Փրկարարներին օգնության են հասնում ԱԹՍ-ները. մշակվում են տեխնոլոգիական նոր լուծումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի գիտահետազոտական լաբորատորիայում որոնողա-փրկարարական, հրդեհի մարման կամ այլ բնույթի փրկարակական աշխատանքներում օգտագործելու նպատակով նոր տեխնոլոգիական լուծումներ են մշակում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտոր, փրկարար ծառայության գեներալ-մայոր Համլետ Մաթևոսյանը:
«Գիտությունը և տեխնիկան զարգանում են, և նորագույն տեխնոլոգիաներ են ներդրվում բոլոր ոլորտներում, ուստի չի կարող արտակարգ իրավիճակների ոլորտը դուրս մնալ այս գործընթացից: Ինչպես տեսնում եք, օրինակ, Երևանում այսօր հանդիպում ենք արդեն բավականին շատ բարձրահարկ շենքերի, և փրկարարական աշխատանքների իրականացումը նոր դժվարություններ է առաջացնում: Նախկին աստիճանավանդակները օգտագործելը, բնականաբար, նման բարձրությունների վրա հնարավոր չի լինի, ինչը թելադրում է մեզ, որ պետք է նոր տեխնոլոգիաներ մշակել նմանատիպ վայրերում փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Դրանք կլինեն և ռոբոտները, և անօդաչու թռչող սարքերը»,- նշեց Մաթևոսյանը:
Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտորը հայտնեց, որ գիտահետազոտական աշխատանքային խմբում ընդգրկված են ինչպես ակադեմիայի դասախոսները, այնպես էլ ուսանողները:
«Արդեն մեկ տարի է բավականին լուրջ փորձարկումներ ենք իրականացնում: Այդ փորձարկումների արդյունքները արդեն իսկ ներդրվել են Փրկարար ծառայությունում: Այս տարի, օրինակ, Սևանա լճում հանգստացողների համար ԱԹՍ-ներ ենք մշակել, որոնք ջրափրկարարներին տալիս են համապատասխան տեղեկատվություն լողորդների վերաբերյալ: Բացի այդ, մշակում ենք ԱԹՍ-ի միջոցով փրկարարական օղակ նետելու տեխնոլոգիան` ԱԹՍ-ը կարող է հայտնաբերել ջրում խեղդվողին, հասնել նրա մոտ, գցել փրկարարական օղակը, որը կտևի ընդամենը մեկ կամ մեկուկես րոպե` դա լիովին բավարար է մարդու կյանքը փրկելու համար: ԱԹՍ-ները նաև օգտագործում ենք անտառային հրդեհների մարման աշխատանքներում: Անտառային հրդեհների մարման գործընթացը դանդաղ է ընթանում առանց նոր տեխնոլոգիաների կիրառման: Մեր մշակած ԱԹՍ-ները հնարավորություն են տալիս կանխատեսել հրդեհի զարգացման ուղղությունները, արագությունը, հրդեհի օջախները արագ հայտնաբերել և այլն, և այլն»,- ընդգծեց Մաթևոսյանը:
Փրկարար ծառայության գեներալ-մայորը հայտնեց նաև, որ տարբեր մարզերում ԱԹՍ-ների միջոցով իրականացվել են իրազեկման ակցիաներ անտառային հրդեհները կանխելու և կանխարգելելու նպատակով:
«Գիտեք, որ սովորության համաձայն մեր քաղաքացիները անտառներում հանգիստ անցկացնելիս խորոված են պատրաստում, իսկ մենք ԱԹՍ-ին տեղադրված բարձրախոսի միջոցով իրազեկում ենք, թե ինչպես վարվեն կրակի հետ, ինչ անեն, որպեսզի տվյալ խոտածածկ տարածքում հրդեհներ չառաջանան»,- ասաց Մաթևոսյանը:
Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ռեկտորի խոսքով` ուսանողների շրջանում հետաքրքրությունը մեծ է այս ոլորտի նկատմամբ:
«Այս տարի Ակադեմիայում ռոբոտատեխնիկայի շահագործման մասնագետներ են պատրաստվելու, որը ,կարծում եմ, ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունն ավելի կմեծացնի»,- եզրափակեց Մաթևոսյանը:

YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. The scientific-research laboratory of Armenia’s Crisis Management State Academy is developing technological solutions to use them in search operations, extinguish of fire and other rescue works, Rector of the Academy, Major-General of the rescue service Hamlet Matevosyan told Armenpress.
“Science and technology are developing, and the latest technologies are introduced in all areas, therefore, the emergency situations field is not an exception. For instance, today we see a lot of high-rise buildings in Yerevan, and conducting rescue works creates new difficulties. So we need new technologies for conducting rescue operations in such places. Those will be both the robots and the unmanned aerial vehicles”, he said.
The Rector of the Academy informed that the research-scientific group involves both the lecturers and students of the Academy.
“We are conducting quite serious experiments for already a year. The results of these experiments have already been introduced in the Rescue Service. For instance, this year we have developed UAVs for those who spend their holidays in Lake Sevan. These UAVs give lifeguards respective information about the swimmers. Moreover, we develop a technology of throwing lifesaver through UAV: UAV can find the person who drowns, reach him and throw the safety wheel, which will last just one or one and a half minute, it’s enough for saving person’s life. We use UAVs also in extinguishing forest fires, this process without UAVs moves on slowly. Our UAVs enable to forecast the fire spread directions, the speed, and to quickly detect the sources”, he said.
Hamlet Matevosyan stated that they have carried out awareness raising campaigns with UAVs in different provinces about the prevention of forest fires.
“You know that our citizens very often prepare barbeques in forests, and we inform them with the loudspeaker attached to the UAV how to deal with the fire, what to do to prevent fires”, he added.