COVID-19-ին նվիրված գագաթնաժողովն ԱՄՆ-ի նախագահությամբ կկայանա սեպտեմբերի 22-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային գագաթնաժողովը, որը նվիրված Է լինելու COVID-19-ի համավարակի դեմ պայքարին եւ գլոբալ պատվաստման հարցերին, պլանավորված Է անցկացնել սեպտեմբերի 22-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Washington Post թերթը:
«Գագաթնաժողովի ժամանակ նախագահ Բայդենը կոչ կանի պետությունների ղեկավարներին, կառավարությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին, բիզնեսի, բարեգործական եւ ոչ կառավարական կազմակերպութունների առաջնորդներին՝ հավաքվել միասին՝ COVID-19-ի համավարակին վերջ դնելու պարտավորությունն ստանձնելու նպատակով»,-ասվում Է գագաթնաժողովի հրավիրագրում, որը հայտնվել Է հրատարակության տրամադրության ներքո: Սպասվում Է, որ գագաթնաժողովը կանցկացվի վիրտուալ ձեւաչափով: Դրա հետ մեկտեղ Բայդենի թիմի նպատակն այն Է, որպեսզի ավելի հարուստ երկրներին համոզեն՝ նվիրաբերելու, այլ ոչ թե վաճառելու պատվաստանյութի բոլոր ավելցուկները, նշում Է պորտալը:
Գագաթնաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվածների ստույգ ցուցակը դեռ հայտնի չԷ, սակայն, ինչպես հաղորդել են Axios-ի աղբյուրները, հրավիրվածների թվում Է Պեկինը, չնայած այն բանին, որ ոչ լրիվ չափով Է համագործակցում COVID-19-ի ծագման միջազգային հետաքննություններին: Պաշտոնատար անձինք նաեւ պլանավորում են հրավիրել Ռուսաստանին եւ Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Саммит по COVID-19 под председательством США состоится 22 сентября
Международный саммит, посвященный борьбе с пандемией COVID-19 и вопросам глобальной вакцинации, запланирован на 22 сентября, сообщает газетаWashington Post.
"Во время саммита президент Байден призовет глав государств, глав правительств и международных организаций, лидеров бизнеса, благотворительных и неправительственных организаций собраться вместе, чтобы взять на себя обязательство положить конец пандемии COVID-19", - говорится в приглашении на саммит, оказавшемся в распоряжении издания,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ожидается, что саммит пройдет в виртуальном формате.
При этом цель команды Байдена состоит в том, чтобы убедить более богатые страны жертвовать, а не продавать любые излишки вакцины, отмечает портал.
Точный список приглашенных к участию в саммите пока неизвестен, однако, как сообщили источники Axios, среди приглашенных есть Китай, несмотря на то, что Пекин не в полной мере сотрудничает в международных расследованиях о происхождении COVID-19.