«Պատկերային լուծումները Սուրենյանցի կտավներում». Մոսկվայում ներկայացվել են հայ անվանի արվեստագետի ստեղծագործական յուրահատկությունները
Մոսկվայի հայկական թանգարանում ականավոր նկարիչ, թարգմանիչ, արվեստի տեսաբան Վարդգես Սուրենյանցին նվիրված դասախոսություն է կազմակերպվել:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ բանախոսը Կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական համալսարանի եւ Հեռուստատեսության ու ռադիոհեռարձակման հումանիտար ինստիտուտի դասախոս, Մոսկվայի նկարիչների միության անդամ  Անդրեյ Նովոժիլովն էր: «Պատկերային լուծումները Սուրենյանցի կտավներում» խորագրով դասախոսության ընթացքում Նովոժիլովն անդրադարձել է հայ անվանի գեղանկարչի ստեղծագործական առանձանհատկություններին՝ հատկապես ընդգծելով դրանցում առկա գրաֆիկական արվեստի բարձր մակարդակը:
«Սուրենյանցի արվեստի ամենաբնորոշ ու հետաքրքիր  գծերից մեկն այն է, որ դրանք ներծծված են այն ամեն նորով, ինչը նա տեսել ու ընկալել է աշխարհի ամենատարբեր անկյուններում գտնվելով։  Եվ հաճախ նրա ուսումնասիրության թեման միջնադարյան մինիատյուրաներն էին։ Նրա կտավները հարուստ են զարդանախշերով, որոնք ցուցադրում են նկարչի նուրբ, հմայիչ աշխարհը: Դրանք պատկերներ ու սյուժեներ են պատմությունից ու դիցաբանությունից, որոնք միահյուսված են հեղինակի տեսլականին։  Նա հմտորեն կարողացել է համատեղել ավանդականն ու մոդեռնիստականը՝ տեսողական տարբեր արտահայտչամիջոցներով ստանալով  ինքնատիպ և հրապուրիչ պատկերներ»,- նշել է բանախոսը:
Դասախոսությունն ընթացել է սլայդերի միջոցով նկարչի տարբեր ժամանակներում ստեղծած աշխատանքների ներկայացմամբ, որոնք ուղեկցվում էին տարբեր հարցերի շուրջ թեմատիկ քննարկումներով:

«Изобразительные решения в картинах Суренянца» - творческие особенности известного армянского художника представлены в Москве
В Армянском музее Москвы прошла лекция, посвященная выдающемуся художнику, переводчику, теоретику искусства Вардгесу Суренянцу.
Как передает корреспондент Арменпресс, спикером выступил Андрей Новожилов, преподаватель Всероссийского государственного университета кинематографии и Гуманитарного института телевидения и радиовещания, член Московского союза художников. В ходе лекции на тему «Изобразительные решения в картинах Суренянца» Новожилов коснулся творческих особенностей известного армянского живописца, особо подчеркнув в них высокий уровень графического искусства.
«Одной из наиболее характерных и интересных особенностей творчества Суренянци является то, что они проникнуты всем новым, что он видел и воспринимал, находясь в различных уголках мира.  И часто предметом его изучения были средневековые миниатюры. Его картины богаты орнаментом, который показывает тонкий, чарующий мир художника. Это образы и сюжеты из истории и мифологии, которые переплетаются с авторским видением.  Ему умело удалось соединить традиционное и модернистское, получив оригинальные и привлекательные образы с различной визуальной выразительностью», - отметил спикер.
Лекция продолжилась презентацией произведений, созданных художником в разное время, посредством слайдов, которые сопровождались тематическими дискуссиями по различным вопросам.