Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ժառանգության ոլորտում համագործակցությունը մտնում է նոր փուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է վերջինիս ժառանգության պահպանման և վերականգնման համար: Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը այս շաբաթ կազմակերպում է Ժառանգության ազգային ինստիտուտի (ԺԱԻ) հայաստանյան խոշոր հաստատությունների մասնագետների համար առաջին դասընթացը ՝ ԺԱԻ-ի տնօրեն Շարլ Պերսոնազի ներկայությամբ: Այս դասընթացը հյուրընկալվում է հայկական հիշատակի պահպանման խորհրդանշական վայր Մատենադարանում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունից:
Այս դասընթացը Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ժառանգության ոլորտում երկարաժամկետ համագործակցության առաջին փուլն է, որը նպատակ ունի տարածաշրջանային տրամաբանության մաս դառնալ և որը, մասնավորապես, կներառի`
- հայ մասնագետների համար հինգամյա վերապատրաստման ցիկլ
- ուսումնական նախագծեր, որոնցում կներգրավվեն ֆրանսիացի և հայ մասնագետներ ու ուսանողներ
- ժառանգության պահպանման ոլորտի ուսանողների փոխանակում
- համատեղ թիմի կողմից ֆրանսիական փորձագիտությամբ հայկական ժառանգության խորհրդանշական օբյեկտի վերականգնում:
Այս առիթով Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը նշում է, որ Հայկական ժառանգությունը մարդկության համընդհանուր ժառանգության մի մասն է և այս գործողությունների միջոցով Ֆրանսիան կանգնած է Հայաստանի կողքին `ապահովելու դրա պաշտպանությունն ու արժևորումը:

YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. France stands by Armenia for the preservation and restoration of the latter’s heritage, the Embassy of France said in a statement.
This week the Embassy is organizing the first training of the National Heritage Institute for the Armenian specialists.
The training will be held at the Matenadaran - the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts.
The course is the first stage of long-term Armenian-French cooperation in heritage field.
The program will involve a five-year training cycle for the Armenian specialists, study programs including Armenian and French specialists and students, student exchange in heritage preservation field, etc.
On the occasion of the initiative Ambassador of France to Armenia Jonathan Lacote said the Armenian heritage is a part of the global heritage of humanity and with such activities France stands by Armenia to ensure the preservation and valuing of its heritage.