ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը պաշտոնական այցով ժամանեց Լիտվա
ՎԻԼՆՅՈՒՍ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հրավերով,  պաշտոնական այցով (հոկտեմբերի 3-4, Վիլնյուս և Կաունաս քաղաքներ) ժամանեց Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուս։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի տեղեկացմամբ՝ Վիլնյուսի միջազգային օդանավակայանում Նիկոլ Փաշինյանին դիմավորել է Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Արվիդաս Անուշաուսկասը։ ՀՀ վարչապետին ողջունել են Լիտվայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն, Լիտվայի ԱԳՆ պետական և դիվանագիտական արարողակարգի վարչության պետ Նեիլաս Տանկևիչիուսը, Լիտվայում ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը։
Հոկտեմբերի 3-ի երեկոյան նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը Լիտվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Պաշտոնական այցի շրջանակում Վիլնյուսում Հայաստանի վարչապետը բարձր մակարդակի բանակցություններ կանցկացնի Լիտվայի վարչապետի հետ։
Բանակցությունների ավարտից հետո նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի և Ինգրիդա Շիմոնիտեի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որի շրջանակում երկու երկրների վարչապետները հանդես կգան հայտարարություններով և կպատասխանեն ԶԼՄ ներկայացուցիչների հարցերին։
Վարչապետը հանդիպումներ կունենա Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի և Սեյմասի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիելսենի հետ, ծաղկեպսակ կզետեղի Լիտվայի անկախության համար զոհվածների հուշակոթողին։
Վարչապետը կայցելի Արևելյան Եվրոպայի հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաև՝ կծանոթանա լիտվական հաջողակ ընկերությունների փորձին։
Նիկոլ Փաշինյանը Կաունաս քաղաքում ներկա կգտնվի ՀՀ անկախության 30-ամյակին և հայ-լիտվական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համերգին։

Премьер-министр РА Пашинян прибыл с официальным визитом в Литву
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян прибыл с официальным визитом в столицу Литвы Вильнюс (3-4 октября, Вильнюс-Каунас) по приглашению премьер-министра Литовской Республики Ингриды Шимоните.
Как сообщает корреспондент  Арменпресс, в международном аэропорту Вильнюса Никола Пашиняна встречал министр  национальной обороны Литвы Арвидас Анушаускас. Премьер-министра РА приветствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Армении в Литве Армен Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене, начальник Управления государственного дипломатического протокола МИД Литвы Нейлас Танкявичус, дипломатический персонал Посольства РА в Литве.
Вечером 3 октября премьер-министр РА встретится с представителями армянской общины Литвы.
В рамках официального визита премьер-министр Армении проведет в Вильнюсе переговоры на высоком уровне с премьер-министром Литвы.
После переговоров запланирована совместная пресс-конференция Никола Пашиняна и Ингриды Шимоните, в ходе которой премьер-министры двух стран выступят с заявлениями и ответят на вопросы представителей СМИ.
Премьер-министр встретится с президентом Литвы Гитанасом Науседой, председатель Сейма Викторией Чмилите-Нильсен, возложит венок к Мемориалу погибшим за независимость Литвы.
Премьер посетит Центр восточноевропейских исследований, а также ознакомится с опытом успешных литовских компаний. Никол Пашинян примет участие в концерте, посвященном 30-летию армяно-литовских дипломатических отношений в Каунасе