InClassica փառատոնին Սերգեյ Սմբատյանի, Միշա Մայսկու և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ելույթներն ընդունվեցին «բրավոներով» և «բիսով»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Դուբայի հանդիսատեսը, որը, կարծես թե նոր է ծանոթանում դասական բարձրակարգ երաժշտությանը, սակայն հասցրել է սիրել այն, InClassica միջազգային փառատոնի շրջանակում սրտատրոփ էր սպասում հանրահայտ թավջութակահար Միշա Մայսկու, տաղանդաշատ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին:
Երաժշտասերները, նորը, գեղեցիկն ունկնդրելու ակնկալիքով Coca-Cola arena-ում արագ-արագ զբաղեցնում էին իրենց տեղերն ու ծափահարություններով պահանջում արտիստների բեմ բարձրանալուն:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մենակատարը, Սմբատյանն ու նվագախումբը թույլ չտվեցին երկար սպասել և, բեմ գալով, կատարեցին Ալեքս Վելլա Գրեգորիի, Չայկովսկու և Յոզեֆ Վելլայի ստեղծագործությունները:
Ներկաները «բրավո» վանկարկումներով էին ընդունում ելույթներն ու բուռն ծափերով խնդրում, որ արտիստները չհեռանան:
Հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությունից, ծափահարություններից ոգևորված՝ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, որը փառատոնի շրջանակում ղեկավարել է մի քանի նվագախումբ, այդ թվում՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն, ասաց՝ երեկոն իր համար յուրահատուկ էր:
«Էական է այն, որ հնարավորություն ունեցանք ներկայացնել մալթացի կոմպոզիտորների գործերը: Միշտ հաճելի է Մալթայի երաժշտությունը կատարելը»,-շեշտեց Սմբատյանն ու հավելեց, որ տպավորիչ էր հանրահայտ ու սիրված թավջութակահար Միշա Մայսկու հետ աշխատելը: Մարդու, որը դասական երաժշտարվեստում իրական լեգենդ է:
«Մայսկու հետ փորձ անելն ու նույն բեմում հանդես գալն ուղղակի հրաշալի էր»,-նշեց Սմբատյանը:
Միշա Մայսկին էլ խոստովանեց, որ իրեն շատ դուր եկավ համերգային երեկոն, քանի որ Դուբայի հանդիսատեսն, իսկապես, հուզառատ է:
«Իրականում, ես զարմացել էի նման ընդունելությունից՝ հաշվի առնելով, որ սա դասական երաժշտության համար ոչ ավանդական դահլիճ է: Հաճելի էր Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Սմբատյանի հետ հանդես գալը. նրանք կրքով են վերաբերվում երաժշտությանը: Որոշ քննարկումներ ենք ունեցել և ծրագրեր կազմել Սմբատյանի հետ: Հնարավոր է՝ ելույթ ունենանք նաև Հայաստանում: Ես արդեն եղել եմ Հայաստանում և շատ լավ հիշողություններ ունեմ»,-շեշտեց թավջութակահարը:
Խոսելով InClassica փառատոնի մասին՝ երաժիշտն ասաց, որ այն հույսի ուղերձ ունի:
«Ի վերջո, երաժշտությունը համախմբում է աշխարհի տարբեր ծայրերում ապրող մարդկանց, և սքանչելի է, որ, չնայած համավարակով պայմանավորված խնդիրներին, նման խոշոր միջոցառում է կազմակերպվել»,-եզրափակեց Մայսկին:
Դուբայում օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 26-ն անցկացվում է երաժշտական խոշորագույն իրադարձություն՝ InClassica տասներորդ միջազգային երաժշտական փառատոնը, որի կազմակերպիչներն են Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով) և SAMIT Event Group-ը։ Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։ Փառատոնին մասնակցում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող 38 կատարող, 7 առաջատար նվագախումբ, 12 դիրիժոր։
InClassica միջազգային փառատոնի մասնակիցների թվում են «Գրեմմի» և Էվերի Ֆիշերիմրցանակների արժանացած ջութակահար Գիլ Շահամը, ՌԴ ժողովրդական արտիստ, ՌԴ պետական մրցանակի դափնեկիր, հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևը, «Էմմի», ECHO Klassik մրցանակների դափնեկիր, օպերային երգչուհի Դանիել դե Նիզը, «Գրեմմի» մրցանակի արժանացած, GramophoneClassicalMusicAward-ի կրկնակի դափնեկիր, Edison Classical Music Award-ի 5-ակի դափնեկիր, ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովը և մեծ ճանաչում վայելող այլ արտիստներ։

Сергей Смбатян, Миша Майский и Мальтийский филармонический оркестр на фестивале InClassica были приняты на "бис"
Сергей Смбатян, Миша Майский и Мальтийский филармонический оркестр на фестивале
InClassica были приняты на "бис"
ЕРЕВАН, 21 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Публика Дубая, которая, казалось бы, плохо знакома с классической музыкой, но сумела полюбить ее, с нетерпением ждала концерта Мальтийского филармонического оркестра под управлением известного виолончелиста Миши Майского и талантливого дирижера Сергея Смбатяна на международном фестивале InClassica.
