ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սպիտակի բժշկական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսինսեպտեմբերի 7-ին այցելել է Լոռու մարզ, որտեղ ներկա է գտնվել Սպիտակի բժշկական կենտրոնին թվային ճառագայթագրման ու ֆլյուրոսկոպիայի սարքի նվիրաբերման արարողությանը։
Բժշկական պատկերագրման այս սարքը, որի արժեքն է 255 000 ԱՄՆ դոլար, ներառված է նոր կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությանը տրամադրվող 770 000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ սարքավորումների շարքում։ Սարքավորումները տրամադրվել են ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Մարդասիրական աջակցության ծրագրով:
«Նոր կորոնավիրուսի համավարակը սկսվելուն պես մենք սերտորեն գործակցել ենք ՀՀ կառավարության հետ՝ ի նպաստ մարդկանց ապահով կենսագործունեության ու առողջության։ ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Մարդասիրական աջակցության ծրագրով տրամադրված բուժսարքավորումները կմեծացնեն ՀՀ առողջապահական համակարգի կարողությունները նոր կորոնավիրուսի բուժառուների ախտորոշման ու բուժման հարցում», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է դեսպան Թրեյսին, այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:

YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. On September 7, U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy traveled to Lori to participate in a donation ceremony of a Digital Radiography and Fluoroscopy Machine to the Spitak Medical Center, the Embassy said in a statement.
The medical imaging device, worth $255,000, is one component of a medical equipment donation to the Ministry of Health valued at$770,000 to support the fight against the COVID-19 pandemic in Armenia.
The U.S. European Command’s Humanitarian Assistance Program funded the donation.
“Since the start of the COVID-19 pandemic, we have been working closely with the Government of Armenia to keep Armenians safe and healthy. The medical equipment provided by the U.S. European Command’s Humanitarian Assistance Program will improve the capacity of the Armenian healthcare system to diagnose and treat COVID-19 patients,” Ambassador Tracy said.
In addition to the donation ceremony, the Ambassador also held a meeting with Lori province governor Aram Khachatryan.