Պլանավորում ենք ունենալ նոր, որակյալ սպառազինություն. Արշակ Կարապետյանը՝ Մոսկվայում
ՄՈՍԿՎԱ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը իր առջև ծառացած երեք հիմնական խնդիր է տեսնում նոր, արդիականացված բանակ ունենալու և երկրի անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու ճանապարհին, որոնցից առաջինը նոր և որակով սպառազինություն, երկրորդը՝ զենքի սեփական արտադրություն ունենալն է և երրորդը՝ ՊՆ-ի և արտադրող ձեռնարկությունների միջև միջնորդներ թույլ չտալը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին պաշտպանության նախարարն ասել է Մոսկվայում՝ «Արմիա-2021» ռազմաարդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակներում: Ընդ որում, նախարարը շեշտել է, որ բոլոր երեք խնդիրների կատարման մեջ կարևոր դեր է խաղալու ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը լիովին աջակցում է Հայաստանին:
«Կարող եմ ասել, որ «չէ» բառ չեմ լսել այստեղ: Եվ գործնական քայլեր ենք անելու մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ զարգացնելու ուղղությամբ: Մենք պլանավորում ենք ունենալ որակով սպառազինություն, մենք պլանավորում ենք ունենալ նոր սպառազինություն, մենք հրաժարվել ենք հին սպառազինություն ձեռք բերելուց: Դա մեր քաղաքականությունն է: Ավելի լավ է՝ մենք ունենանք քիչ, բայց որակով, և հստակ իմանանք, որ այդ սպառազինությունը գործելու է», - ասել է Արշակ Կարապետյանը:
Երկրորդ խնդիրը, որն իր առջև դրել է պաշտպանության նախարարը, Հայաստանում զենքի սեփական արտադրություն ունենալն է: Արշակ Կարապետյանի խոսքով՝ այս հարցում ևս Հայաստանը աջակցություն է ստանում Ռուսաստանից համատեղ ձեռնարկությունների բացման տեսքով:
«Նորից եմ կրկնում՝ մենք, որպես ազգ, պետք է կարողանանք արտադրել սեփական զենքը», - ընդգծեց պաշտպանության նախարարը:
Երրորդ խնդիրը, որն իր առջև տեսնում է ՊՆ ղեկավարը, հետևյալն է՝ «թույլ չտալ, որ ՊՆ-ի և արտադրող ձեռնարկությունների միջև լինեն միջնորդներ՝ հասկանալի պատճառներով»:
«Կարծում եմ՝ այս երեք պայմանները պահպանելու դեպքում անպայման ստանալու ենք նոր, արդիականացված և 21-րդ դարին համահունչ բանակ և կարողանալու ենք դիմակայել հանդեպ առկա վտանգներին», - եզրափակել է Արշակ Կարապետյանը:

We plan to obtain new, high-quality weapons – Armenian Defense Minister is in Moscow
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Arshak Karapetyan points out three main tasks facing him on the path of having new and modernized weapons and resisting the security threats facing the country. The first one is obtaining new and high quality weapons, the second is having domestic production of arms, and the third one is excluding brokers between the Defense Ministry and producers, ARMENPRESS reports the Defense Minister spoke about this in Moscow in the sidelines of ‘’Army 2021’’ military-industrial exhibition. The Minister emphasized that strategic ally of Armenia Russia will play an important role in the solution of the three mentioned issues, which fully supports Armenia.
‘’I can say I never heard the word ‘’no’’ here. And we will tale practical steps to develop our cooperation with Russia. We plan to obtain new and high quality arms. We have refused to buy old weapons. That our policy. It's better to have less but of higher quality arms, being sure that they will work when necessary'', Arshak Karapetyan said.
As refers to domestic production of arms, Arshak Karapetyan noted that here Russia again supports Armenia in terms of creating joint ventures.
‘’I think in case of these 3 conditions are brought to life, we will definitely have a new, modernized army in line with the 21st century and will be able to withstand the challenges’’, Arshak Karapetyan concluded.