Меломаны, жаждущие услышать новое, красивое, быстро заняли свои места на Coca-Cola Arena, аплодировали и потребовали, чтобы артисты вышли на сцену.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», солист, Смбатян и оркестр не заставили долго ждать, выйдя на сцену они исполнили произведения Грегори Алекса Велла, Чайковского, Йозефа Велла.
Публика приветствовала выступления скандированием «браво» и аплодировала артистам, чтобы они не уходили.
Воодушевленный теплым приемом и аплодисментами публики, главный дирижер оркестра Сергей Смбатян, который дирижировал несколькими оркестрами в рамках фестиваля, в том числе Государственным симфоническим оркестром Армении, художественным руководителем и главным дирижером которого он является, сказал, что этот вечер был для него особенным. «Важно, что у нас была возможность представить произведения мальтийских композиторов. Всегда приятно исполнять мальтийскую музыку», - подчеркнул Смбатян, добавив, что было впечатляющим работать со знаменитым и любимым виолончелистом Мишей Майским, человеком, который является настоящей легендой классической музыки. “Было просто замечательно репетировать с Майским и выступать на одной сцене”, - сказал Смбатян.
Миша Майский откровенно сказал, что концерт ему очень понравился, потому что публика в Дубае очень эмоциональная. «На самом деле, я был удивлен таким приемом, учитывая, что это нетрадиционный зал для классической музыки. Было очень приятно выступить с Мальтийским филармоническим оркестром и Сергеем Смбатяном - они со страстью относятся к музыке. С Смбатяном мы поговорили и договорились о программах. Не исключено, что мы также выступим в Армении. Я уже был в Армении, у меня очень хорошие воспоминания», - подчеркнул виолончелист.
Говоря о фестивале InClassica, музыкант сказал, что в нем есть послание надежды. «Ведь музыка объединяет людей со всего мира. Замечательно, что, несмотря на проблемы, вызванные эпидемией, было организовано такое масштабное мероприятие», - заключил Майский.
Крупнейшее музыкальное событие в Дубае, 10-й Международный музыкальный фестиваль InClassica, проходит в Дубае с 28 августа по 26 сентября. Он организован Европейским фондом содействия культуре (EUFSC, под председательством Константина Ишханова) и SAMIT Event Group. Резидент-композитор фестиваля - Алексей Шор.
Среди участников международного фестиваля InClassica - «Грэмми» и лауреат премии Эвери Фишера скрипач Гил Шахам, народный артист России, лауреат Государственной премии России, известный пианист Денис Мацуев, «Эмми», лауреат премии ECHO Klassik Awards, оперная певица Дэниэл де Низ, двукратный лауреат премии «Гремми», пятикратный лауреат Премии Эдисона в области классической музыки, скрипач Максим Венгеров и другие известные артисты.
Лауреат премии» Грэмми", двукратный лауреат Gramophone Classical Music Award, пятикратный лауреат Edison Classical Music Award, скрипач Максим Венгеров и другие известные артисты.