in 2020. Unprecedented global inflation, which is a consequence of the restrictions imposed due to COVID in 2020-21, has entered everyone's home and most citizens today are living worse than at the beginning of 2020.
But our response to the consequences of the war and COVID must be thinking, working, efforts. Thinking, working, efforts. This is what we should make of they year of 2022, the year of Armenia's real and strategic growth. As a result of the war, we are at a zero point, and perhaps it is time for time to work in our favor. Raise the toast for free, peaceful, revived and reconstructed Armenia and Artsakh.