ԿԸՀ-ն բավարարել է Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ  քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշել է բավարարել Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 17-րդ համար Մխիթար Զաքարյանի նկատմամբ  քրեական հետապնդում հարուցելու և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համաձայնություն տալու մասին դատախազության միջնորդությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԿԸՀ-ի որոշման մեջ նշված է, որ նիստը հետաձգվել էր հուլիսի 11, քանի որ Մխիթար Զաքարյանը դիմել էր իր նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու եւ ազատությունից զրկելու միջնորդության քննարկման նիստը հետաձգել, որպեսզի կարողանա մասնակցել նիստին եւ իրացնել իր իրավունքը։
ԿԸՀ-ն ընդառաջել էր Մխիթար Զաքարյանի դիմումին և նիստը հետաձգվել ու նշանակվել հուլիսի 11-ին։ Չնայած նա ծանուցվել էր նիստի տեղի ու ժամանակի մասին, սակայն նիստին չի ներկայացել։
Ավելի վաղ Մխիթար  Զաքարյանը մտադրություն էր հայտնել վերցնելու Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատը ու հուլիսի 9-ին հրաժարական էր տվել Մեղրիի համայնքի ղեկավարի պաշտոնից։
Լրատվամիջոցներու տարածվող տեղեկությունների համաձայն՝ նրան մեղադրում են համայնքային բյուջեից յուրացումներ կատարելու համար։

ЦИК удовлетворил ходатайство об аресте члена блока «Армения» Мхитара Закаряна
Центральная избирательная комиссия Армении приняла решение об удовлетворении ходатайства прокуратуры о привлечении к уголовной ответственности  и применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Мхитара Закаряна, бывшего главы общины Мегри, который занимает 17-е место в избирательном списке блока «Армения».
Как сообщает Арменпресс, заседание ЦИК было отложено до 11 июля по просьбе самого Закаряна, который попросил время, чтобы приехать и лично принять участие в заседании.
ЦИК согласилась дать время Мхитару Закаряну, и заседание было перенесено и назначено на 11 июля. Хотя его уведомили о месте и времени проведения заседания, однако он не явился.
Ранее Мхитар Закарян заявил о намерении принять мандат депутата НС и 9 июля ушел в отставку с поста главы общины Мегри.