ԱՆԻՖ-ը և «Մասդար»-ը պլանավորում են Հայաստանում ևս մեկ 200 Մվտ հզորությամբ արևային կայանի կառուցման առաջարկ անել
ԱՆԻՖ-ը և «Մասդար»-ը պլանավորում են Հայաստանում ևս մեկ 200 Մվտ հզորությամբ
արևային կայանի կառուցման առաջարկ անել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հետաքրքրությունների պետական ֆոնդը (ԱՆԻՖ) և արաբական «Մասդար» ընկերությունը պլանավորում են աշնանն առաջարկել Դաշտադեմում և Թալինում 200 Մվտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցմանը զուգահեռ նույն հզորությամբ ևս մեկ կայանի ներդրում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի հետաքրքրությունների պետական ֆոնդի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը:
«Մենք՝ «Մասդար»-ի և ԱՆԻՖ-ի թիմը, աշնանը ևս 200 Մվտ-ի կառուցման առաջարկ ենք ներկայացնելու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը: Դա ամենայն հավանականությամբ կլինի էլ ավելի էժան սակագնով, քան այս պայմանագրով է ֆիքսվել  (նկատի ունի Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքներում կառուցվելիք 200 Մվտ հզորությամբ կայանի պայմանագիրը-խմբ.)»,-ասաց Փափազյանն ու պարզաբանեց՝ այսինքն 2.99 ցենտից էժան:
Ֆոնդի տնօրենը հիշեցրեց, որ փոփոխություններ են արվել Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին օրենքում: «Եթե օրենքը նախկինում շատ բարդ էր, և իմ անձնական կարծիքով թափանցիկ պատ էր հանդիսանում ՀՀ-ում այս ֆորմատով ներդրումներ անելու համար, ապա վերջերս ընդունված փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս երկկողմանի բանակցություններով այս մասշտաբի ծրագրեր իրականացնել»,-ասաց Փափազյանը:
Նոր 200 Մվտ հզորությամբ կայանի տեղն արդեն պլանավորել են, այն կլինի Արագածոտնից ոչ հեռու, այլ մանրամասներ դեռ չեն հաղորդում: Հողատարածքը կրկին կլինի համայնքային, տեղանքը այլ, գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործելու համար՝ ոչ բարենպաստ: Այդ տարածքում արևային ճառագայթումը ևս բավականին բարձր է:
Եթե ծրագիրը հաստատվի, ապա Դաշտադեմում և Թալինում կայանի պատրաստ լինելուց 1 տարի անց էլ կսկսի երկրորդ 200 Մվտ հզորությամբ կայանը գործել: Ինչ վերաբերում է Դաշտադեմում և Թալինում կառուցվելիք արևային կայանին, ապա Փափազյանն ասաց. «Նախատեսվում է, որ 2024-ի հոկտեմբերին էլեկտրականության լիարժեք վաճառք լինի, իսկ երկրորդ 200 Մվտ հզորությամբ կայանը կլինի դրանից 12 ամիս հետո, այսինքն՝ 2025-ի հոկտեմբերին»:

ГФИА и Масдар предполагают строительство в Армении еще одной солнечной станции мощностью в 200 МВт
Государственный фонд интересов Армении (ГФИА) и арабская компания «Масдар» планирует осенью предложить строительство еще одной солнечной фотоэлектрической станции мощностью в 200 МВт. Параллельно со строительством станции в Даштадеме и Талине построить такую же, с той же мощностью. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил генеральный директор Государственного фонда интересов Армении Давид Папазян.
«Мы, команда «Масдар» и Государственный фонд интересов Армении, осенью сделаем Министерству территориального управления  и инфраструктур предложение на строительство еще одной солнечной фотоэлектрической станции мощностью в 200 МВт. Скорее всего, это будет по более низкой цене, чем предусмотрено этим контрактом (имеется в виду контракт на строительство электростанции мощностью 200 МВт в общинах Талин-Даштадем Арагацотнской области)», - сказал Папазян, пояснив, что это будет дешевле на 2,99 цента.
Директор фонда напомнил, что в закон о государственно-частном партнерстве внесены изменения. «Если в прошлом закон был довольно сложным, на мой взгляд, это была стена для инвестирования в Армению в таком формате, то недавно принятые изменения уже позволяют реализовывать программы такого масштаба путем двусторонних переговоров», - сказал Папазян.
Место новой электростанции мощностью 200 МВт уже предусмотрено, она будет недалеко от Арагацотна, но подробностей пока не сообщается. Земля также будет общинной и будет непригодной для других сельскохозяйственных целей. Солнечная радиация в этом районе также довольно высокая.
Если проект будет одобрен, вторая станция мощностью 200 МВт будет запущена через год после сдачи в эксплуатацию станции в Даштадеме и в Талине. Что же касается строительства солнечных станций в Даштадеме и Талине, Папазян сказал: «Планируется, что в октябре 2024 года будет полная продажа электроэнергии, а вторая станция мощностью 200 МВт начнет действовать на 12 месяцев позже, то есть в октябре 2025 года».