ՀՀ Երասխի հատվածում վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցները հանցավոր են. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանցավոր են ՀՀ Երասխի հատվածում վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցները, որոնք ձեռք են բերում պարբերական բնույթ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն՝ ընդգծելով, որ այդ մասին են վկայում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունները և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղվող ահազանգերը:
«Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող»,-նշել է Արման Թաթոյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 19-ի երեկոյան ադրբեջանական զինված ուժերը, ժամը 18:40-ից սկսած, մի քանի ժամ շարունակ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից գնդակոծել են հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը: Պարբերաբար կիրառվել են նաև ականանետեր:

Azerbaijani shootings in Yesakh section of border are criminal - Armenia Ombudsman
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. The Azerbaijani Armed Forces’ shootings in the Yeraskh section of the border in recent days are criminal, and they are becoming regular, Human Rights Defender of Armenia Arman tatoyan said in a statement, adding that this is clear from statements of the Armenian Ministry of Defense and alarms addressed to the Human Rights Defender.
“The criminality of these shootings is obvious against the background of Azerbaijani shootings in other bordering parts of Armenia, near communities and is also proved by the fact that a serviceman of the Armenian Armed Forces was killed on July 14 in the Yeraskh section”, Tatoyan said on social media.
Armenia’s Defense Ministry reported that in the evening of July 19, starting from 18:40, the Azerbaijani armed forces shelled the Armenian positions located in the Yeraskh section of the Armenian-Azerbaijani border for several hourswith the use of various caliber firearms. Mortars were also used regularly.