Ռուսական օդանավերը Աֆղանստանից տարհանում են ավելի քան 380 հոգու, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիների
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ռազմատրանսպորտային ավիացիայի օդանավերը Աֆղանստանից տարհանում են ավելի քան 380 հոգու, որոնց թվում կան նաև Հայաստանի քաղաքացիներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հանձնարարությամբ Չկալովսկի օդանավակայանից Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի երեք օդանավ է մեկնել Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետություն՝ Ռուսաստանի Դաշնության, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ Բելառուսի, Ղրղզստանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Աֆղանստանի ավելի քան 380 քաղաքացու տարհանելու նպատակով: Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ տեղեկությունը հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը:
Նշվում է, որ ռուսական ռազմատրանսպորտային օդուժի ԻԼ-76 ինքնաթիռները իրենց հետ ավելի քան 36 տոննա մարդասիրական բեռ են տարել:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել է, որ գործողությանը մասնակցող ռուսական բոլոր օդանավերում բավարար չափով խմելու ջրի, ծածկոցների և անհատական սննդաբաժինների պաշար կա:

Unspecified number of Armenians to be evacuated from Afghanistan
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. An unspecified number of Armenian citizens are among 380 people who are being evacuated from Afghanistan by the Russian military, TASS reported citing the Russian Ministry of Defense.
According to the report, three Russian IL-76 military transport planes are en route to Afghanistan to evacuate more than 380 people – citizens of Russia, as well as other CSTO members – Belarus, Armenia and Kyrgyzstan. The evacuees include also Ukrainian and Afghan nationals.
The planes are carrying more than 36 tons of humanitarian cargo.
Updates: 16:13(GMT+4) The Armenian foreign ministry reported that according to preliminary information there are two Armenian citizens in Afghanistan.