ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը պատրաստ Է խորհրդատվական աջակցություն ցույց տալու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանագծման աշխատանքի գործարկմանը՝ դրա հետագա սահմանազատմամբ՝ երկրների միջեւ հակամարության շուտափույթ լուծման նպատակով: Հուլիսի 9-ին կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ՌԴ-ի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք բազմիցս ընդգծել ենք, որ որպես սույն խնդրի կայուն եւ երկարաժամկետ լուծում տեսնում ենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանագծման աշխատանքի շուտափույթ գործարկումը՝ դրա հետագա սահմանազատմամբ: Մենք պատրաստ ենք ցույց տալու անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն, եւ ներկայումս շարունակվում են շփումներն արտաքին քաղաքական եւ պաշտպանական գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ սահմանապահ ծառայությունների գծով, այդ թվում՝ լարվածության ապաԷսկալացիայի նպատակով»,- ասել Է նա:
Դիվանագետի խոսքով՝ ՌԴ-ն չի կարծում, թե երկու երկրների սահմանին ստեղծված իրադրությունը կապված Է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ, այլ ավելի շուտ սահմանի իրավական ձեւակերպման բացակայության հետեւանք Է: «Մենք ելնում ենք այն բանից, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին շրջաններում իրադրությունն ուղղակիորեն կապված չԷ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախդրի կարգավորման հետ եւ սահմանի իրավական ձեւակերպման բացակայության հետեւանք Է: Ընդհանուր ֆոննն, անտարակույս, սաստկացնում Է կողմերի փոխադարձ վստահության դեֆիցիտը, դա իրոք այդպես Է»,- հավելել Է Զախարովան:

Russia ready to provide support to launch of demarcation works between Armenia and Azerbaijan
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Russia is ready to provide consulting support for the launch of demarcation works between Armenia and Azerbaijan, with its further delimitation aimed at quickly solving the conflict between the two countries, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefing today.
“We have repeatedly stated that we see the quick launch of demarcation works between Armenia and Azerbaijan as a sustainable and long-term solution to the problem, with its further delimitation. We are ready to provide necessary consulting support, and currently the talks with foreign and defense ministries, as well as over border services, aimed at de-escalating the tension, continue”, she said.
According to her, Russia doesn’t think that the current border situation between the two countries is connected with the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, it’s rather a result of the absence of a legal formulation of a border. “We rely on the fact that the situation in separate parts of the Armenian-Azerbaijani border is not directly related to the Nagorno Karabakh conflict settlement and is a result of the absence of legal formulation of the border. Undoubtedly, the overall situation exacerbates the deficit of mutual trust between the sides”, she said.