Իտալիայի խորհրդարանում ՀՀ ՄԻՊ-ը ներկայացրել է հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումների հիմնավոր ապացույցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի խորհրդարանում Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովում հոկտեմբերի 6-ին, ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ զեկույցներ, հիմնավոր ապացույցներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից, մանրամասնելով, որ Թաթոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ շեշտելով, որ անտեսված են միջազգային պահանջները, և նրանք պահվում են ռազմաքաղաքական սակարկությունների նպատակով։
ՄԻՊ-ն անդրադարձել է պատերազմից հետո ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական տեղակայումներին ՀՀ համայնքների միջև ճանապարհներին, ինչը վտանգել է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, իսկ Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների պատճառով առավել ևս տեղի են ունենում սահմանային բնակիչների կենդանիների գողություններ, սպառնալիքներ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, կրակոցներ և այլ հանցավոր արարքներ։
«Իրավունքների խախտումների, այդ թվում՝ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմքում ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականությունն է, որ շարունակվում է և ֆաշիզմի դրսևորումներով է»,- ասել է նա:

Armenian Ombudsman presents in Italian parliament solid evidence of Armenian captives tortured by Azerbaijanis
Armenian Ombudsman presents in Italian parliament solid evidence of Armenian captives
tortured by Azerbaijanis
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan presented reports and solid evidence on the torture and ill-treatment of Armenian captives by Azerbaijanis after the September-November 2020 war at the Human Rights Protection Committee of the Italian Parliament, ARMENPRESS was informed from the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
Tatoyan emphasized the necessity for an immediate return of the Armenian captives, noting that Azerbaijan neglects international obligations, using them for military-political bargains.
The Human Rights Defender referred to the illegal deployment of Azerbaijani servicemen on the roads between the communities of Armenia after the war, which endangeres people's lives and health, while as a result of invasion into the Armenian sovereign territory in Syunik and Gegharkunik Provinces many other criminal acts, inclusing shootings, threats addressed to the civilians, theft of animals of the bordering residents take place.
"Violations of rights, including torture and inhuman treatment, are based on the Azerbaijani authorities' policy of xenophobia and hostility, which continues with the manifestations of fascism," he said.