Սիբիրյան խոցի ախտանշաններով Գյումրիի հիվանդանոց է տեղափոխվել 7 քաղաքացի
ԳՅՈՒՄՐԻ,2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիբիրյան խոց ախտանշաններով Գյումրու Ինֆեկցիոն հիվանդանոց է տեղափոխվել 7 քաղաքացի:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, սիբիրյան խոցի ախտանիշի մասին կասկածները ի հայտ են եկել հունիսի 30-ին Շիրակի մարզի Անի տարածաշրջանի Իսահակյան բնակավայրում: Իսահակյան գյուղի վարչական ղեկավար Արտավազդ Արսենյանը տեղեկացրեց, որ գյուղում արձանագրվել է 6 գլուխ խոշոր և նույնքան էլ մանր եղջերավոր անասունի անկում:
«Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոց է հոսպիտալացվել գյուղի 7 բնակիչ: Ամբողջ հոտը նորից պատվաստվել է սիբիրախտի դեմ: Նոր դեպքեր այս պահի դրությամբ չկան»,-նշեց վարչական ղեկավար Արտավազդ Արսենյանը` տեղեկացնելով, որ թեև իրենք պաշտոնական դեռ համապատասխան լաբորատոր փորձաքննության փաստաթուղթ չեն ստացել Սիբիրայն խոցի հաստատման, սակայն հոսպիտալացված մարդկանց ախտանիշներն ու անասունների անկումը վկայում են դրա մասին: «Կասկածանք կա, բայց հաստատում դեռ չունենք: Նրանց վիճակն այս պահին նորմալ է»:

В больницу Гюмри поступили 7 граждан с симптомами сибирской язвы
Как сообщает «Арменпресс», подозрения на сибирскую язву появились 30 июня в поселке Исаакян Анинского района Ширакской области. Глава администрации села Исаакян Артавазд Арсенян сообщил, что в селе пали 6 голов крупного рогатого скота и столько же мелкого скота.
«7 жителей села были госпитализированы в Гюмрийскую инфекционную больницу. Все стадо вновь было вакцинировано от сибирской язвы. На данный момент новых случаев нет», - сказал глава администрации Артавазд Арсенян, отметив, что пока не получен официальный документ, подтверждающий наличие сибирской язвы, но симптомы госпитализированных людей и мор животных свидетельствуют именно об этом. «Это пока подозрение, но подтверждения еще нет. Их состояние на данный момент вполне нормальное».