Լիտվան իր աջակցությունն է հայտնել խաղաղ ու անվտանգ երկրում ապրելու հայ ժողովրդի ձգտմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան շնորհավորել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Լիտվայի նախագահի պաշտոնական կայքը:
Գիտանաս Նաուսեդան Փաշինյանին նոր կառավարության կազմման պատասխանատու գործում  մաղթել է հաջողություններ, համբերություն ու նվիրում: «Քաղաքական կայունությունը հատկապես կարևոր է Հայաստանի քաղաքացիների համար վերջին պատերազմից հետո: Մենք աջակցում ենք հայ ժողովրդի ձգտմանը՝ ապրել խաղաղ, անվտանգ ու կայուն պետությունում»,- ասել է նախագահ Նաուսեդան:
Նա ընդգծել է Հայաստանի ազգային անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը պահելու, ինչպես նաև տարբեր քաղաքական ուժերի միջև ու հասարակության ներսում տարանջատումները հաղթահարելու ու բոլորին միավորելու կարևորությունը՝ ի շահ պետության: Լիտվայի նախագահը կոչ է արել ակտիվ ջանքեր գործադրել բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում՝ հանուն Հայաստանի և ԵՄ միջև հաջող ու արդյունավետ համագործակցության: Նա շեշտել է, որ սա հատկապես կարևոր է ԵՄ-Հայաստան համագործակցության համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու տեսանկյունից:

Литва выразила свою поддержку стремлению армянского народа жить в мирной и безопасной стране
Президент Литовской Республики Гитанас Науседа поздравил лидера партии «Гражданский договор» Никола Пашиняна с победой на досрочных парламентских выборах. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт президента Литвы.
Гитанас Науседа Пашиняну успехов, терпения и самоотверженности в деле формирования нового правительства. «Политическая стабильность особенно важна для граждан Армении после последней войны. Мы поддерживаем стремление армянского народа жить в мирном, безопасном и стабильном государстве», - сказал президент Гитанас Науседа.
Он подчеркнул важность поддержания национальной безопасности и суверенитета Армении, а также преодоления разногласий между различными политическими силами и внутри общества и их объединения во благо государства. Президент Литвы призвал к активным усилиям по реализации реформ во имя успешного и эффективного сотрудничества между Арменией и ЕС. Он подчеркнул, что это особенно важно с точки зрения вступления в силу Соглашения о сотрудничестве между ЕС и Арменией.