Լեհաստանի եւ Բելառուսի սահմանին մի քանի տասնյակ անօրինական միգրանտներ են կուտակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի քանի տասնյակ անօրինական միգրանտներ արգելափակված են մնացել Լեհաստանի եւ Բելառուսի միջեւ սահմանին, Պոդլյասկոյե վոյեվոդության Ուսնաժ-Գուռնայի բնակավայրի մերձակայքում, սահմանապահները շրջապատել են անօրինական միգրանքների խմբին եւ նրանց թույլ չեն տալիս մուտք գործել երկրներից ոչ մեկը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
Միգրանտները, որոնք անօրինականորեն փորձել են Բելառուսից անցնել Լեհաստան, նստած են հենց գետնին: Երկու կողմի սահմանապահները թույլ չեն տալիս նրանց ոչինչ փոխանցել: Օգոստոսի 19-ին իրավապաշտպաններին հաջողվել Է միգրանտներին մի քիչ ուտելիք եւ ջուր փոխանցել: Լեհաստանի սահմանապահների տվյալներով, սահմանին գտնվող բոլոր միգրանտները աֆղանցիներ են:
ՌԻԱ Նովոստիի թղթակցի դիտարկմամբ, սահմանին գտնվող անօրինական միգրանտների շրջանում չկան կանայք ու երեխաներ. նրանք հիմնականում երիտասարդ տղամարդիկ են: Լեհական կողմից նրանց շրջապատել են Սահմանային պահպանության աշխատակիցները: Մյուս կողմից իրենց պահպանաջոկատն են կանգնեցրել բելառուսական ուժայինները: Երկու պահպանաջոկատների մարտիկները զինված են ավտոմատներով: Դրա հետ մեկտեղ լեհական կողմը պնդում Է, որ միգրանտները գտնվում են Բելառուսի տարածքում»:
Տեղի Սահմանային պահպանության բաժնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Կատաժինա Զդանովիչը ՌԻԱ Նովոստիի թղթակցին հայտարարել Է, որ «շուրջ 30 մարդ գտնվում Է բելառուսական կողմում»: Նրա տվյալներով՝ բելառուսական իշխանությունները թույլատրել են Բելառուս վերադառնալ կանանց ու երեխաներին: Իրադրությունը Լեհաստանի եւ Բելառուսի սահմանին սրվել Է վերջին ամսին: Լեհ սահմանապահների տվյալներով, միայն ընթացիկ տարվա օգոստոսին 1935 մարդ Է փորձել անօրինականորեն հատել սահմանը:
Ընդ որում սահմանապահները կանխել են 1175 մարդու կողմից սահմանը հատելու փորձերը, իսկ 760 օտարերկրացիներ ձերբակալվել եւ ուղարկվել են փակ կենտրոններ: Վերջին ժամանակներս Լիտվան, Լատվիան եւ Լեհաստանը հայտարարում են Բելառուսի հետ սահմանի վրա ձերբակալված անօրինական միգրանտների թվի աճի մասին: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել Է, որ Մինսկն այլեւս չի զսպելու ԵՄ-ի երկրներ անօրինական միգրանտների հոսքը. Արեւմուտքի պատժամիջոցների պատճառով դրա համար չկա «ո՛չ փող, ո՛չ ուժեր»:

На белорусско-польской границе застряли десятки нелегальных мигрантов
Несколько десятков нелегальных мигрантов остаются заблокированными на границе между Белоруссией и Польшей у деревни Уснаж-Гурны в Подляском воеводстве, пограничники не дают им попасть ни в одну из стран.Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
Мигранты, которые нелегально пытались перейти из Белоруссии в Польшу, сидят на голой земле. У них есть одна палатка. Пограничники с обеих сторон не разрешают им ничего передавать. В четверг правозащитникам удалось передать им немного еды и воды. По данным польских пограничников, все находящиеся на границе мигранты - афганцы.
По наблюдению корреспондента РИА Новости, среди находящихся на границе нелегалов нет женщин и детей – в основном это молодые мужчины. С польской стороны их окружили сотрудники Пограничной стражи. С другой стороны свой кордон выстроили белорусские силовики. На некоторых из них удается рассмотреть знаки различия Государственного пограничного комитета. Бойцы обоих кордонов вооружены автоматическим оружием.
При этом польская сторона настаивает на том, что мигранты находятся на белорусской территории. Официальный представитель местного отдела Пограничной стражи Катажина Зданович заявила корреспонденту РИА Новости, что "около 30 человек находятся на белорусской стороне".
По ее данным, белорусские власти позволили вернуться вБелоруссиюженщинам и детям.
"Мы просили белорусскую сторону отреагировать на ситуацию. (Ситуация) немного изменилась, потому что там уже нет женщин и детей", - сказала собеседница агентства.
В последнее время Литва, Латвия иПольшазаявляют о росте числа задерживаемых нелегальных мигрантов на границе с Белоруссией. Президент БелоруссииАлександр Лукашенкозаявлял, чтоМинскбольше не будет сдерживать поток нелегальных мигрантов в страны ЕС: из-за санкций Запада на это нет "ни денег, ни сил".