Քուվեյթի կառավարությունը հրաժարականի խնդրագիր է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քուվեյթի կառավարությունը՝ շեյխ Սաբահ Հալեդ ալ Համադ աս Սաբահի գլխավորությամբ հրաժարականի խնդրագիր Է տվել երկրի Էմիր շեյխ Նավաֆ ալ Ահմեդ ալ Ջաբեր աս Սաբահին: Նոյեմբերի 8-ին այդ մասին հաղորդել Է տեղական Al Qabas թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կառավարության նիստն ավարտվեց մի քանի րոպե առաջ: Նախարարները որոշում ընդունեցին հրաժարականի խնդրագիր տալ երկրի ամբողջ քաղաքական ղեկավարությանը»,- մեջբերում Է հրատարակությունը աղբյուրի խոսքը: Իշխանության գործադիր մարմնի որոշման պատճառների մասին չի հաղորդվում:
Մինչդեռ հրաժարականի խնդրագիրն ընդունվել Է խորհրդարանի եւ նախարարների կաբինետի, այսինքն՝ այսպես կոչված երիտասարդ եւ ծեր ընտրախվի միջեւ հարաբերություններում շարունակվող ճգնաժամի ֆոնին: Դեկտեմբերին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով՝ 50-տեղանոց Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) կազմը նորացվել Է 60 տոկոսով: Արդեն հունվարին խորհրդարանական հարցապնդմանը համապատասխան , որը պատշպանել են 30 պատգամավորներ, որոշում Է ընդունվել վարչապետ Սաբահ Հալեդ ալ Համադ աս Սաբահին Ազգային ժողով կանչելու մասին, պատգամավորները նրան մեղադրել են նախարարական պաշտոնների համար ոչ որակյալ եւ մասամբ պրովոկացիոն անձանց ընտրելու մեջ:
Հունվարի 13-ին նախարարների կաբինետը հրաժարական Է տվել՝ չհասցնելով աշխատել անգամ մեկ ամիս, իսկ մարտի 2-ին Էմիրի հրամանագրով կազմվել Է նոր կառավարություն:
Բացի դրանից, ապրիլին 22 պատգամավորներն առաջադրել են խորհրդարանի գործող նախագահ Մարզուք Ալի ալ Ղանիմին պաշտոնից հեռացնելու հարցապնդում այն բանի հիման վրա, որ նա, նրանց խոսքով՝ խախտել Է Սահմանադրությունը՝ վարչապետին տրամադրելով անձեռնմխելիություն եւ դրանով իսկ հնարավորություն խուսափեու դատախազության պահանջով հարաքննություններց: Խորհրդարանականների հարացապնդումը մերժվել Է Ազգային ժողովի անդամենրի ձայների մեծամասնությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: правительство Кувейта подало прошение об отставке
Правительство Кувейта во главе с шейхом Сабахом Халедом аль-Хамадом ас-Сабахом подало прошение об отставке эмиру страны шейху Навафу аль-Ахмеду аль-Джаберу ас-Сабаху. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник местная газетаAlQabas.
"Заседание правительства завершилось несколько минут назад. Министры приняли решение подать прошение об отставке высшему политическому руководству страны", - приводит издание слова источника.
О причинах решения исполнительного органа власти не сообщается. Между тем прошение об отставке принято на фоне продолжающегося кризиса в отношениях между парламентом и кабмином, то есть между так называемыми молодой и старой элитой. По итогам прошедших в декабре парламентских выборов состав 50-местного Национального собрания (парламента) обновился на 60%. Уже в январе в соответствии с парламентским запросом, который поддержали 30 депутатов, было принято решение о вызове премьер-министра Сабаха Халеда аль-Хамада ас-Сабаха в Нацсобрание, депутаты обвинили его в подборе неквалифицированных и отчасти провокационных фигур на министерские посты.
13 января кабмин подал в отставку, не успев проработать и месяц, а 2 марта указом эмира было сформировано новое правительство. Кроме того, в апреле 22 депутата выдвинули запрос на отстранение от должности действующего председателя парламента Марзука Али аль-Ганима на основании того, что он, по их словам, нарушил конституцию, предоставив премьеру неприкосновенность и тем самым возможность избегать допросов по требованию прокуратуры.Запрос парламентариев был отклонен большинством голосов членов Нацсобрания.