Սոչիի ոչ հայտարարության մեջ, ոչ բանավոր մասում «միջանցքի» մասին նույնիսկ որևէ ակնարկ չկա. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Սոչիի հանդիպումից հետո ևս դիմում է սահմանային սրացումների, հանդես գալիս վերջնագրերով, ժամկետ է ուզում, թե իրեն երբ պետք է տան «միջանցք», սակայն այդ մասին Սոչիի հայտարարության մեջ նույնիսկ որևէ ակնարկ չկա, չի էլ եղել բանավոր մասում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ «Ժողովրդավարության և անվտանգության հարցերի հայկական կենտրոնի» կողմից կազմակերպված «Ի՞նչ է հաջորդել Սոչիին, և ի՞նչ է նախորդում Բրյուսելին․ հնարավո՞ր է հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկմանը:
Անդրադառնալով Սոչիի հանդիպմանը՝ Մեհրաբյանը հիշեցրեց, որ այնտեղ ընդունվել է թվով երորրդ հետպատերազմական հայտարարություն: «Դա ֆիքսեց 4 փաթեթ կամ ենթափաթեթ այս գլոբալ խնդրում՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, որը 30 տարի շարունակ չի հանգուցալուծվում: Նաև ֆիքսվեց, որ այդ 4 փաթեթները պետք է լուծում ստանան մեկը մյուսից առանձին»:
Նա նկատեց՝ սահմանազատման և սահմանագծման հարցում որոշվել է շարժվել երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ: «Պարզ է, որ սա տարիներով տևող գործընթաց պետք է լինի, որովհետև դա տարածաշրջանում ամենաերկար սահմանն է»,-նշեց քաղաքագետը:
Հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցի լուծման համար ստեղծվել և գործում է փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խումբը, որում այդ հարցը պետք է լուծում ստանա: «Առաջնորդների բանավոր հայտարարությունից դա էր բխում»,-նկատեց նա:
Ըստ Մեհրաբյանի՝ երրորդ փաթեթը, հումանիտար հարցերն են, ռազմագերիների վերադարձը, վստահության կառուցման հարցերը: Մեհրաբյանը նկատել է՝ կողմերը բանակցությունները վարում են, բայց վստահության մինիմալ անհրաժեշտ մակարդակն ապահովված չէ: «Եվ այս հայտարարությամբ այս հարցերի լուծման մեխանիզմները մնում են անորոշ»,-ասաց նա:
Չորրորդ փաթեթը, ըստ նրա, բուն Արցախի հարցն է: Քաղաքագետը նկատել է վերջին հայտարարությունում դրան անդրադարձ ընդհանրապես չկա: Դրա լուծմանը կոչված է ԵԱՀՄ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը, սակայն դրան էլ անդրադարձ չկա:
«Սոչիից հետո, սակայն, պարզ դարձավ, որ սահմանազատման, սահմանագծման գործընթացում հանձնաժողովի ստեղծման հետ կապված նշմարվող գործընթաց չկա, խոսակցություն կա, բայց գործընթաց չկա: Իսկ Բաքուն իր հերթին գնում է սահմանային սրացումների, Սոչիից հետո կան զոհեր և վիրավորներ: Բաքուն սկսել է հանդես գալ վերջնագրերով, ժամկետ է ուզում, թե իրեն երբ պետք է տան միջանցք: Դրա մասին էլ այդ հայտարարության մեջ նույնիսկ որևէ ակնարկ չկա և չի էլ եղել բանավոր մասում»,-ասաց քաղաքագետը:

Ни в сочинском заявлении, ни в устной части нет даже намека на «коридор». Политолог
После сочинской встречи Азербайджан вновьпошел на эскалацию  пограничной напряженности, предъявил ультиматум - указать дату, когда ему должен быть предоставлен «коридор», но ни в сочинском заявлении, ни даже в устной части на это не было ни намека.
Как передает Арменпресс, об этом сказал политолог Рубен Меграбян в ходе круглого стола  на тему "Что последовало за Сочи, что предшествует Брюсселю:возможна ли новая армяно-азербайджанская война?", организованного "Армянским центром демократии и безопасности".
Комментируя сочинскую встречу, Меграбян напомнил, что там была принята третья послевоенная декларация. «Было зафиксировано 4 пакета, или подпакета, в этом глобальном вопросе – армяно-азербайджанских отношениях, который не разрешается уже в течение 30 лет. Было также зафиксировано, что эти 4 пакета нужно решать отдельно друг от друга".
Меграбян отметил, что в вопросе делимитации и демаркации решено двигаться в сторону создания двусторонней комиссии. «Понятно, что это должен быть процесс, который длится годами, потому что это самая протяженная граница в регионе», - сказал политолог.
Создана трехсторонняя рабочая группа на уровне вице-премьеров для решения вопроса о разблокировке каналов связи, где этот вопрос и должен решаться. "Из устного заявления лидеров вытекало именно это", - сказал он.
Согласно Меграбяну, третий пакет - это гуманитарные вопросы, возвращение военнопленных, вопросы укрепления доверия. Он отметил, что стороны ведут переговоры, но минимально необходимый уровень доверия не обеспечивается. «И с этим заявлением механизмы решения этих вопросов остаются невнятными», - сказал он.
По его словам, четвертый пакет - это вопрос самого Арцаха. Политолог отметил, что в последнем заявлении об этом вообще нет упоминания. К его решению призывает формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, но и на это нет ссылки.
«После Сочи, однако, стало ясно, что заметного процесса, связанного с созданием комиссии по делимитации и демаркации границынет, разговорыесть, а процессанет. А Баку, в свою очередь, идет на обострение пограничной напряженности, после Сочи есть жертвы и раненые. Баку начал выдвигать ультиматумы, он требуетточного срока, когда ему будет дан коридор. В заявлении нет даже намека на это, и не было даже в устной части», - сказал политолог.