«Հայաստան» դաշինքը Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը կառաջադրի ԱԺ ընդդիմադիր փոխնախագահի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի անդամ Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը կառաջադրվի ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իշխան Սաղաթելյանն այս մասին նշել է լրագրողների հետ ճեպազրույցում: Նա սկզբում նշեց, որ ԱԺ փոխնախագահների, հանձնաժողովների հարցը երկրի առջև ծառացած խնդիրների համատեքստում երկրորդական են: Երբ լրագրողները պնդեցին ԱԺ փոխնախագահի թեկնածության հարցը, Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ իրենք թեկնածու առաջադրելու են: Լրագրողների ճշտող հարցին, թե արդյոք հենց ինքն է լինելու, նա նշեց. «Այո, ես եմ»:
Անդրադառնալով Աժ-ում մեկնարկած 8-րդ նստաշրջանի անդրանիկ նիստի ընթացքում հնարավոր բոյկոտներին՝ Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ սա քաղաքական պրոցես է և երբ պետք լինի կգան ԱԺ, երբ պետք լինի կբոյկոտեն, որպեսզի իրենց քաղաքական օրակարգն առաջ տանեն:
Նորընտիր ազգային ժողովի առաջին նիստը հարթ չի ընթանում, ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքը պահանջում է ապահովել իրենց երկու կալանավորված գործընկերոջ Մեղրիի նախկին քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի և Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանի մասնակցությունը նիստին, իշխանական խմբակցությունից հորդորում են չխանգարել ԱԺ բնականոն գործունեությանը, նշում, որ ընդդիմադիր գործընկերները կալանավորվել են մինչև պատգամավորական մանդատ ստանալը:

Альянс «Айастан» выдвинет Ишхана Сагателяна заместителем спикера оппозиционного НС
ЕРЕВАН, 2 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. На должность заместителя спикера НС будет выдвинут член блока НС РА "Армения" Ишхан Сагателян.
Как сообщает«Арменпресс», об этом Ишхан Сагателян сказал на брифинге для журналистов. Вначале он отметил, что вопрос заместителей председателя НС, комиссий второстепенен в контексте проблем, стоящих перед страной. Когда журналисты настаивали на вопросе выдвижения кандидатуры заместителя председателя НС, Ишхан Сагателян упомянул, что они будут выдвигать кандидата. На вопрос журналистов, будет ли им именно он, Сагателян ответил. "Да."
Касаясь возможных бойкотов во время первого заседания 8-й сессии, начатой в Национальном Собрании, Ишхан Сагателян отметил, что это политический процесс, при необходимости они придут в Национальное Собрание, при необходимости они будут бойкотировать, чтобы продвигать свои политические повесткидня.
Первое заседание новоизбранного Национального Собрания не проходит гладко, оппозиционный блок «Айастан» требует обеспечить участие двух своих арестованных коллег - бывшего мэра Мегри Мхитара Закаряна и бывшего мэра Сисиана Артура Саркисяна. Фракция власти призывает не мешать нормальной деятельности НС, отмечают, что оппозиционные коллеги арестованы до получения депутатского мандата.