Ֆրանսիան սպառնացել Է Մալիից զինվորականներին դուրս բերել այնտեղ «Վագներ» ՄՌԸ-ի հայտնվելու դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության ղեկավար Ժան Իվ Դրիանն սպառնացել Է, որ Փարիզը Մալիից զինվորականներին դուրս կբերի, եթե աֆրիկյան այս երկրում սկսեն աշխատել «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության (ՄՌԸ) վարձկանները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Դա միանգամայն անհամատեղելի Է մեր ռազմական ներկայության հետ»,-ֆրանսիական հեռուստատեսությունը մեջբերում Է նախարարի խոսքը, որը մեկնաբանել Է Մալիի իշխանությունների եւ «Վագներ» ՄՌԸ-ի միջեւ համաձայնագրի կնքման հնարավորությունը:
«Այդ տեսակի խմբի գործողությունները Մալիում անհամատեղելի կլինեին նաեւ Մալիում միջազգային գործընկերների գործողությունների հետ»,-հավելել Է լե Դրիանը՝ հանդես գալով Ֆրանսիայի խորհրդարանում: Իր հերթին Ֆրանսիայի պաշտպանութան նախարար Ֆլորանս Պառլին նշել Է, որ վարձկանների նման ներկայությունը Մալիում «չափազանց տագնապալի եւ հակասող» կլիներ: TV5 հեռուստաալիքը պարզաբանում Է, որ, Փարիզի աղբյուրների տեղեկատվության համաձայն, Մալիի իշխանությունները քննարկում են «Վագներ» ՄՌԸ-ի հետ համաձայնագրի հնարավորությունը, որի շրջանակներում վարձկանները կզբաղվեն Մալիի զինծառայողների պատրաստմամբ, ինչպես նաեւ երկրի ղեկավարների անվտանգության ապահովմամբ:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես պարզաբանում Է հեռուստաալիքը, Մալիում խոստովանել են, որ նման բանակցություններ վարում են, սակայն ոչ մի համաձայնագիր դեռ չեն ստորագրել: 2021 թվականի հուլիսին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուեալ Մակրոնը հայտարարել Է, որ ֆրանսիական զինվորական հրամանատարությունը մինչեւ տարեվերջ կփակի իր ռազմակայանների մի մասը Մալիում: Խոսքն այն զինծառայողների մասին Է, որոնք գտնվում են Քիդալ, Թոմբուքթու եւ Թեսալիթ քաղաքներում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Франция пригрозила вывести военных из Мали при появлении там ЧВК "Вагнер"
Глава МИД Франции Жан-Ив Ле Дриан пригрозил, что Париж выведет военных из Мали, если в этой африканской стране начнут работу наемники из частной военной компании "Вагнер".
"Это совершенно несовместимо с нашим военным присутствием", - приводит французское телевидение слова министра, комментировавшего возможность заключения соглашения между властями Мали и ЧВК "Вагнер".
"Действия группы такого рода в Мали были бы несовместимы и с действиями международных партнеров в Мали", - добавил Ле Дриан, выступавший во французском парламенте.
В свою очередь министр обороны Франции Флоранс Парли отметила, что такое присутствие наемников в Мали было бы "крайне тревожным и противоречивым",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Телеканал TV5 поясняет, что по информации источников в Париже, власти Мали обсуждают возможность соглашения с ЧВК "Вагнер", в рамках которого наемники займутся подготовкой малийских военнослужащих, а также обеспечением безопасности руководителей страны.
При этом, как поясняет телеканал, в самом Мали признали, что ведут такие переговоры, однако никаких соглашений пока не подписывали.
В июле 2021 года президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что французское военное командование до конца годазакроетчасть своих баз в Мали.