ՀՀ պաշտպանության նախարարն աշխատանքային այց է կատարել Արցախի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նոյեմբերի 6-ին երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել էր Արցախի Հանրապետություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ-ից, Պաշտպանության  բանակի հրամանատարի ուղեկցությամբ, Արշակ Կարապետյանն այցելել է մարտական հենակետեր,  հանդիպել  մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին,  ծանոթացել դիրքերի ամրաշինական, ինչպես նաև հերթապահության կրման սոցիալ-կենցաղային պայմաններին։
Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկում, դիմելով Արցախի սահմանների պաշտպանությունն իրականացնող  զինծառայողներին, Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել  է, որ խաղաղության  ամենակարևոր գրավականն ամուր և  առաջադրված  մարտական խնդիրները  կատարելու  ունակ  բանակն է:
Բարձր գնահատելով  44-օրյա պատերազմի  և  դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Արցախի սահմանների  պաշտպանությունն իրականացնելու գործում ներդրած ջանքերը՝  Արշակ Կարապետյանը պաշտպանության բանակի մի շարք զինծառայողների պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:
Նույն օրը, Ստեփանակերտում, Արշակ Կարապետյանը, Հայաստանի և Արցախի պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցության շրջանակում, մասնակցել է պաշտպանության բանակի ղեկավար կազմի աշխատանքային խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգային խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Նոյեմբերի 7-ին պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն այցելել է նաև  Սյունիքի մարզ, մասնավորապես` Սև լճի տարածք: Նախարարը շրջել է լճի ափամերձ հատվածով, հանդիպել դիրքապահ զինծառայողներին,  շնորհակալություն հայտնել իրականացվող շուրջօրյա մարտական հերթապահության համար։
Խոսելով լճի տարածք ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներթափանցման հետ կապված խնդրի հնարավոր լուծումների մասին, նախարարը ևս մեկ անգամ հավաստել է, որ պետական սահմանի վերականգնումն այլընտրանք չունի, և ադրբեջանական զինվորականները պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքը։
Այցի ընթացքում Արշակ Կարապետյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել  բարձրլեռնային այդ գոտում կառուցվող մարտական հենակետերի շինարարության ընթացքին, զինծառայողների կացարանային պայմաններին, և զորամիավորման ղեկավար կազմին հանձնարարականներ տվել կարճ ժամկետում շտկել արձանագրված խնդիրները:

Министр обороны Армении с рабочим визитом посетил Республику Арцах
По приглашению министра обороны Республики Арцах Камо Варданяна министр обороны Республики Армения Аршак Карапетян 6 ноября с двухдневным рабочим визитом посетил Республику Арцах.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, в сопровождении командующего Армией обороны Аршак Карапетян посетил боевые опорные пункты, встретился с военнослужащими, несущими боевое дежурство, ознакомился с работами по укреплению позиций, а также социально-бытовыми условиями боевого дежурства.
В одной из воинских частей Армии обороны, обращаясь к охраняющим границы Арцаха военнослужащим, министр обороны Армении подчеркнул, что важнейшей гарантией мира является наличие сильной армии, способной выполнять поставленные боевые задачи.
Высоко оценив усилия по защите границ Арцаха в ходе 44-дневной войны и после нее, Аршак Карапетян наградил ряд военнослужащих Армии обороны грамотами и ведомственными медалями министерства обороны Республики Армения.
В тот же день в Степанакерте Аршак Карапетян в рамках сотрудничества между министерствами обороны Армении и Арцаха принял участие в рабочей встрече руководства Армии обороны, в ходе которой был обсужден ряд вопросов, связанных с вопросами безопасности.
7 ноября министр обороны Аршак Карапетян также посетил Сюникскую область, в частности, территорию Черного озера. Министр обошел берег озера, на месте встретился с военнослужащими, поблагодарил их за круглосуточное боевое дежурство.
Говоря о возможных решениях проблемы проникновения азербайджанских подразделений на территорию озера, министр еще раз заверил, что альтернативы восстановлению государственной границы нет, азербайджанские военные должны покинуть суверенную территорию Республики Армения.
В ходе визита Аршак Карапетян уделил особое внимание строительству опорных пунктов в этой высокогорной зоне, условиям проживания военнослужащих и поручил руководству войсковой части в короткие сроки устранить выявленные проблемы.