ԱՆԻՖ-ը և «Մասդար»-ը պլանավորում են Հայաստանում ևս մեկ 200 Մվտ հզորությամբ արևային կայանի կառուցման առաջարկ անել
ԱՆԻՖ-ը և «Մասդար»-ը պլանավորում են Հայաստանում ևս մեկ 200 Մվտ հզորությամբ
արևային կայանի կառուցման առաջարկ անել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հետաքրքրությունների պետական ֆոնդը (ԱՆԻՖ) և արաբական «Մասդար» ընկերությունը պլանավորում են աշնանն առաջարկել Դաշտադեմում և Թալինում 200 Մվտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցմանը զուգահեռ նույն հզորությամբ ևս մեկ կայանի ներդրում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի հետաքրքրությունների պետական ֆոնդի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը:
«Մենք՝ «Մասդար»-ի և ԱՆԻՖ-ի թիմը, աշնանը ևս 200 Մվտ-ի կառուցման առաջարկ ենք ներկայացնելու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը: Դա ամենայն հավանականությամբ կլինի էլ ավելի էժան սակագնով, քան այս պայմանագրով է ֆիքսվել  (նկատի ունի Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքներում կառուցվելիք 200 Մվտ հզորությամբ կայանի պայմանագիրը-խմբ.)»,-ասաց Փափազյանն ու պարզաբանեց՝ այսինքն 2.99 ցենտից էժան:
Ֆոնդի տնօրենը հիշեցրեց, որ փոփոխություններ են արվել Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին օրենքում: «Եթե օրենքը նախկինում շատ բարդ էր, և իմ անձնական կարծիքով թափանցիկ պատ էր հանդիսանում ՀՀ-ում այս ֆորմատով ներդրումներ անելու համար, ապա վերջերս ընդունված փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս երկկողմանի բանակցություններով այս մասշտաբի ծրագրեր իրականացնել»,-ասաց Փափազյանը:
Նոր 200 Մվտ հզորությամբ կայանի տեղն արդեն պլանավորել են, այն կլինի Արագածոտնից ոչ հեռու, այլ մանրամասներ դեռ չեն հաղորդում: Հողատարածքը կրկին կլինի համայնքային, տեղանքը այլ, գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործելու համար՝ ոչ բարենպաստ: Այդ տարածքում արևային ճառագայթումը ևս բավականին բարձր է:
Եթե ծրագիրը հաստատվի, ապա Դաշտադեմում և Թալինում կայանի պատրաստ լինելուց 1 տարի անց էլ կսկսի երկրորդ 200 Մվտ հզորությամբ կայանը գործել: Ինչ վերաբերում է Դաշտադեմում և Թալինում կառուցվելիք արևային կայանին, ապա Փափազյանն ասաց. «Նախատեսվում է, որ 2024-ի հոկտեմբերին էլեկտրականության լիարժեք վաճառք լինի, իսկ երկրորդ 200 Մվտ հզորությամբ կայանը կլինի դրանից 12 ամիս հետո, այսինքն՝ 2025-ի հոկտեմբերին»:

ANIF and Masdar plan to propose constructing another 200 MW solar power station in Armenia
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. The Armenian National Interests Fund (ANFI) and the UAE-based company Masdar plan to propose installing one more solar power station together with the construction of 200 MW solar power station in Armenia’s Dahtadem and Talin communities in autumn, ANIF CEO Davit Papazyan told Armenpress.
“We, the ANIF team and Masdar, will present a proposal to construct 200 MW station to the ministry of territorial administration and infrastructure in autumn. It will more likely be at a cheaper tariff compared to this contract”, he said.
The ANIF executive director reminded that amendments have been made to the law on public-private partnership. “If in the past the law was quite complex, and in my opinion was a transparent wall for making this format investments in Armenia, the recent changes allow to carry out such scale programs through bilateral negotiations”, Davit Papazyan said.
They have already planned the location of the new solar power station, it will be not far from Aragatsotn province. The land will again belong to community.
If the program is approved, the solar power station will start its operation a year after the construction of the one in Dashtadem and Talin.
As for the solar power station to be constructed in Dashtadem and Talin, the ANIF chief said: “It is envisaged that there will be a full sale of electricity in October 2024, and the second 200 MW station 12 months later, which means in October 2025”.