Մեր նպատակն է ցանել վստահության սերմերը. Ավստրիայի ԱԳ նախարարը խոսեց հայ-ադրբեջանական հաշտեցման անհրաժեշտության մասին
ԹԲԻԼԻՍԻ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն այս պահին հասարակությունների միջև վստահության մեծ կարիք ունի: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին Վրաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարցերով դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգը:
Նա անդրադարձավ Երևանում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումներին ու դրանց ընթացքում ունեցած ինտենսիվ քննարկումներին:
«Մեր նպատակն էր՝ հասկանալ, թե ինչ միջոցներով է հնարավոր կառուցել վստահություն: Այս այցը վերահաստատեց այն, ինչ մենք արդեն գիտեինք՝ վստահությունն ամենակարևոր ռեսուրսն է, որի կարիքն ունի տարածաշրջանը և որի պակասը կա: Մեր նպատակն է ցանել այդ վստահության սերմերը: Գիտենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի հետևանքով առաջացած վերքերը դեռ բաց են, սակայն մենք կարիք ունենք ապաքինման գործընթացի: Այս այցը ցույց տվեց, որ կողմերը գիտակցում են, որ այդ գործընթացի կարիքն իսկապես կա, և նրանք ունեն գործընկերների կարիք այս գործընթացը սկսելու համար: Եվրամիությունը պատրաստ է հնարավոր ամեն ձևով աջակցել»,- ասաց Շալլենբերգը:
Նա նշեց, որ իրենք բարձր են գնահատում այս հարցում Վրաստանի դերակատարումը, որի միջնորդությամբ հնարավոր դարձավ Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակումն ու Հայաստանի կողմից ականապատված տարածքների քարտեզների հանձնումը:
«Կարծում եմ՝ այս եռակողմ համագործակցությունը շահեկան է բոլոր կողմերի համար»,- ասաց Ավստրիայի ԱԳ նախարարը՝ նշելով, որ ԵՄ-ն լիարժեքորեն սատարում է նման գործընթացներին:

Наша цель - посеять семена доверия: глава МИД Австрии о необходимости армяно- азербайджанского примирения
Наша цель - посеять семена доверия: глава МИД Австрии о необходимости армяно-
азербайджанского примирения
В настоящее время регион Южного Кавказа остро нуждается в доверии между обществами. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил федеральный министр Австрии по европейским и международным делам Александр Шалленберг на пресс-конференции в представительстве ЕС в Грузии.
Он коснулся встреч с исполняющем обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном в Ереване и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку и состоявшихся в ходе них интенсивных обсуждений.
«Наша цель состояла в том, чтобы понять, как можно построить доверие. Этот визит подтвердил то, что мы уже знали: доверие - это самый важный ресурс, в котором нуждается регион и которого ему не хватает. Наша цель - посеять семена этого доверия.
Мы знаем, что раны нагорно-карабахской войны все еще открыты, но нам нужен процесс заживления. Этот визит показал, что стороны понимают, что есть реальная необходимость в этом процессе, и им нужны партнеры, чтобы начать этот процесс. Европейский союз готов оказать всяческую помощь», - сказал Шалленберг.
Он отметил, что они высоко оценивают роль Грузии в этом вопросе, благодаря которой стало возможным освобождение Азербайджаном армянских пленных и передача Арменией карт заминированных территорий.
«Я думаю, что это трехстороннее сотрудничество выгодно для всех сторон», - сказал глава МИД Австрии, отметив, что ЕС полностью поддерживает такие процессы.