Չճշտված տվյալներով՝ անհետ կորած համարվող 24 հայ զինծառայողները գերեվարված են. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 24 զինծառայողները, ում հետ կապը նոյեմբերի 16-ին ընդհատվել էր, չճշտված տեղեկություններով, գերեվարվել են:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հասկանում եք, որ իմ կողմից չճշտված տեղեկություններ ասելն այդքան էլ ճիշտ չէ, ուստի եկեք պայմանական այդ վերնագրի ներքո դնենք: Չճշտված տվյալների համաձայն՝ ավելի մեծ թվով զինվորներ են գերեվարվել: Մի մասը, որ մտածում էինք՝ զոհված են, իրականում գերեվարված են՝ չճշտված տեղեկությունների համաձայն»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմն ունի 6 հաստատված զոհ, 24+8 գերեվարված:
«Այս տվյալներն էլի վերջնական ճշգրտման անհրաժեշտություն ունեն: Կան նաև տվյալներ, որ գերեվարվածների մեջ կան վիրավորներ, որոնցից առնվազն մեկը թեթև վիրավորում չի եղել: Այսինքն, գերեվարվել է մի իրավիճակում, երբ չէր կարող դիմադրել: Բնականաբար, մենք նրանց բոլորի վերադարձի ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատում ենք»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ ասելով, որ նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով 13 զինծառայող է գերեվարվել, ևս 24 զինծառայողի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում։

According to unverified data, 24 Armenian servicemen considered missing are captured by Azerbaijani forces – Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. According to unverified data, the 24 servicemen, with whom the communication was interrupted on November 16, have been captured, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyans said in an online press conference.
"You understand that it is not the right thing for me to speak about unverified information, so let's put it under this conditional title. According to unverified data, a larger number of soldiers were taken prisoner. Some of them, about whom we were thinking as dead, are in fact captured, according to unverified information", Pashinyan said.
He noted that following the hostilities on November 16, the Armenian side has 6 confirmed victims, 24 + 8 captives.
"These data still need final clarification. There are also reports that there are wounded among the captives, at least one of them was injured not slightly. In other words, he was captured in a situation where he could not resist. Naturally, we are working hard for the return of all of them”, Pashinyan said.
Earlier, the Armenian Ministry of Defense issued a statement saying that 13 servicemen were taken prisoner as a result of the actions of Azerbaijan on November 16, and the communication with 24 servicemen was interrupted during the hostilities.