Թռչնագրիպի օջախ են հայտնաբերել Հարավային Կորեայում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայրի թռչունների շրջանում բարձրախտածին գրիպի օջախ Է հայտնաբերվել Կորեայի Հանրապետությունում, ինչի պատճառով իշխանությունները վախենում են երկրի թռչնաֆերմաներում վարակի տարածումից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 2-ին այդ մասին հայտնել Է պարենի, գյուղատնտեսության եւ անտառային տնտեսության նախարարությունը:
Նախարարության տվյալներով՝ հիվանդության օջախը հայտնաբերվել Է Չհունչհոն Նամդոյի նահանգի Չհոնան քաղաքում: Դա երկրում առաջին նման դեպքն Է վերջին յոթ ամսվա ընթացքում:
Այդ առանչությամբ վարակի տարածման վտանգի նախազգուշաման մակարդակը բարձացվել Է մինչեւ առավելագույնը, սահմանվել Է լիակատար կարանտին վարակված թռչունների հայտնաբերման վայրից 500 մետր շառավղով: 21 օրվա ընթացքում սահմանափակված Է երթեւեկը մերձակա թռչնաֆերմաների միջեւ:
2016 թվականի նոյեմբերին բարձրախտածին շտամի վիրուսը հանգեցրեց թռչունների զանգվածային համաճարակի: Կորեայի Հանրապետությունում հետագա չորս ամսում ոչնչացվեց 38 միլիոն թեւ թռչուն, ինչը հանգերեց դեֆիցիտի եւ գների կտրուկ աճի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Южной Корее выявили очаг птичьего гриппа
Очаг высокопатогенного гриппа среди дикой птицы выявлен в Республике Корея, в связи с чем власти опасаются распространения инфекции на птицефермах страны. Об этом сообщило во вторник министерство продовольствия, сельского и лесного хозяйства.
По его данным, очаг заболевания обнаружен в городе Чхонан провинции Чхунчхон-Намдо. Это первый подобный случай в стране за последние семь месяцев,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В этой связи уровень предупреждения об опасности распространения инфекции повышен до максимального, введен полный карантин в радиусе 500 мот места обнаружения зараженных птиц. В течение 21 дня ограничено передвижение между близлежащими птицефермами.
В ноябре 2016 года вирус высокопатогенного штамма привел к массовой эпизоотии. В Республике Корея за последующие четыре месяца было уничтожено 38 млн голов домашней птицы, что привело к дефициту и резкому росту цен.