Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագծի շուրջ այս պահին բանակցություն չի ընթանում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կապ ապահովելու համար Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագծի թեմայով այս պահին որևէ բանակցություն չի ընթանում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Պատիվ ունեմ»-ից Տիգրան Աբրահամյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ դրույթը սահմանում է, որ կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կորոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախմբը կտեղափոխվի այնտեղ: Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք այդ թեմայով բանակցություններ անցկացվում են, կա արդյոք հաստատված նախագիծ, թե որտեղով նախատեսված նոր երթուղին: Պատգամավորն ասաց, թե արցախցիների մոտ մտավախություն կա, որ նոր երթուղին շրջանցելու է ոչ միայն Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքը, Սուս և Աղավնո գյուղերը, այլ` Շուշիի շրջանի Հին Շեն, Մեծ Շեն, Եղցահող, Կանաչ թալա, Լիսագոր, Տասը վերստ գյուղերը։ «Կարո՞ղ եք արդյոք երաշխավորել, որ չի հաստատվի ՀՀ-ն Արցախին կապող այնպիսի երթուղի, որի պայմաններում թվարկածս գյուղերն ավտոմատ կերպով կանցնեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ թեկուզ անկլավի կարգավիճակով»,-հարցրեց պատգամավորը:
Փաշինյանն արձագանքեց. «Այս պահին այդ թեմայով որևէ բանակցություն չի ընթանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Աշխատանքային քննարկումներ են տեղի ունեցել Արցախի իշխանությունների և ռուս խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Նաև մեր մասնագետները իքս պահից կմիանան, կձևակերպվի կոնկրետ առաջարկ, այդ առաջարկները կքննարկվեն»:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 6-րդ կետը ֆիքսում է՝ դա պետք է տեղի ունենա կողմերի համաձայնությամբ: Նա վստահեցրեց, որ բնականաբար այդ քննարկումների ընթացքում կարվի առավելագույնը, որը Արցախի ժողովրդի և ՀՀ շահերը առավելագույնս պաշտպանվեն այդ համատեքստում:
Փաշինյանը նշեց, որ թեև չի հասցրել նշել պատգամավորի թվարկած բոլոր բնակավայրերի անունները, սակայն ասաց. «Արցախի և Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ կանեն, որպեսզի Ձեր նշած սցենարները տեղի չունենան»:

Сейчас не ведется никаких переговоров по проекту строительства нового маршрута вдоль Лачинского коридора: Пашинян
Сейчас не ведется никаких переговоров по проекту строительства нового маршрута вдоль
Лачинского коридора: Пашинян
В настоящее время не ведется никаких переговоров по проекту строительства нового маршрута вдоль Лачинского коридора, который обеспечит сообщение между Арменией и Нагорным Карабахом. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Тиграна Абрамяна.
Депутат напомнил, что 6-е положение трехстороннего заявления от 9 ноября предусматривает, что по соглашению сторон в течение ближайших трех лет будет определен проект строительства новой дороги по Лачинскому коридору, которая обеспечит сообщение между Нагорным Карабах и Арменией и туда будет переброшен контингент российских миротворцев с целью обеспечения безопасности маршрута.
Он поинтересовался, ведутся ли переговоры по этой теме, есть ли утвержденный проект и где планируется построить новый маршрут. Депутат сказал, что жители Арцаха опасаются, что новый маршрут обойдет не только город Бердзор и села Сус и Агавно Кашатагского района, но и села Хин Шен, Мец Шен, Ехцаох, Канач Тала, Лисагор, Десять верст Шушинского района.
«Можете ли гарантировать, что не будет проложен маршрут, соединяющий Армению с Арцахом, в условиях которого перечисленные мною села автоматически переходят под контроль Азербайджана, даже в статусе анклава?» - спросил депутат.
Пашинян ответил: «На данный момент никаких переговоров по этой теме с участием представителей правительства Армении не ведется. Были рабочие обсуждения с участием властей Арцаха и представителей российских миротворческих сил. Наши специалисты подключатся с момента икс, будет сформулировано конкретное предложение, и эти предложения будут обсуждаться».
Премьер напомнил, что в шестом пункте зафиксировано, что это должно быть сделано с согласия сторон. Он заверил, что, естественно, в ходе этих обсуждений будет сделано максимум для защиты интересов народа Арцаха и Республики Армения в этом контексте.
Пашинян отметил, что не успел зафиксировать названия всех населенных пунктов, перечисленных депутатом, но подчеркнул: «Власти Арцаха и Армении сделают все возможное, чтобы предотвратить указанные Вами сценарии».