ՀՀ Երասխի հատվածում վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցները հանցավոր են. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանցավոր են ՀՀ Երասխի հատվածում վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցները, որոնք ձեռք են բերում պարբերական բնույթ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն՝ ընդգծելով, որ այդ մասին են վկայում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունները և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղվող ահազանգերը:
«Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող»,-նշել է Արման Թաթոյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 19-ի երեկոյան ադրբեջանական զինված ուժերը, ժամը 18:40-ից սկսած, մի քանի ժամ շարունակ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը: Պարբերաբար կիրառվել են նաև ականանետեր:

Обстрел ВС Азербайджана участка Ерасх – преступление: Омбудсмен Армении
Недавние обстрелы азербайджанских вооруженных сил в районе Ерасх Республики Армения носят преступный характер и становятся регулярными. Как сообщает «Арменпресс», об этом сказал Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян, подчеркнув, что об этом свидетельствуют сообщения Минобороны РА, а также сигналы тревоги, поступившие в адрес Защитника прав человека.
«Преступность стрельбы, ведущейся азербайджанскими вооруженными силами, очевидна и на других участках границы Армении, находящихся возле населенных пунктов. Свидетельством этого является гибель военнослужащего ВС Армении, который был убит в Ерасхе 14 июля», - отметил Арман Татоян.
Министерство обороны Республики Армения сообщает, что вечером 19 июля азербайджанские вооруженные силы, с 18:40, в течение нескольких часов, из стрелкового оружия различного калибра обстреливали армянские позиции, расположенные на участке Ерасх армяно-азербайджанской границы. Регулярно применялись и минометы.