ՀՀ պաշտպանության նախարարն աշխատանքային այց է կատարել Արցախի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նոյեմբերի 6-ին երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել էր Արցախի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ-ից, Պաշտպանության  բանակի հրամանատարի ուղեկցությամբ, Արշակ Կարապետյանն այցելել է մարտական հենակետեր,  հանդիպել  մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին,  ծանոթացել դիրքերի ամրաշինական, ինչպես նաև հերթապահության կրման սոցիալ-կենցաղային պայմաններին։
Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկում, դիմելով Արցախի սահմանների պաշտպանությունն իրականացնող  զինծառայողներին, Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել  է, որ խաղաղության  ամենակարևոր գրավականն ամուր և  առաջադրված  մարտական խնդիրները  կատարելու  ունակ  բանակն է:
Բարձր գնահատելով  44-օրյա պատերազմի  և  դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Արցախի սահմանների  պաշտպանությունն իրականացնելու գործում ներդրած ջանքերը՝  Արշակ Կարապետյանը պաշտպանության բանակի մի շարք զինծառայողների պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:
Նույն օրը, Ստեփանակերտում, Արշակ Կարապետյանը, Հայաստանի և Արցախի պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցության շրջանակում, մասնակցել է պաշտպանության բանակի ղեկավար կազմի աշխատանքային խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգային խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Նոյեմբերի 7-ին պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն այցելել է նաև  Սյունիքի մարզ, մասնավորապես` Սև լճի տարածք: Նախարարը շրջել է լճի ափամերձ հատվածով, հանդիպել դիրքապահ զինծառայողներին,  շնորհակալություն հայտնել իրականացվող շուրջօրյա մարտական հերթապահության համար։
Խոսելով լճի տարածք ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներթափանցման հետ կապված խնդրի հնարավոր լուծումների մասին, նախարարը ևս մեկ անգամ հավաստել է, որ պետական սահմանի վերականգնումն այլընտրանք չունի, և ադրբեջանական զինվորականները պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքը։
Այցի ընթացքում Արշակ Կարապետյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել  բարձրլեռնային այդ գոտում կառուցվող մարտական հենակետերի շինարարության ընթացքին, զինծառայողների կացարանային պայմաններին, և զորամիավորման ղեկավար կազմին հանձնարարականներ տվել կարճ ժամկետում շտկել արձանագրված խնդիրները:

YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. At the invitation of the Minister of Defense of the Republic of Artsakh Kamo Vardanyan, the Minister of Defense of the Republic of Armenia Arshak Karapetyan paid a two-day working visit to the Republic of Artsakh on November 6.
As ARMENPRESS was informed from the MoD Armenia, accompanied by the Commander of the Defense Army, Arshak Karapetyan visited military bases, met the servicemen on combat duty, got acquainted with the fortification of the positions, as well as the social and living conditions of the servicemen.
In one of the military units of the Defense Army, addressing the servicemen guarding the borders of Artsakh, the Armenian Defense Minister stressed that the most important guarantee of peace is an army capable of fulfilling its combat tasks.
Highly appreciating the efforts made to protect the borders of Artsakh during the 44-day war and after it, Arshak Karapetyan awarded a number of servicemen of the Defense Army with diplomas and departmental medals of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
On the same day, in Stepanakert, Arshak Karapetyan, within the framework of cooperation between the Defense Ministries of Armenia and Artsakh, participated in a working meeting of the leadership of the Defense Army, during which a number of issues related to security issues were discussed.
On November 7, Minister of Defense Arshak Karapetyan also visited Syunik region, in particular, the territory of Sev Lake (Black Lake). The Minister walked around the shore of the lake, met the soldiers on duty, thanked them for the round-the-clock combat duty.
Speaking about the possible solutions to the problem of infiltration of Azerbaijani units into the territory of the lake, the Minister once again assured that there is no alternative to the restoration of the state border, the Azerbaijani military must leave the sovereign territory of the Republic of Armenia.
During the visit, Arshak Karapetyan paid special attention to the construction of military positions in that highland zone, the accommodation conditions of the servicemen, and instructed the leadership of the military unit to correct the registered problems in a short period of time.