Կրթությունը՝ ամուր պետության հիմք․ IDBank-ն ու Հայ-Ռուսական համալսարանը կհամագործակցեն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-Ռուսական համալսարանի Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտն ու IDBank-ը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, որի շրջանակում Բանկի աջակցությամբ մշակվում և ներդրվում է «Տվյալների վերլուծություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիր։
Նշված մասնագիտացմամբ հայտարարվել է ընդունելություն 2021-2022 ուսումնական տարվա համար:
«Մաթեմատիկական մեթոդները և տեղեկատվական տեխնոլոգիաները տնտեսագիտության մեջ և բիզնեսում» ամբիոնի վարիչ Անի Ավետիսյանի խոսքով՝ ծրագիրը մշակվել է IDBank-ի մասնագետների անմիջական մասնակցությամբ և տվյալների վերլուծության ոլորտի արտասահմանյան բուհերի շրջանավարտ հանդիսացող մասնագետների ներգրավմամբ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և միջազգային աշխատաշուկայի արդի պահանջները։ «Մեզ համար շատ կարևոր է համալսարան - մասնավոր սեկտոր համագործակցությունը, քանի որ բացի տեսական գիտելիքներից՝ մենք նպատակ ունենք մեր ուսանողներին ապահովել պրակտիկ դասընթացներով։ Ուրախ ենք, որ IDBank-ը՝ որպես ոլորտի առաջատար ընկերություն, ի դեմս իր պրոֆեսիոնալ աշխատակիցների, պատրաստակամություն հայտնեց մասնակցելու ծրագրի մշակմանը»,- ասել է Անի Ավետիսյանը և նշել, որ դասերը վարելու են կրթական համակարգի և տվյալների վերլուծության ոլորտի առաջատար մասնագետներ Հայաստանից, ինչպես նաև այլ երկրներից։
Բանկի Բիզնեսի զարգացման տնօրեն Կարեն Նալբանդյանն իր խոսքում կարևորել է «Տվյալների վերլուծություն» մասնագիտացումը՝ որպես զարգացող ուղղություն։ «Ներկայում ոչ միայն բանկային համակարգը, այլև տնտեսության բոլոր ճյուղերն առաջնորդվում են տվյալահեն ռազմավարությամբ։ Առանց տվյալների բազայի, և, որ ավելի կարևոր է, դրա ճիշտ վերլուծության, ժամանակակից աշխարհում դժվար է, եթե չասեմ՝ անհնար է կայացնել ռազմավարական ճիշտ որոշումներ։ Սա վերաբերում է նաև մեր պետությանը․ միայն որակյալ կրթությամբ է կարելի ամուր պետություն կառուցել։ Հենց այդ պատճառով մեզ հետաքրքրեց Հայ-Ռուսական համալսարանի առաջարկը, ու շնորհիվ մեր համագործակցության՝ Հայաստանում այս ոլորտը կհամալրվի բանիմաց, գիտակ մասնագետներով», - ասել է Կարեն Նալբանդյանը։
IDBank-ի Մարդկային կապիտալի կառավարման տնօրեն Մարիանա Էդիլյանը նշել է, որ աշխատաշուկայում այս պահին տվյալների վերլուծության մասնագետները պահանջված են, սակայն համապատասխան որակավորում տվող մասնագիտացումներ գրեթե առկա չեն, ուստի ուսանողները ստիպված են լինում որակավորում ստանալ միջազգային դասընթացների միջոցով։ «Ուրախ ենք, որ IDBank-ի մասնագետների ակտիվ մասնակցությամբ այսուհետ մեր ուսանողները հնարավորություն կունենան կրթվել Հայաստանում՝ միաժամանակ ստանալով Հայ-Ռուսական համալսարանի բարձր որակավորում։ Ի դեպ՝ նշեմ, որ լավագույն շրջանավարտներին հնարավորություն կընձեռվի իրենց գիտելիքները գործնականում կիրառել IDBank-ում՝ պրակտիկայի շրջանակներում կամ այլ ձևաչափով», - նշել է Մարիանա Էդիլյանը։

Education is the basis of strong state: IDBank and Russian-Armenian University announce cooperation
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The Institute of Economics and Business of the Russian-Armenian University and IDBank signed a memorandum of cooperation, within the framework of which, with the support of the Bank, the master's educational program "Data Analytics" will be developed and implemented.
For this specialization, an admission has been announced for the 2021-2022 academic year.
According to Ani Avetisyan, the head of the Department of Mathematical Methods and Information Technologies in Economics and Business, the program was developed with the direct participation of IDBank specialists, as well as with the involvement of graduates of foreign universities in the field of data analysis, considering the modern requirements of the Armenian and international markets. “Cooperation between the university and the private sector is very important for us, as we try to provide students not only with theoretical knowledge, but also with practical courses. We are glad that IDBank, as a leading company in the region, through its professional employees expressed its readiness to participate in the development of the program”, Ani Avetisyan said, noting that the classes will be conducted by leading experts in the field of data analytics of the educational system from Armenia, as well as from other countries.
Business Development Director of the Bank Karen Nalbandyan singled out the specialization “data analytics” as a developing direction. “Now, not only the banking system, but all sectors of the economy are guided by a data-driven strategy. Without a database, and more importantly, without the right analytics, it is very difficult, if not impossible, to make strategic decisions in today's world. This also applies to our state: only with quality education can build a strong state. It is for this reason that we are very interested in the proposal of the Russian-Armenian University, and as a result of our cooperation, in the near future we will have experienced, highly qualified specialists in the Armenian market”, said Karen Nalbandyan.
Mariana Edilyan, the Director of Human Capital Management of IDBank, noted that data analysts are in great demand on the market, but there are almost no specializations that give the appropriate qualifications, so students receive qualifications through international courses. “We are glad that from now on, with the active participation of IDBank specialists, our students will have the opportunity to study in Armenia, at the same time receiving high qualifications from the Armenian-Russian University. By the way, I would like to note that the best graduates will have the opportunity to use their knowledge at IDBank as part of an internship or in another format”.