Հրդեհը Կալիֆոռնիայում ոչնչացրել Է 150 տարվա պատմություն ունեցող քաղաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆոռնիայի նահանգում մոլեգնող հրդեհը ոչնչացրել Է Գրինվիլ փոքրիկ քաղաքը, որի պատմությունն սկսվում Է «ոսկու տենդի» ժամանակներից: Այդ մասին հաղորդել Է KXTV տեղական հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դիքսի» հրդեհը մինչեւ Գրինվիլ Է հասել լույս օգոստոսի 5-ի գիշերը: «Քաղաքը ոչնչացվել Է երկու ժամում»,-հեռուստաալիքին ասել Է բնակչուհիներից մեկը: Ինչպես հաղորդում Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը, ի թիվս այլ շինությունների քաղաքում այրվել են լցակայանը, բարը եւ հյուրանոցը: Գրինվիլ բնակավայրը հիմնվել Է 19-րդ դարի կեսերին, երբ Կալիֆոռնիայում տեղի ունեցավ եկվորների հոսք, որոնք տարված Էին «ոսկու տենդով»:
Քաղաքում մինչեւ այժմ մնացել են շենքեր, որոնք կառուցվել են ավելի քան հարյուր տարի առաջ: Վերջին մարդահամարի տվյալներով, քաղաքում բնակվել Է 1,1 հազար մարդ: Կալիֆոռնիայի անտառտնտեսության եւ հակահրդեհային պաշտպանության դեպարտամենտի տվյալներով՝ ներկայում «Դիքսի»-ի կրակն արդեն ընդգրկել Է 278 հազար ակր (ավելի քան 112,5 հազար հեկտար) տարածք: Հրդեհը ոչնչացրել Է 60-ից ավելի շինություններ եւ սպառնում Է ավելի քան 12 հազարի: Արդեն հաջողվել Է մարել դրա տարածքի 35 տոկոսը, հրդեհն ամբողջությամբ պլանավորվում Է զսպել մինչեւ օգոստոսի 13-ը, ասվում Է հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пожар в Калифорнии уничтожил город со 150-летней историей
Лесной пожар в американском штате Калифорния уничтожил город Гринвилл, ведущий свою историю со времен "золотой лихорадки", сообщает местный телеканалKXTV.
Пожар "Дикси" добрался до Гринвилла в ночь на четверг. "Город был уничтожен за два часа", - сказала телеканалу одна из жительниц.
Как сообщает агентство Ассошиэйтед Пресс, среди других строений в городе сгорели заправка, бар и гостиница.
Поселение Гринвилл было основано в середине XIX века, когдаКалифорнияиспытывала наплыв приезжих, привлеченных "золотой лихорадкой". В городе до сих пор оставались здания, построенные более 100 лет назад. По данным последней переписи, в городе проживало более 1,1 тысячи человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным Департамента лесного хозяйства и противопожарной защиты Калифорнии, в настоящее время огонь "Дикси" уже охватил территорию в 278 тысяч акров (более 112,5 тысячи гектаров). Пожар уничтожил свыше 60 строений и угрожает еще более чем 12 тысячам. Уже удалось потушить 35% его площади, полностью справиться с пожаром планируется к 13 августа, говорится в заявлении.