ԱՄՆ-ի վարչակազմը գաղտնի տեղափոխում է միգրանտ երեխաներին. New York Post
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը անչափահաս միգրանտներին Տեխասի նահանգից ինքնաթիռով գաղտնի տեղափոխում Է Նյու Յորք: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է New York Post հրատարակությունը՝ վկայակոչելով իրազեկված աղբյուրների:
Անչափահաս միգրանտներով ինքնաթիռները գաղտնի ուղարկում են Նյու Յորքի ծայրամաս՝ փորձ անելով… աննկատ կերպով նրանց տեղավորել ամբողջ տարածաշրջանում»,-ասվում Է հրատարակության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրների խոսքով՝ Տեխասից միգրանտներին տեղափոխող չարտերային չվերթերն իրականացվում են օգոստոս ամսից: New York Post-ի տվյալներով՝ մեկ շաբաթ առաջ երկու ինքնաթիռ վայրԷջք Է կատարել Նյու Յորքի նահանգի Ուեսթչեսթերի օկրուգի օդանավակայանում, ժամանածների շրջանում մեծամասնություն են կազմել երեխաները: Հրատարակությունը ուղեւորների թվում նշել Է նաեւ չափահաս տղամարդկանց «ոչ մեծ բաժինը»:
Միգրանտներին ոստիկանների ներկայությամբ այնուհետեւ նստեցրել են ավտոբուսներ:
Նշվում Է, որ ժամանողներին հետագայում իրենց ազգականների հետ տեսել են Նյու Ջերսիի նահանգում կամ Նյու Յորքի նահանգի հատուկ հաստատությունում: Հրատարակության վերլուծության համաձայն, օգոստոսի 8-ից շուրջ 2 հազար անչափահաս միգրանտներ 21 չվերթով ժամանել են օդանավակայան, ընդ որում՝ այդ ինքնաթիռներից մի քանիսը ժամանել են գիշերը կամ վաղ առավոտյան:
Բայդենը ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնում աշխատանքն սկսել Է այն բանից, որ ձեռնամուխ Է եղել միգրացիայի ոլորտում նախաձեռնությունների դադարեցմանն ու սահմանափակումներին, որոնք մտցվել Էին նրա նախորդի՝ Դոնալդ Թրամփի կողմից:
Զիջողության ակնկալիքներով՝ հազարավոր միգրանտներ ուղեւորվել են ԱՄՆ, իշխանություններն իրադրությունը հարավային սահմանի վրա համարել են ճգնաժամային, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NYP: администрация США тайно переправляет детей-мигрантов
Администрация президента США Джо Байдена тайно переправляет несовершеннолетних мигрантов на самолетах из штата Техас в Нью-Йорк. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание New York Post со ссылкой на осведомленные источники.
"Самолеты с несовершеннолетними мигрантами тайно отправляют на окраину Нью-Йорка в попытке... незаметно разместить их по всему региону", - говорится в сообщении на сайте издания.
По словам источников, чартерные рейсы с мигрантами отправляются из Техаса, по крайней мере, с августа.
По данным New York Post, неделю назад два самолета приземлились в аэропорту округа Уэстчестер штата Нью-Йорк, среди прибывших большинство составляли дети. Издание также заметило среди пассажиров "небольшую долю" взрослых мужчин. Мигрантов в присутствии полицейских затем сажали в автобусы.
Отмечается, что прибывших впоследствии видели с родственниками в штате Нью-Джерси или в специальном учреждении на юге штата Нью-Йорк.
Согласно анализу издания, с 8 августа около двух тысяч несовершеннолетних мигрантов прибыли в аэропорт на 21 рейсе, причем некоторые из этих самолетов прибывали в пункт назначения ночью или рано утром.
Байден начал работу на посту президента США с того, что приступил к сворачиванию инициатив и ограничений в сфере иммиграции, введенных его предшественником Дональдом Трампом. В ожидании послабления тысячи мигрантов направились в США, власти признали ситуацию на южной границе кризисной.